Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1e22c34a-607a-4e09-9832-51f9ebde5931.jpg Nowy obszar chronionego krajobrazu w województwie pomorskim

Nowy obszar chronionego krajobrazu w województwie pomorskim

Tym samym zakończyły się sukcesem prace nad ustanowieniem nowego 44. obszaru chronionego krajobrazu, którego celem jest ochrona walorów przyrodniczo-krajobrazowych doliny rzeki Debrzynki, zlokalizowanej na pd.-zach. krańcu województwa, na styku z Województwem Wielkopolskim. W związku z tym powierzchnia wszystkich OChK w Województwie Pomorskim osiągnęła 22% obszaru województwa, chroniąc nie tylko zasoby przyrody i walory krajobrazowe, ale także korytarze ekologiczne, łączność przestrzenną ekosystemów i walory rekreacyjne.

Dolina rzeki Debrzynki jest szóstym OChK ustanowionym w okresie ostatnich 2 lat w województwie pomorskim, ale pierwszym nowym obszarem, który został zaprojektowany i ustanowiony na bazie dawnego OChK, powołanego przed laty uchwałą rady gminy, który ze względu na wady prawne procedury ustanawiania nie był dotychczas prawnie uznawany.

Celem ochrony nowego obszaru jest zachowanie w stanie niezmienionym naturalnych ekosystemów hydrogenicznych dna doliny zalewowej i jej zalesionych, erozyjnych krawędzi oraz ich specyfiki krajobrazowej, charakterystycznej dla dolin Pojezierza Południowopomorskiego. Posiada znaczące walory przyrodnicze, krajobrazowe i rekreacyjne.

Nowo ustanawiane w województwie pomorskim OChK, są dostosowane do rzeczywistego występowania walorów przyrodniczo-krajobrazowych, eliminują skrajnie przekształcone antropogenicznie fragmenty dawnych obszarów chronionych i zmniejszają uciążliwości zakazów do poziomu niezbędnego dla rzeczywistego zachowania walorów przyrodniczo-krajobrazowych, czyniąc te obszary nie tylko narzędziem ochrony, ale także elementem promocji gmin, zwracającym uwagę na ich walory turystyczno-rekreacyjne i piękno krajobrazów. Obszary powoływane są przy współpracy z władzami lokalnymi, przy ich pełnej akceptacji i w trybie wielokrotnych konsultacji opartych na procedurze Dialogu Terytorialnego.