Gospodarka
O metropolię na Pomorzu walczą jak lwy. Kto otrzymał nagrodę Smart Metropolia 2021?

O metropolię na Pomorzu walczą jak lwy. Kto otrzymał nagrodę Smart Metropolia 2021?

Senator RP Ryszard Świlski. Fot. Grzegorz Mehring
07.09.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
07.09.2021

Podczas 9. edycji kongresu Smart Metropolia 2021 wręczone zostały nagrody Smart Metropolia. Otrzymali je senatorzy Ryszard Świlski i Zygmunt Frankiewicz. Obaj są bardzo zaangażowani w prace nad ustawą o ustanowieniu na Pomorzu metropolii.

Gala wręczenia nagród odbyła się 6 września 2021 r. i była zwieńczeniem kongresu Smart Metropolia.

Senatorzy odznaczeni

W 2021 r. nagrody przyznano dwóm senatorom RP. To Ryszard Świlski i Zygmunt Frankiewicz. Obaj są bardzo zaangażowani w prace związane z ustawą metropolitalną dla Pomorza.

– Ryszard Świlski przeszedł w samorządzie terytorialnym niemal przez wszystkie szczeble kariery. Nie zapomina skąd się wywodzi i dla kogo pracuje – mówiła Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. – Jest bardzo aktywnym parlamentarzystą. Jako senator sprawozdawca prowadził w Senacie ustawę metropolitalną dla Pomorza. To dzięki jego zaangażowaniu projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim skierowano z Senatu do Sejmu – dodała.

Z kolei Zygmunt Frankiewicz, to wieloletni prezydent Gliwic, dzięki któremu w 2017 r. udało się powołać Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Jest również przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Czym jest nagroda Smart Metropolia?

Nagrody te przyznawane są osobom, firmom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla budowania i promowania idei metropolii. Wśród laureatów z poprzednich lat należy wymienić m.in. marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, prezes Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek Martę Siciarek, czy organizację Pracodawcy Pomorza.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.