Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/288701984_585608672929568_5766952744768180325_n-2.jpg Szpital w Wejherowie nowy budynek. Fot. Aneta Brodzik

Nowy budynek szpitala w Wejherowie już otwarty. Ma blok operacyjny i centrum chorób serca i naczyń [FOTO]

Sala operacyjna w nowym budynku Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Fot. Aneta Brodzik
20.06.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
20.06.2022

W nowym trzykondygnacyjnym budynku, który powstał na potrzeby Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie znajduje się blok operacyjny. Na parter obiektu przeniesiono Oddział kardiologii i angiologii interwencyjnej oraz Oddział kardiochirurgii, które tworzą Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń. Kupiono też nowoczesny sprzęt m.in.: angiografy, aparaty do pozaustrojowej hemofiltracji i sterylizatory parowe. To największa inwestycja w historii szpitala. Jej koszt to ponad 132 mln zł.

Nowy budynek otwarto 20 czerwca 2022 r. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: marszałek Mieczysław Struk, wiceprzewodnicząca sejmiku Hanna Zych-Cisoń, prezes spółki Szpitale Pomorskie Jolanta Sobierańska-Grenda i wiceprezes Andrzej Zieleniewski. Przypomnijmy, że wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 29 maja 2020 r. Inwestycja była realizowana od 2019 r. do 2022 r.

Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w nowej lokalizacji

Właśnie otwarty budynek szpitala w Wejherowie jest nowoczesny i w pełni wyposażony. Dzięki temu zwiększy się komfort udzielanych pacjentom świadczeń medycznych. Ze zmiany skorzysta też personel, który ma nowe i przestronne pomieszczenia do pracy. Na parterze obiektu znajdują się dwa przeniesione z innego budynku szpitala oddziały. To 40-łóżkowy Oddział kardiologii i angiologii interwencyjnej wraz z 28-łóżkowym Oddziałem kardiochirurgii. Oddziały te tworzą Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń. W części kardiologicznej są dwie izolatki, dwie sale jednoosobowe i dwie sale dwuosobowe, osiem sal trzyosobowych oraz jedna ośmioosobowa sala intensywnego nadzoru kardiologicznego. W części kardiochirurgicznej pacjenci będą hospitalizowani w jednej dwustanowiskowej separatce, trzech dwuosobowych oraz pięciu trzyosobowych salach. Co ważne, wszystkie sale chorych mają łazienki.

–  Od wielu już lat samorząd województwa pomorskiego przekazuje środki finansowe z budżetu i z Unii Europejskiej na inwestycje infrastrukturalne. Jednym z takich kluczowych nie tylko dla  Wejherowa, ale i całego Pomorza przedsięwzięć jest właśnie nowy budynek szpitala z blokiem operacyjnym, który zrealizowały Szpitale Pomorskie – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Ta inwestycja umożliwi dalszy rozwój Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy. Poprawią się warunki pobytu pacjentów, a dzięki najnowocześniejszej aparaturze medycznej zwiększy bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny będą mieć dostęp do nowoczesnych urządzeń i przestronnych pomieszczeń. W sterylnych warunkach będą mogli wykonywać skomplikowane operacje – dodał marszałek Struk.

Ponadto, na tym poziomie znajdują się m.in.:  gabinety diagnostyczno-zabiegowe, trzy sale angiografii, pokoje: ordynatorów, lekarzy i pielęgniarek oraz socjalne, łazienki dostosowane dla osób niepełnosprawnych i sala rehabilitacji kardiologicznej.

Jak wygląda blok operacyjny?

Na pierwszym piętrze budynku zaplanowano 7-salowy blok operacyjny, z jedną salą kardiologiczną hemodynamiki. Salę tę wyposażono w stojący angiograf oraz przygotowano miejsce dla robota chirurgicznego. W centralnej części bloku operacyjnego znajduje się stanowisko koordynatora wraz z monitorem wyświetlającym harmonogram operacji. Poza salami operacyjnymi zlokalizowano też sale poznieczuleniowe, pomieszczenia dla personelu oraz pooperacyjną salę kardiochirurgiczną. Każda z sal operacyjnych jest przypisana dla konkretnego oddziału. I tak z sali nr 1 korzystać będą pacjenci Oddziału urologicznego oraz pacjentki Oddziału położnictwa i ginekologii. Sala nr 2 przeznaczona będzie dla chorych z Oddziału chirurgii dziecięcej oraz Oddziału położnictwa i ginekologii, a sala nr 3 dla hospitalizowanych na Oddziale chirurgii ogólnej. Sala nr 4 jest salą hemodynamiki dedykowaną Oddziałom kardiologii i chirurgii ogólnej. W sali nr 5 odbywać się będą zabiegi pacjentów z Oddziału kardiochirurgii, natomiast w salach nr 6 i 7 operowani będą pacjenci z Oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

– Tak dużej inwestycji w szpitalu w Wejherowie nie było od czasów otwarcia placówki w latach 80. XX w. W ciągu 26 miesięcy powstał obiekt na miarę XXI w. o łącznej powierzchni prawie 9 tys. mkw – podkreśliła prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda. – Nowa infrastruktura to nowa jakość, która wpłynie z pewnością na wzrost efektywności funkcjonowania szpitala, a nade wszystko skróci czas oczekiwania pacjenta na świadczenia specjalistyczne oraz pobyt chorego w szpitalu. Chcemy, by na terenie powiatów: wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, którego mieszkańcy najczęściej korzystają z usług szpitala, obniżył się znacząco odsetek osób obciążonych chorobami cywilizacyjnymi. Ta inwestycja z pewnością ma szansę się do tego przyczynić – tłumaczyła Sobierańska-Grenda.

Co jeszcze się zmieniło?

Na I piętrze utworzono 19-stanowiskową część poznieczuleniową. Znajdują się w niej 9-łóżkowa część kardiochirurgiczna (w tym izolatka) oraz sala dla dorosłych, 2-osobowa sala dla dzieci i separatka. Natomiast w przyziemiu budynku działają: Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi), Centralna Sterylizatornia oraz Zakład Patologii i Prosektorium. W działającym tam laboratorium wykonuje się badania: histopatologiczne, śródoperacyjne cytologiczne i immunohistochemiczne. Dodatkowo wybudowano łącznik zapewniający komunikację z istniejącym budynkiem szpitala. Zamontowano też windy oraz zagospodarowano teren wokół budynku.
W ramach projektu kupiono także wyposażenie m.in.: trzy angiografy, dwa aparaty do pozaustrojowej hemofiltracji, trzy sterylizatory parowe, aparat RTG przyłożony mobilny, trzy RTG ramię C mobilne i system zarządzania obrazem, system telemetrii, systemy wideomonitoringu pacjenta.

Koszt inwestycji

Projekt, budowa i wyposażenie szpitala kosztowały ponad 132 mln zł, z czego ponad 60 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, ponad 60 mln zł pochodziło ze środków unijnych, prawie 8 mln zł z budżetu państwa, a ponad 4 mln zł dołożyła spółka Szpitale Pomorskie. Ponadto, w trakcie realizacji inwestycji podpisano aneks zwiększający wartość projektu o prawie 12 mln zł. Z tej kwoty szpital w Wejherowie otrzymał prawie 5 mln zł, a Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku prawie 7 mln zł. Dodatkowe środki zostały przeznaczone na przeciwdziałanie COVID-19. Chodziło głównie o zakup wyposażenia, urządzeń oraz na wykonanie robót budowlano-montażowych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.