Festiwal otworzy „Podróż zimowa” Franza Schuberta, wystawiona w galerii LayUp.

Lokalizacje festiwalu

To, co wyróżnia festiwal, to na pewno lokalizacje, w których pojawiają się operowe dzieła. Są to nie tylko mury Opery Bałtyckiej, ale również tereny stoczniowe czy przestrzeń Centrum św. Jana. Jednak na największą uwagę zasługuje Opera Leśna w Sopocie, która spełnia swoją rolę na piątkę z plusem. Za każdym razem scenografia, również ta naturalna, światło i wystawiona opera zapierają dech.

– Opera Leśna jest wymarzonym miejscem do realizacji festiwalu. Natura staje się częścią widowiska – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Konieczny. – Od pierwszej edycji Baltic Opera Festival pragnąłem, by Opera Leśna stała się miejscem, gdzie wielkie dzieła operowe będą brzmiały jeszcze bardziej intensywnie, a akustyka tego miejsca dodaje każdemu występowi niepowtarzalnego charakteru – podsumowuje.

Co w programie BOF?

W tym roku do Sopotu w dniu 11 i 13 lipca zawita „Salome”(g.21.00) Richarda Straussa. To opowieść o losie głównej bohaterki, nastolatki wychowywanej przez moralnie wątpliwą matkę i jej konkubenta – króla Heroda. Romuald Wicza-Pokojski, reżyser spektaklu wspólnie z Tomaszem Koniecznym, tworzy inscenizację, w której przyroda i psychologiczne napięcia przenikają się w intensywnym teatralnym doświadczeniu. Motywem przewodnim będzie samotność, a tytułowa bohaterka – uwięziona w kostce lodu – stanie się symbolem człowieka zagubionego we własnym świecie.

– W inscenizacji, opartej na koncepcji Tomasza Koniecznego, Opera Leśna jest integralnym elementem produkcji. To dramat psychologiczny, który mówi o ludzkiej naturze. Musimy pokazać go na wielkiej scenie, zaprojektowanej dla dużych widowisk – podsumowuje reżyser.

W sobotę, 12 lipca w Operze Bałtyckiej wybrzmi „Głos Potwora”(g.17.00), dzieło operowe inspirowane filmem „Europa, Europa” Agnieszki Holland, pod batutą Yaroslava Shemeta i w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.

– Współczesną historię przenosimy w świat mitów, aby dotrzeć do źródeł strachu, nienawiści i miłości poszukując w nich ponadczasowej prawdy o człowieku – tłumaczy reżyserka.

Tego samego dnia wieczorem w Operze Leśnej zostanie wystawiona „Pasja według św. Łukasza”, monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Barbary Wiśniewskiej, opowiada historię Chrystusa. Jednak będzie to nie tylko religijna narracja, ale również opowieść o cierpieniu, winie i nadziei.

 „Wòlô Bòskô”, czyli kaszubskie dziedzictwo

Inscenizowany koncert pieśni kaszubskich (15.07, g. 19.00, Opera Bałtycka), będzie szczególnym wydarzeniem dla regionu. To muzyczna podróż do korzeni, która ma na celu przywrócenie pamięci o kaszubskim dziedzictwie, które ożyje na nowo, dając głos tradycjom, które wciąż rezonują w pejzażu Pomorza. Wśród wydarzeń towarzyszących odbędzie się Swans of Stevns: From Baroque to Modernity – koncert arii operowych w wykonaniu młodych śpiewaków z Włoch (14.07, g. 18.00, Opera Bałtycka). Olga Bezsmertna & Rafał Siwek poprowadzą Masterclass. Specjanie dla młodych adeptów śpiewu, gwiazdy światowych scen operowych poprowadzą warsztaty połączone z możliwością obserwowania procesu produkcji wydarzeń. Koncert finałowy odbędzie się 16 lipca o godzinie 19.00 w Centrum św. Jana.

Wielkie nazwiska

Wśród operowych wirtuozów takich jak: Matthias Goerne, Lothar Zagrosek, Adrian Eröd, Olga Bezsmertna, Jennifer Holloway, Yoel Gamzou, Gerhard Siegel i Rafał Siwek, pojawiają się wybitni aktorzy i twórcy teatralni – Danuta Stenka i Krzysztof Gosztyła.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie festiwalu. Bilety są dostępne kasach opery i tutaj.