Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1e5bac3d-1b7e-4e21-a081-b45e3a2c608e.jpg Odszedł profesor Jan Ciechowicz – teatrolog, wybitna postać trójmiejskiej kultury

Odszedł profesor Jan Ciechowicz – teatrolog, wybitna postać trójmiejskiej kultury

Profesor Jan Ciechowicz

Ostatnie pożegnanie prof. Jana Ciechowicza, teatrologa, krytyka teatralnego i kierownika Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu w Instytucie Filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się 26 września 2017 r. na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

 

Miłośnik teatru, był obecny na wszystkich premierach i na przedstawieniach granych gościnnie w Trójmieście przez teatry z Polski. Jeszcze w piątek, 15 września uczestniczył w prapremierze „Wiedźmina” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W trakcie przerwy wyszedł z powodu złego samopoczucia. Zmarł w nocy z piątku na sobotę.

 

Urodził się w 1949 r. w Koluszkach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na Wydziale Filologii Polskiej ze specjalizacją teatrologiczną. Ukończył je z wyróżnieniem w 1972 r. Po studiach przyjechał za żoną do Gdyni i rozpoczął pracę na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej – od asystenta (1973), przez  doktora (1980), doktora habilitowanego (1993), profesora tytularnego (2001), do profesora zwyczajnego (2004).

Od 20 lat wykładał także w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Specjalizował się w historii dramatu i teatru polskiego XIX i XX w., badał dzieje teatru gdańskiego i polskich scen offowych. Jeszcze na studiach, w 1972 r. zadebiutował jako recenzent w „Tygodniku Powszechnym” i był nim do 1992 r. Specjalizował się w historii dramatu i teatru polskiego XIX i XX w. Interesował się dziejami teatru gdańskiego. Ostatnio kierował pracami Katedry Kultury i Sztuki.

Wydał 3 książki autorskie i 15 „pod redakcją”. Opublikował więcej niż 150 artykułów. Wypromował ponad 100 magistrów i 5 doktorów. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, do końca był aktywny zawodowo.

Był też wielkim miłośnikiem sportu, szczególnie piłki nożnej. Jednakże można go było spotkać nie tylko na meczach piłkarskich, ale też na koszykówce, piłce ręcznej czy siatkówce, a nawet na zawodach szermierczych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.