Gospodarka
Kobieta i dziecko w maseczce

Nowe restrykcje od poniedziałku: administracja publiczna pracuje zdalnie

Fot. unsplash.com / Sharon McCutcheon
30.10.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
30.10.2020

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku, 2 listopada wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy mogą, muszą pracować zdalnie. Zaapelował do seniorów, by pozostali w domach. Odniósł się też do osób protestujących w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, by zakończyły strajki.

Pierwsza szczepionka na koronawirusa ma być dostępna w styczniu 2021 roku.

 

Seniorzy w domach

Zdaniem premiera Morawieckiego druga fala koronawirusa jest groźniejsza od pierwszej. Dlatego wydał zalecenie, aby seniorzy zostali w domach. Osoby po 70. roku życia mogą przemieszczać się jedynie wtedy, jeśli wymagają tego czynności zawodowe lub jest to niezbędne do zaspokojenia niezbędnych potrzeb życia codziennego. Ponadto mogą sprawować lub uczestniczyć w kulcie religijnym.

 

Obowiązkowa praca zdalna

Wszyscy pracownicy administracji publicznej, których praca nie wymaga obecności w biurze, muszą pracować zdalnie od poniedziałku, 2 listopada. Zgodnie ze słowami premiera, jak największa liczba osób powinna pracować z domu. To samo dotyczy sektora prywatnego. Premier apelował do wszystkich pracodawców, by umożliwili swoim pracownikom zdalne wykonywanie obowiązków.

Podczas konferencji minister zdrowia Andrzej Niedzielski powiedział, że rząd nie planuje w tej chwili zamknięcia kolejnych gałęzi gospodarki. Wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostają w mocy.

 

Koniec protestów

Premier Morawiecki namawiał, by osoby protestujące w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, pozostały w domach. – Zostajemy w domach, obniżamy poziom zachorowań i temperaturę sporu – powiedział premier. – Od spraw światopoglądowych ważniejsze są dzisiaj życie i zdrowie ludzi. Zadbajmy o to, byśmy z rodzinami mogli spędzać Boże Narodzenie – mówił.

 

Szczepionka w styczniu?

Pierwsze szczepionki na koronawirusa mają pojawić się w styczniu 2021 roku. Premier powiedział, że w pierwszej kolejności będą mogli z nich korzystać osoby z grupy ryzyka. – Wpłaciliśmy pulę pieniędzy, by mieć do niej równy dostęp z innymi, bogatszymi krajami UE – podkreślił. – Miejmy nadzieję, że grudzień, a może nawet końcówka listopada będzie czasem, gdy niektóre branże będą już odmrażane – dodał.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.