Mikołaj Kopernik na tle Układu Słonecznego, gwiazd i planet albo charakterystycznych elementów lokalnego krajobrazu. Wyjątkowe murale przedstawiające słynnego astronoma powstały w czterech miastach naszego regionu. Projekt jest częścią Szlaku Kopernikowskiego.
Murale związane z Mikołajem Kopernikiem namalowano, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną Szlaku Kopernikowskiego w województwie pomorskim. Inspiracją do działania były podobne murale stworzone na Szlaku Kopernikowskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Pomysłowe i oryginalne realizacje
Do współpracy przy tworzeniu murali włączyły się samorządy lokalne, które z samorządem województwa pomorskiego podpisały Deklarację porozumienia i współpracy w zakresie rozwoju Szlaku Kopernikowskiego w naszym regionie. Każda gmina podała konkretne wytyczne dotyczące artystycznego wyglądu muralu, według których studenci i studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku mieli przygotować swoje projekty.
– Dzięki zaproszeniu do współpracy studentek i studentów ASP uzyskano pomysłowe i oryginalne realizacje nawiązujące do życia i dorobku słynnego astronoma – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki i Sportu UMWP.
Projekty murali wyłonione zostały w specjalnym konkursie zorganizowanym przez uczelnię. Wynagrodzenie dla zwycięskich autorów poniosły poszczególne samorządy lokalne, natomiast samorząd województwa pomorskiego sfinansował wykonanie murali. Ostatecznym ich realizatorem była firma WakeUpTime z Gdańska.
Murale powstały w czterech miastach: Pelplinie, Nowym Dworze Gdańskim, Malborku oraz Kwidzynie.
Pelplin (ul. Wybickiego 1) – autorka projektu: Kateryna Bisharieva
Oprócz postaci astronoma, mural przedstawia heliocentryczny model Układu Słonecznego, który stworzył Kopernik. Estetyka muralu nawiązuje do stylistyki dawnych grafik, sztychów czy drzeworytów, stąd jego jednolita i stonowana kolorystyka.
Nowy Dwór Gdański (ul. Wejhera 5) – autorka projektu: Agata Szmytkowska
Mural przedstawia Kopernika podtrzymującego Słońce w centralnym punkcie Układu Słonecznego. W tle pojawia się krajobraz Żuław z charakterystycznymi wiatrakami i polami.
Malbork (filar mostu w ciągu drogi krajowej 22) – autorka projektu: Olena Stukanovska
Mural widoczny jest od strony bulwarów nad Nogatem. Poza symbolicznym wizerunkiem Kopernika przedstawiono na nim charakterystyczną bryłę malborskiego zamku. Monochromatyczna kolorystyka wpisuje się w stylistykę innych murali w mieście.
Kwidzyn (ul. Braterstwa Narodów 57) – autorka projektu: Katsiaryna Haradnichava
Mural w Kwidzynie to nieco abstrakcyjny projekt o zróżnicowanej kolorystyce. Jego wyraźny trójpodział i ceglany odcień podkreślają charakterystyczny kształt elewacji budynku.
* * *
Szlak Kopernikowski to szlak kulturowy, który łączy miejsca związane z postacią słynnego astronoma. Trasa szlaku liczy ok. 590 km i przebiega przez trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie oraz kujawsko-pomorskie. Na pomorskim odcinku Szlaku Kopernikowskiego leżą: Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Malbork, Sztum i Kwidzyn.
Impulsem do rozwijania Szlaku Kopernikowskiego było ustanowienie przez Senat RP roku 2023 rokiem Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. Województwo pomorskie dołączyło się do obchodów inaugurując je konferencją i wystawą zorganizowana w Hevelianum w Gdańsku w marcu 2023 r.