Fundusze Europejskie dla Pomorza to nie tylko inwestycje infrastrukturalne. To również wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz pieniądze na edukację przedszkolną najmłodszych Pomorzan. Ponad 5,6 mln zł trafi do Władysławowa, Skarszew, powiatu malborskiego i nowodworskiego oraz gminy Starogard Gdański.
Umowy na dofinansowanie projektów podpisał 25 kwietnia 2024 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz przedstawiciele beneficjentów.
Odkrycia, rozwój, zabawa
W gminie Władysławowo, dzięki ponad 2,4 mln zł unijnego dofinansowania, w Publicznym Przedszkolu nr 1 powstanie 50 nowych miejsc przedszkolnych, a 180 maluchów będzie mogło skorzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych. Będą to np. zajęcia matematyczne i przyrodnicze. Ale to nie wszystko. Ze wsparcia skorzystają również wychowawcy. Uczestnicy projektu będą mogli podnosić swoje kwalifikacje np. z integracji sensorycznej, pracy z osobami z autyzmem i zespołem Aspergera.
Integracja na Plus
Stowarzyszenie Integracja na Plus realizować będzie dwa projekty. Pierwszy, „CISnę, bo warto” skierowany jest dla mieszkańców Skarszew. Chodzi o 69 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zaplanowano kształcenie umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych, oraz szkolenia zawodowe. Projekt zakończy się egzaminem potwierdzającym nabyte kwalifikacje. Drugi projekt fundacji to działania w gminie Starogard Gdański. Tam powstanie Centrum Integracji Społecznej. W CIS świadczone będą usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym, zdrowotnym, edukacyjnym oraz zawodowym, a także działania dotyczące poprawy kompetencji w zakresie spędzania czasu wolnego i rekreacji
Cztery kroki do kariery
Czwarta podpisana 25 kwietnia 2024 r. umowa dotyczy projektu aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców powiatu malborskiego i nowodworskiego. Jego uczestnikami będzie 120 osób bezrobotnych, biernych zawodowo, w tym osób z niepełnosprawnościami, mieszkańców gmin: Ostaszewo, Lichnowy, Nowy Staw, Malbork (g. miejska) oraz Miłoradz. Na co mogą liczyć? Na poradnictwo zawodowe indywidualne i grupowe polegające na wsparciu doradcy zawodowego w poruszaniu się na rynku pracy, technikach poszukiwania pracy, autoprezentacji i komunikacji z pracodawcami. Prowadzone będą również warsztaty praktycznego wykonywania zawodu w branżach zbieżnych z predyspozycjami uczestników. Uczestnicy otrzymają stypendia stażowe. Uczestników będzie wspierał na drodze do uzyskania zatrudnienia pośrednik pracy. Warto dodać, że jest to autorski program aktywizacji osób nieaktywnych zawodowo wdrażany z powodzeniem w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym w Gdańsku Sobieszewie.