Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/IMG_0993-scaled.jpg Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Kocborowie po remoncie. Co się zmieniło?

Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Kocborowie po remoncie. Co się zmieniło?

Budynek Oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Fot. materiał prasowy szpitala
14.09.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
14.09.2023

Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim został gruntownie przebudowany, powiększony i wyposażony. Po remoncie powstały m.in.: nowe sale chorych, gabinety lekarski, zabiegowy i pomieszczenia terapeutyczne. Ponadto, zagospodarowano teren wokół budynku i zasadzono zieleń.

Uroczyste otwarcie oddziału z udziałem członkini Zarząd Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 14 września 2023 r.

Co się zmieniło?

Prace w pawilonie XII, gdzie znajduje się Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, rozpoczęły się w 2020 r i potrwają do przyszłego roku. Do tej pory budynek został przebudowany, rozbudowany i wyposażony. Zmodernizowano też instalacje i urządzenia w całym obiekcie. Prace remontowe obejmowały adaptację piwnic na część socjalną oraz magazynową, przebudowę parteru, I piętra oraz nadbudowę II piętra z przeznaczeniem na szkołę przyszpitalną.

– To już kolejna inwestycja w poprawę warunków udzielania świadczeń dotyczących zdrowia psychicznego Pomorzan, którą realizujemy w szpitalach marszałkowskich – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Ponadto, powierzchnia oddziału zwiększyła się prawie dwukrotnie. Podczas remontu przebudowano sale wielołóżkowe na 1-2-łóżkowe, łazienki, pomieszczenia terapeutyczne i obserwacyjne, gabinety lekarskie, psychologiczne oraz zabiegowe. Liczba łóżek dla dzieci i młodzieży zwiększyła się z 16 do 30.

– Dzięki temu Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży zyskał dodatkowe przestrzenie i funkcjonalności. Każda z kondygnacji została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Sale chorych są teraz mniej liczne, zapewnią tym samym większy komfort leczenia młodym pacjentom. Na remoncie zyskała również szkoła przyszpitalna, która ma nowe pomieszczenia. Wymiernie poprawiły się poza tym warunki pracy personelu medycznego – dodała Agnieszka Kapała-Sokalska.

Wyremontowane zostały też sale pobytu dziennego, jadalnia, pomieszczenia socjalne z łazienkami dla rodziców oraz dla personelu. Wykonano wewnętrzną wentylację mechaniczną oraz klimatyzację wybranych pomieszczeń. Została dobudowana boczna, ewakuacyjna klatka schodowa. Wykonane zostały roboty budowlane objęte programem prac konserwatorskich, a w przyszłym roku planuje się dokończenie wymiany okien. Ponadto, teren wokół budynku został zagospodarowany na potrzeby rekreacji i terapii. Powstało m.in.: boisko do koszykówki, siłownia pod chmurką i huśtawki. Zasadzono też zieleń i kupiono wyposażenie.

Koszt prac

Inwestycja w pawilonie nr XII pochłonęła ponad 14,5 mln zł, w tym prawie 9,3 mln zł pochodziło z budżetu województwa pomorskiego, ponad 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a szpital dał ponad 285 tys. zł. Przypomnijmy, że od 2019 r. z budżetu województwa i funduszy europejskich szpital dostał ponad 32 mln zł.

–  W planach mamy już kolejne inwestycje w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim związane z rozszerzeniem dostępności do usług nakierowanych na wspieranie dzieci i młodzieży w obszarze zdrowia psychicznego. Jest to przede wszystkim modernizacja pawilonu nr VIII, gdzie planujemy utworzyć m.in. Oddział dzienny dla dzieci i młodzieży. Trwają prace nad dokumentacją projektowo-budowlaną – zapowiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska.

Kogo leczą?

Oddział całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży jest koedukacyjny. Na oddziale diagnozowane i leczone są dzieci i młodzież do 21 lat (pod warunkiem kontynuowania edukacji), z takimi problemami jak np.: zaburzenia lękowe, nerwicowe, zachowania i emocji, odżywiania (m.in. anoreksja, bulimia), nastroju (np. depresje). Ponadto, opieką objęci są też pacjenci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi czy psychozami.

Jakie terapie stosują?

Na oddziale prowadzona jest m.in. terapia grupowa oraz indywidualna, farmakoterapia, indywidualna edukacja psychiatryczna, psychologiczna i pedagogiczna dla pacjentów i rodzin. W ramach terapii są np.: psychodrama, psychorysunek, zajęcia integracyjne i sportowe, edukacyjne oraz trening relaksacyjny

 

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.