Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Operacje i zabiegi na sercu. Nowa kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna w szpitalu w Wejherowie

Operacje i zabiegi na sercu. Nowa kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna w szpitalu w Wejherowie

Budynek Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie

10 łóżek, 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii tak wygląda nowy Oddział Kardiochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Pacjenci są przyjmowani od 1 października 2017 r.

 

Dodatkowo, na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala rozpocznie działalność pracownia hemodynamiczna, dzięki której będzie można przeprowadzać zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

 

Wyleczą wieńcówkę, nowotwory serca, wszczepią by-passy

Oddział Kardiochirurgii ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów z północnych obszarów województwa pomorskiego. Będą mogli z niego korzystać również pacjenci z innych rejonów województwa czy spoza Pomorza. W zespole pracują doświadczeni specjaliści w dziedzinie kardiochirurgii, kardioanestezjolodzy, perfuzjoniści, kardiolodzy oraz zespół pielęgniarek.

– Na początku zespół będzie wykonywał zabiegi operacyjne głównie w takich schorzeniach jak: choroba wieńcowa i jej powikłania, nowotwory serca czy choroby osierdzia – mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w wejherowskim szpitalu. – Ponadto, będziemy realizować zabiegi wieńcowe popularnie zwane by-passami, które będą przeprowadzane metodami małoinwazyjnymi ­ – wyjaśnia Jarmoszewicz.

W przyszłości planuje się poszerzenie wykonywanych świadczeń o zabiegi wysokospecjalistyczne m.in.: operacje wad zastawkowych serca – wymiany lub naprawy zastawek metodami klasycznymi i małoinwazyjnymi oraz chirurgię aorty piersiowej, czyli operacje tętniaków i rozwarstwień aorty.

Tymczasowo oddział znajduje się na II piętrze szpitala w Wejherowie, w miejscu dawnej chirurgii dziecięcej.  W przyszłości Oddział Kardiochirurgii, m.in. z nowoczesną salą operacyjną, będzie się mieścił w specjalnie dobudowanej części szpitala.

– Wkrótce rozpoczynamy prace budowlane. Planujemy, że od 1 stycznia 2018 r. pacjenci będą przyjmowani już w nowym miejscu – mówi dr Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. z o.o., do którego należy Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. – Cieszymy się, że to właśnie nasz szpital jest miejscem powstania nowej, drugiej w naszym regionie kardiochirurgii, zwłaszcza, że w placówce od dawna działa prężny oddział kardiologii, który z pewnością wejdzie w ścisłą współpracę z nowym oddziałem – dodaje Zieleniewski.

 

Koronografie i angioplastyki wieńcowe

Na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej  będzie działać pracownia hemodynamiczna. Będzie to drugie takie miejsce w Szpitalach Pomorskich. Pierwsza pracownia znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.  Będzie czynna przez całą dobę, a jej ramach będą świadczone wszystkie usługi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

–  Pracownia będzie czynna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i będzie służyła wszystkim pacjentom wymagającym tego typu pomocy, zwłaszcza pacjentom powiatu wejherowskiego, puckiego i lęborskiego – mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w szpitalu w Wejherowie. – Jej pracę będzie zabezpieczał wysoce wykwalifikowany personel: pielęgniarki, technicy radiologii, operatorzy z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w innych pracowniach hemodynamicznych zlokalizowanych w naszym województwie – tłumaczy Szołkiewicz.

Pracownia, której podstawowym elementem wyposażenia jest stacjonarny angiograf cyfrowy, pozwoli nie tylko na diagnostykę i leczenie interwencyjne wszystkich pacjentów z zawałem serca, ale także w określonych przypadkach na leczenie pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.