Zdrowie
Od 1 grudnia dodatkowe obostrzenia. Kogo dotyczy kwarantanna i gdzie są mniejsze limity?

Od 1 grudnia dodatkowe obostrzenia. Kogo dotyczy kwarantanna i gdzie są mniejsze limity?

Fot. Pixabay.com
01.12.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.12.2021

W związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa nazwanej omikron podjęto decyzję o wprowadzeniu dodatkowych restrykcji. Będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia 2021 r. Co się zmieni?

Informacje o zmianach przekazał podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 listopada 2021 r. minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jakie regulacje?

Będzie obowiązywać zakaz lotów do Polski z: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych państw zostaną objęte 14-dniową kwarantanną bez możliwości jej skrócenia. Natomiast przyjeżdzający ze strefy non Schengen także będą objęci 14-dniową kwarantanną. Jej zdjęcie będzie możliwe po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR wykonanego 8. dnia po przekroczeniu granicy. Ponadto, zmienią się limity osób m.in.: w instytucjach kultury, kościołach, obiektach sportowych, hotelach i restauracjach. Obłożenie będzie wynosić 50 proc. Natomiast tam, gdzie limity były 10 m kw na osobę zostaną podniesione do 15 m kw na osobę. Dotyczy to np.: sklepów, siłowni, targów, wystaw i kongresów. Ponadto, w zgromadzeniach limit wyniesie 100 osób. Dotyczy to m.in.: wesel, komunii, styp, spotkań i dyskotek. Wydarzenia sportowe poza obiektami będą mogły gromadzić maksymalnie do 250 osób. Co ważne, osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w wyznaczonych limitach.

Co pozostało?

Nadal istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych. Chodzi m.in. o: komunikację miejską, sklepy, urzędy, instytucje kultury, kościoły. Przypomniano też o dystansie i dezynfekcji rąk oraz wietrzeniu pomieszczeń.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.