Ponad 76 mln unijnego dofinansowania trafi do pomorskich gmin na zrównoważony rozwój i mobilność. Powstaną lub zostaną przebudowane punkty zbiórki odpadów komunalnych. Powstaną też naprawcze „warsztaty drugiego życia”. A liczne akcje edukacyjne pomogą mieszkańcom lepiej działać na rzecz ekologii.
Umowy na dofinansowanie ekologicznych projektów zostały podpisane 10 kwietnia 2025 r. Dodatkowo podpisane zostały również dwie umowy związane z projektami miejskiej mobilności.
Recykling odpadów
Każdy z nas produkuje śmieci. Statystyczny Polak wytwarza rocznie ponad 350 kg odpadków. Oczywiście nie da się tego całkowicie uniknąć, chodzi jednak o to, aby można było odzyskać jak najwięcej surowców do ponownego przerobienia. Poziom recyklingu w naszym kraju i regionie jest daleki od wskaźników unijnych. I to się musi zmienić. To właśnie jest gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli taki model gospodarowania, który minimalizuje powstawanie odpadów. To również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i wykorzystywania energii. I właśnie takiej gospodarce poświęcone są umowy, które zostały podpisane 10 kwietnia.
Ponad 76 mln
Projekty zakładają budowę zupełnie nowych albo rozbudowę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To miejsca gdzie mieszkańcy mogą przywozić odpady nadające się do powtórnego wykorzystania, ale również odpady niebezpieczne, jak elektrośmieci czy zużyte chemikalia. Dodatkowo np. w Miastku powstanie ogród deszczowy, czyli miejsce gdzie woda opadowa będzie podlegać powolnej retencji. Zadbano również o ekologiczny transport. Śmieci od mieszkańców takich gmin jak np. : Brusy, Potęgowo czy Kwidzyn odbierać będą elektryczne śmieciarki. W gminach będą również organizowane warsztaty „drugiego życia”. Chodzi o punkty, gdzie mieszkańcy będą mogli naprawić zepsute meble czy sprzęty małego AGD. Sama infrastruktura to jednak nie wszystko. Nie jest sztuką wybudować coś, z czego mieszkańcy nie będą korzystać. Dlatego gminy prowadzić będą liczne ekologiczne akcje edukacyjne skierowane do lokalnych społeczności. W gminie Żukowo powstanie nawet specjalna ścieżka edukacyjna, która poprowadzi mieszkańców przez gospodarkę o obiegu zamkniętym.
- Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP
Miejska mobilność
Nie tylko projekty związane z ekologią uzyskały unijne dofinansowanie. Podpisane zostały także dwie umowy dotyczące mobilności miejskiej. Wsparcie otrzymają Kępice i Nowy Dwór Gdański. W stolicy Żuław wybudowane zostaną drogi rowerowe o długości ponad 8 km. Będzie również parking dla 50 jednośladów. Z kolei w Kępicach przy dworcu powstanie węzeł przesiadkowy. Podróżni zyskają miejsca parkingowe i wygodne przystanki. Będą też dwa miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych. Te dwie komunikacyjne inwestycje otrzymają łącznie ponad 11 mln zł dofinansowania z Funduszu Europejskich.