Edukacja i sport
Od 15 maja otwarcie ogródków restauracyjnych. Zdejmiemy też maski, ale nie wszędzie

Od 15 maja otwarcie ogródków restauracyjnych. Zdejmiemy też maski, ale nie wszędzie

Fot. Pixabay.com
12.05.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.05.2021

Z uwagi na malejącą liczbę zakażeń koronawirusem, od 15 maja 2021 r. będą znoszone kolejne obostrzenia. Chodzi m.in. o otwarcie ogródków restauracyjnych oraz nauczanie hybrydowe w klasach IV-VIII i szkołach średnich. Co jeszcze się zmieni?

O zmianach w zasadach bezpieczeństwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 maja 2021 r., poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co do połowy maja?

Od 15 maja ogródki przy restauracjach i kawiarniach zostaną otwarte dla klientów. Uczniowie klas IV-VIII oraz szkół średnich będą uczyć się hybrydowo. Imprezy okolicznościowe np. wesela i komunie będą organizowane na powietrzu z limitem do 25 osób. Będzie też wznowiona działalność kin, teatrów, oper i filharmonii na świeżym powietrzu przy 50-procentowym obłożeniu. Zostanie umożliwione uprawianie sportu w obiektach na powietrzu z 25-procentowym udziałem publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi mogą odbywać się przy limicie do 150 osób. W komunikacji publicznej m.in. tramwajach, autobusach będzie mogło być zajęte 100 proc. miejsc siedzących lub 50 proc. wszystkich miejsc (łącznie siedzących i stojących). Wyjątkiem będą busy przewożące powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, gdyż w tym samym czasie w pojeździe będzie mogło podróżować nie więcej osób niż 50 proc. miejsc siedzących.

A co z maskami?

Od 15 maja nie trzeba będzie nosić masek na świeżym powietrzu tzn. w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych i zabytkowych, rodzinnych ogródkach działkowych i plażach. Nadal zakrywanie ust i nosa przy pomocy maski obowiązuje na drogach, placach, promenadach, deptakach czy bulwarach, miejscach postoju pojazdów i cmentarzach. Ponadto, wymóg noszenia masek wciąż jest  konieczny w przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach (w tym na straganach), kościołach, urzędach, podmiotach medycznych i komunikacji miejskiej. Wszystko zostało określone w rozporządzaniu Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

A co dalej?

Od 21 maja, czyli tydzień wcześniej niż zapowiadano pod koniec kwietnia, przy 50-procentowym obłożeniu miejsc mają zostać otwarte zadaszone kina, teatry opery i filharmonie. Jednak uczestnicy wydarzeń kulturalnych nie będą mogli jeść i pić. Zostanie też uruchomiona działalność parków rozrywki na powietrzu przy 50 proc. obłożeniu.
Od 28 maja będzie możliwe spożywanie posiłków wewnątrz restauracji i kawiarni przy zachowaniu reżimu sanitarnego i 50 proc. obłożeniu. Planowane jest zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych np. wesela i komunie do 50 osób. Zostaną też otwarte siłownie, kluby fitness i solaria przy limicie 1 osoba na 15 mkw, a baseny i aquaparki przy 50 proc. obłożeniu. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi  będą odbywać się z limitem do 250 osób. Wszyscy uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.