Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
Od soboty w niektórych miejscach możemy zdjąć maseczki. Ruszą też kina, teatry czy siłownie

Od soboty w niektórych miejscach możemy zdjąć maseczki. Ruszą też kina, teatry czy siłownie

Fot. pixabay.com

Ogłoszony został kolejny etap odmrażania gospodarki. Już od najbliższego weekendu nie będzie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek zasłaniania nosa i ust pozostanie jednak w komunikacji publicznej, sklepach czy urzędach. Tydzień później, 6 czerwca działalność będą mogły wznowić kina, teatry oraz siłownie czy parki rozrywki.

 

Luzowanie kolejnych wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 obostrzeń, dotyczących życia codziennego i gospodarki, ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 27 maja 2020 r.

 

Znosimy kolejne obostrzenia

Podczas konferencji premier Morawiecki zaznaczył, że: „Na początku pandemii wybraliśmy metodę trudną – metodę zamknięcia granic, ograniczenia kontaktów. Jesteśmy dzisiaj w innym położeniu, jesteśmy przygotowani diagnostycznie, jesteśmy przygotowani pod kątem liczby łóżek. Możemy przejść do kolejnego etapu znoszenia obostrzeń”.

 

Maseczki nieobowiązkowe

Zniesienie wymogu zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej było jedną z najbardziej oczekiwanych decyzji. – Od 30 maja zmieni się zasada dotycząca noszenia maseczek. Noszenie maseczek na świeżym powietrzu nie będzie obowiązkowe. Ale jeżeli osoby idą blisko siebie, to dalej zalecane jest noszenie maseczek. Dotyczy to ulic i miejsc takich, jak restauracje. Wsklepach, w kościołach czy kinach maseczki wciąż będą obowiązkowe – informował premier. Co ważne, w przypadku, kiedy nie będzie możliwe zachowanie dwumetrowego dystansu, noszenie maseczek będzie obowiązkowe.

 

Zmiany w handlu i gastronomii

Zniesiony zostanie również limit osób w sklepach i restauracjach. Jednak w restauracjach dalej będzie konieczne zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy stolikami. W dalszym ciągu obowiązywać będą wytyczne sanitarne, jak np. dezynfekcja stolików. Dodatkowo zniesiony został limit wiernych w kościołach i podczas uroczystości religijnych.

 

Odmrażanie kultury

Od przyszłej soboty, 6 czerwca 2020 r. wznowić działalność będą mogły kina, teatry czy opery. Będą jednak pewne ograniczenia. Na widowni będzie dostępna jedynie połowa miejsc, tak, aby zachować odpowiedni dystans. Dodatkowo niezbędne będzie noszenie maseczki. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Ostateczne decyzje w kwestii działalności jednostek będzie należeć do organów prowadzących.

 

Zgromadzenia publiczne

Od soboty, 30 maja dozwolone będzie organizowanie zgromadzeń publicznych, w których uczestniczyć będzie mogło nie więcej, jak 150 osób. Będą one musiały zachowywać dwumetrowy dystans społeczny oraz zakrywać usta i nos. Co istotne, sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać.

 

Szczegółowe informacje oraz wytyczne na stronie gov.pl/koronawirus

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.