Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
Nowoczesny sprzęt dla chorych na raka w Szpitalu Morskim. Krótsze i bezpieczniejsze naświetlanie

Nowoczesny sprzęt dla chorych na raka w Szpitalu Morskim. Krótsze i bezpieczniejsze naświetlanie

Nowoczesny akcelerator oferuje bezpieczniejszą terapię dla pacjentów. Fot. Szpitale Wojewódzkie w Gdyni

Wart prawie 8 mln zł akcelerator, czyli urządzenie do radioterapii, przechodzi testy w Gdyńskim Centrum Onkologii. – To sprzęt nowej generacji, dzięki któremu terapia będzie bezpieczniejsza – mówi wicemarszałek Orłowski. Pierwsi pacjenci skorzystają z naświetlań na początku kwietnia.

 

Nowoczesne urządzenie jest bardzo potrzebny w redłowskim szpitalu. Placówka ma obecnie trzy akceleratory. Jeden z nich został wyprodukowany w 2006 r., nie spełnia więc już 10-letniego kryterium wiekowego.

Akcelerator trafił do Szpitala Morskiego w Gdyni w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dzięki niemu ośrodki radioterapii w Polsce otrzymują pieniądze na nowoczesny sprzęt medyczny. Dotacja z Ministerstwa Zdrowia wyniosła ponad 6, 7 mln zł, środki województwa to 1,5 mln zł, szpital dołożył prawie 50 tys. zł.

 

Szybszy, czyli bezpieczniejszy dla pacjentów

System radioterapii VitalBeam ™, w który wyposażony jest nowy akcelerator,  to zaawansowane rozwiązanie. Oferuje chorym osiągnięcia medycyny na światowym poziomie i wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.

– Sprzęt nowej generacji, co bardzo ważne, skraca czas naświetlania konkretnego pacjenta – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Oczywiście jest on uzależniony od indywidualnego planu leczenia, ale zabieg trwający poprzednio np. 40 minut, teraz zamknie się w 30. To bezpieczniejsze dla pacjentów, bo krótszy czas naświetlania to mniejsze powikłania po leczeniu radioterapeutycznym.

– W Gdyńskim Centrum Onkologii dziennie z radioterapii korzysta 120-150 osób. Skrócenie czasu poszczególnych sesji poprawi też warunki pracy techników obsługujących akcelerator – dodaje dr Dariusz Nałęcz, prezes Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.

 

Pierwsze naświetlania w kwietniu

Nowe urządzenie pozwoli podnieść jakość leczenia, bowiem oferuje pacjentom więcej możliwości, np. najszybsze i najdokładniejsze diagnozowanie (CBCT), czy bramkowanie oddechowe, czyli napromieniowywanie ograniczone do wybranej fazy oddechowej. Tych opcji stary sprzęt nie miał, poza tym często się psuł, przez co wydłużał się czas oczekiwania na naświetlania.

Od 3 kwietnia pierwsi chorzy będą  mogli skorzystać  z radioterapii na nowym sprzęcie. Obecnie trwają testy i szkolenia personelu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.