Zdrowie
Odmrażanie gospodarki trwa. Jakie zmiany czekają Polaków już od 13 czerwca?

Odmrażanie gospodarki trwa. Jakie zmiany czekają Polaków już od 13 czerwca?

Fot. Pixabay.com
11.06.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.06.2021

Więcej osób w hotelach, restauracjach, kościołach i w komunikacji miejskiej to m.in. ostatni przed wakacjami etap luzowania obostrzeń po III fali koronawirusa. Zmiany w ograniczeniach wynikają ze zmniejszającej się liczby zakażeń w całym kraju oraz rosnącej liczby zaszczepionych przeciwko COVID-19 osób.

O dwóch czerwcowych etapach odmrażania gospodarki podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 czerwca 2021 r., poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczyli też, że wprowadzane zasady mogą być modyfikowane w zależności od sytuacji epidemicznej oraz statystyk szczepień.

Pierwsze zmiany od 13 czerwca

W kinach, teatrach, na koncertach oraz instytucjach kultury i rozrywki ponownie będzie można kupować jedzenie i napoje. Ponadto, w odpowiedzi na apel Episkopatu Polski, zwiększony do 50 proc. będzie limit osób przebywających w kościołach.

Kolejny etap od 26 czerwca

Od tego dnia będzie obowiązywać unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.
Zmienią się limity osób przebywających w różnych miejscach. Na przykład w obiektach handlowych, bibliotekach, na poczcie, targach, konferencjach, wystawach, w salach zabaw na siłowniach, klubach fitness i kasynach będzie obowiązywać nowy limit osób, tzn. 1 osoba na 10 mkw. W kinach, teatrach, wesołych miasteczkach restauracjach i kościołach będzie mogło przebywać 75 proc. osób. Do 75 proc. zajętych pokoi zwiększy się też limit osób korzystających z hoteli. Jednak nie będzie dotyczyć zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 r. ż. W komunikacji miejskiej będzie mogło być 100-procentowe obłożenie, przy obowiązku noszenia masek. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób. Ten limit dotyczy również dyskotek i zgromadzeń.  Jest też dobra wiadomość dla kibiców. Na stadionach będzie mogło być zajęte 50 proc. miejsc na widowni.
Co ważne, wszystkie ustalone limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.