Kultura
Oficjalne otwarcie Pomorskiego Inkubatora Kultury. Zaprasza wszystkich artystów z regionu

Oficjalne otwarcie Pomorskiego Inkubatora Kultury. Zaprasza wszystkich artystów z regionu

Fot. Dorota Patzer
16.04.2021
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
16.04.2021

W piątek, 16 kwietnia 2021 roku ruszył Pomorski Inkubator Kultury. To miejsce, w którym artyści mają nie tylko dom pracy twórczej, ale i dowiedzą się o tym, jak prowadzić karierę i realizować projekty artystyczne. List intencyjny podpisali inicjator Janusz Gawrysiak (Teatr Znak), marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Tomasz Kloskowski.

Pomorski Inkubator Kultury to miejsce, które powstało z inicjatywy osób z artystycznego środowiska Pomorza, ludzi z NGO, przy wsparciu marszałka  Mieczysława Struka. Sponsorem inicjatywy został Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy.

Pomoc dla artystów

Pomorski Inkubator Kultury to pomoc dla wszystkich twórców, zwłaszcza w trudnych czasach pandemii. Miejsce nie tylko twórczej pracy, ale też „szkoła” wiedzy o prowadzeniu kariery i realizacji projektów artystycznych (wsparcie specjalistów: mentoring, kuratorzy wystaw, art business). Do udziału w tym „artystycznym think tanku” założyciele namówili osoby działające na polskich i europejskich rynkach sztuki.

– Pandemia, która tak głęboko doświadcza nas wszystkich, pokazała, w jak trudnej sytuacji znalazła się absolutnie cała sfera kultury i branże ją otaczające – mówił podczas otwarcia Mieczysław Struk. – Ci, którzy działają samodzielnie, z dnia na dzień tracą możliwości pracy. Życie nie znosi próżni. Wiemy, że musimy stawać się jak najbardziej elastyczni, otwarci, empatyczni. Patrzeć jak najszerzej i wspierać nowe idee, pomysły, formy aktywności twórczej. Dlatego chcę patronować inkubatorowi. Niech będzie to miejsce spotkań artystów, warsztatów, nauki, wspólnej pracy.  Miejsce, które da konkretne wsparcie artystom niezależnym, udostępni pracownie oraz stworzy możliwość rozwoju – podkreślił Struk.

Fot. Dorota Patzer

Zadaniem PIK jest wspieranie artystów Pomorza poprzez nieodpłatne zapewnienie im miejsca do pracy – wyposażonych pracowni we wrzeszczańskim Garnizonie Kultury. To tutaj dowiedzą się, jak można rozwijać swoją karierę, znajdą pracownie i narzędzia do poszukiwania nowych dróg promocji sztuki tworzonej przez siebie. Niezależnie od dyscypliny artystycznej, jaką prezentują artyści, mogą rozwijać się z PIK.

Zgłoszenie do Pomorskiego Inkubatora Kultury i więcej informacji znajduje się na stronie www.pik.pomorskie.pl.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.