Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/MURALniedzwiednik_2.jpg Nowy mural na Niedźwiedniku już gotowy. Współtworzy ciekawą historię

Nowy mural na Niedźwiedniku już gotowy. Współtworzy ciekawą historię

Fot. mat PKM
09.05.2024
Gustaw  Płóciniak
Gustaw
Płóciniak
AUTOR
Gustaw  Płóciniak
Gustaw
Płóciniak
09.05.2024

Na przystanku PKM na Niedźwiedniku odsłonięty zostanie mural przedstawiający pisarza Pawła Huelle. Malowidło jest kontynuacją wcześniejszych prac, nawiązujących do znanej książki gdańskiego autora „Weiser Dawidek". Mural będzie atrakcją dla pasażerów PKM oraz mieszkańców okolicznych osiedli.

Mural oficjalnie będzie odsłonięty 11 maja 2024 roku.

Niedźwiednik, ale gdzie dokładnie?

Mural powstał na wiadukcie przy stacji PKM Gdańsk Niedźwiednik od strony południowej, obok przystanku autobusowego przy ul. Słowackiego. Dla wygody mieszkańców, do muralu prowadzi nowy chodnik, który został odpowiednio oświetlony. Samo miejsce nie jest przypadkowe, jest tłem historii opisywanej w „Weiserze Dawidku” powieści Pawła Huelle.

– Niedaleko usytuowany jest opisywany w książce kościół i cmentarz brętowski, a dosłownie 100 m dalej w kierunku Brętowa znajduje się przepust pod nasypem kolejowym, w którym zaginął książkowy Dawidek. Dlatego miejsce to jest idealne, aby uhonorować pamiątkowym muralem zmarłego w ubiegłym roku pisarza – tłumaczy rzecznik PKM Tomasz Konopacki.

Jaki będzie nowy mural?

Mural jest wzorowany na zdjęciu wykonanym w 2014 roku, które przedstawia Pawła Huelle siedzącego na torach z Mostkiem Weisera w tle. Malowidło zawiera dwa cytaty z powieści „Weiser Dawidek”. Oprócz tego na równoległej ścianie wiaduktu (od strony Brętowa) odwzorowany zostało znane, historyczne zdjęcie przedstawiające zburzony przez Niemców stary wiadukt kolejowy, który stał w tym miejscu do 1945 roku.

Projekt został przygotowany przez studentów gdańskiej ASP, Iwo Arabskiego oraz Jakuba Morozowskiego, którzy pod opieką profesorów Jacka Zdybla i Krzysztofa Polkowskiego skończą też przerwaną pracę (spowodowaną sezonem zimowym) przy równoległych muralach. Malowidła te znajdują się pod nowym Mostkiem Weisera i również są zainspirowane książką Pawła Huelle. Malowidło powstało z okazji dwóch rocznic. Dla upamiętnienia 20-lecie przystąpienia Polski do UE oraz 110-lecia uruchomienia przedwojennej Kolei Kokoszkowskiej, która jest pierwowzorem aktualnej PKM.

Co jeszcze będzie się działo?

 W sobotę 11 maja 2024 roku odbędzie się piknik europejski w pobliżu przystanku PKM, na polanie obok wiaduktu. Będzie można wziąć udział w krajoznawczym spacerze wzdłuż PKM, gdzie zostaną zaprezentowane również pozostałe, gotowe już murale. Spacer rozpocznie się przy Mostku Weisera, a zakończy przy stacji PKM Niedźwiednik. Będzie tak jak w książce, gdzie akcja toczy się w rejonie ówczesnej Kolei Kokoszkowskiej, której tory zostały później przejęte przez Pomorską Kolej Metropolitalną. Murale będą więc symbolicznym połączeniem przeszłości i teraźniejszości, odwołując się do historycznych korzeni tego miejsca. Cały event odbędzie się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.