Edukacja i sport
Uczeń w klasie w masce

Od maja nowe zasady bezpieczeństwa. Co i kiedy się zmieni? [HARMONOGRAM]

Fot. Pixabay.com
28.04.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
28.04.2021

W związku ze zmniejszającą się liczbą zakażeń koronawirusem w całym kraju etapami będą znoszone pewne ograniczenia. Wśród zmian warto wymienić m.in. powrót do nauki stacjonarnej, otwarcie galerii handlowych, obiektów sportowych i instytucji kultury.

O luzowaniu obostrzeń podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 kwietnia 2021 r., poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Przypomniano też o stosowaniu zasady DDMW, tzn. dystans, dezynfekcja, maseczki oraz wietrzenie pomieszczeń.

Jakie zmiany będą od początku maja?

Od 1 maja będzie możliwa część aktywności sportowych na świeżym powietrzu w grupach do 50 osób. Ponadto, w obiektach zamkniętych i na basenach będą mogły przebywać grupy zorganizowane np. dzieci i młodzież przy założeniu obłożenia do 50 proc.
Od 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe np. budowlane i meblowe. W reżimie sanitarnym działalność wznowią instytucje kultury m.in. galerie sztuki i muzea. We wszystkich tych miejscach oraz kościołach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 mkw. Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą też dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Na każdej przerwie sale lekcyjne mają być wietrzone, a w weekendy dezynfekowane.
Hotele i miejsca noclegowe będą czynne od 8 maja przy 50-procentowym obłożeniu. Hotelowe restauracja i strefa spa&wellness nadal pozostaną zamknięte.

Co do połowy maja?

Od 15 maja restauracje i kawiarnie będą czynne, ale tylko w ogródkach. Uczniowie klas IV-VIII oraz szkół średnich będą uczyć się hybrydowo. Imprezy okolicznościowe np. wesela i komunie będą organizowane na powietrzu z limitem do 25 osób. Swoją działalność wznowią też kina i teatry na świeżym powietrzu przy 50-procentowym obłożeniu. Będzie możliwe uprawianie sportu w obiektach na powietrzu z 25-procentowym udziałem publiczności.
Od tego też dnia, jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, nie trzeba będzie nosić masek na powietrzu przy zachowaniu 1,5-metrowego dystansu od innych osób. Wymóg zasłaniania nosa i usta nadal będzie obowiązywać w przestrzeni zamkniętej.

A jak będzie na końcu miesiąca?

Od 29 maja będzie możliwe spożywanie posiłków wewnątrz restauracji i kawiarni przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Przy 50-procentowym obłożeniu miejsc zostaną otwarte kina i teatry, a także zadaszone obiekty sportowe i baseny. Planowane jest zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób oraz otwarcie siłowni, klubów fitness i solariów. Natomiast od 31 maja wszyscy uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.