Cały czas trwają prace na szlakach rowerowych w Pomorskiem. Tylko w ubiegłym roku wydłużyły się o 100 km, a w tym roku rowerzyści będą mogli korzystać z kolejnych zmodernizowanych lub całkowicie nowo wybudowanych tras. Już teraz dostępne są wygodne i malownicze trasy na Półwyspie Helskim, koronie wału przeciwpowodziowego Wisły w okolicach Tczewa oraz przez gm. Puck.
Może warto wyskoczyć na rower w ten weekend?
Wygodniej przez Jastrzębią Górę, Hel i Władysławowo
Od początku roku nowa trasa rowerowa powstaje w Jastrzębiej Górze na odcinku od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 215 z ul. Uzdrowiskową do ul. Żarnowcowej (przy planowanej przystani kajakowej na Czarnej Wodzie). To dobra informacja dla rowerzystów, ponieważ w zdecydowanej większości ta trasa rowerowa wykonana będzie z nawierzchni asfaltowej. Jedynie na odcinkach ciągu pieszo-rowerowego zastosowano nawierzchnię z kostki betonowej. Szerokość ścieżki rowerowej wyniesie 2 m.
Inwestycja to kolejny krok na drodze do połączenia infrastrukturą rowerową miejscowości położonych w zachodniej części gm. Władysławowo i budowy całego odcinka trasy R10, tworzącej pierścień z międzynarodową trasą rowerową EuroVelo 10/13.
Mapa przebiegu nowej trasy w Jastrzębiej Górze. Źródło: Mapa inwestycji PTR. |
To nie jedyne inwestycje w tej części województwa pomorskiego. Tylko w gm. Władysławowo docelowo powstanie w najbliższym czasie ponad 15-kilometrowy odcinek trasy EuroVelo 10/13, który w znacznej większości będzie wykonany z asfaltu i masy bitumicznej. A już teraz można wygodnie jeździć w gm. Hel. Kilka dni temu do użytku oddano 7 km popularnej trasy wzdłuż półwyspu na terenie Helu. Szlak w tym miejscu został wykonany w całości z wodoprzepuszczalnej i ekologicznej nawierzchni HanseVia.
– Ostatni odcinek na Półwyspie Helskim między Juratą a Helem szczególnie zasługuje na uwagę rowerzystów – mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Ten fragment naszych tras długo czekał na modernizację i nareszcie możemy już niego korzystać. Wykorzystano tam nawierzchnię naturalną, lecz utwardzoną. Zobaczymy, jak sprawdzi się po nadchodzącym sezonie – podkreśla Bieliński.
Ostatni, 7-kilometrowy odcinek trasy przez Półwyspe Helski ma już nową, naturalną i utwardzoną nawierzchnię. Fot. Pomorskie Trasy Rowerowe / UMWP. |
Warto także rozważyć rowerowy wyjazd popularną trasą od Gnieżdżewa do Krokowej (gm. Puck). To 17-kilotertrowa droga po dawnym nasypie kolejowym, która niedługo zostanie zmodernizowana i poszerzona.
O Pomorskich Trasach Rowerowych w gm. Puck więcej w tekście: Krótka wycieczka? Dłuższy wyjazd? EuroVelo10/13 i R10 w Gminie i Mieście Puck.
Nowe trasy wzdłuż Wisły
Cztery kilometry drogi rowerowej już czekają na rowerzystów w mieście i gm. Tczew. Mowa o trasie na koronie wału przeciwpowodziowego Wisły, którą z powiedzeniem można wykorzystać podczas rodzinnych wycieczek rowerowych z dziećmi ze względu na łatwość i całkowite oddzielenie od ruchu samochodowego. Dodatkowo na miłośników czterech kółek czeka piękny widok na panoramę doliny Wisły.
Na rowerowy wypad warto wybrać się także do południowej części regionu tczewskiego. Do użytku został oddany most pieszo-rowerowy nad Strugą Subkowską. Południowa inwestycja objęła swoim zakresem przyległe drogi rowerowe aż do mostu (Most Knybawski) nad Wisłą przy drodze DK22.
Zjawiskowy fragment szlaku na wale przeciwpowodziowym Wisły. Łącznie w mieście i gm. Tczew do dyspozycji jest 15 km nowej trasy. Przygotowane drogi są częścią Wiślanej Trasy Rowerowej i międzynarodowego szlaku EuroVelo 9. Fot. Pomorskie Trasy Rowerowe / UMWP. |
Uroki jazdy na koronie wału Wisły docenią także rowerzyści, którzy wybiorą się na przejażdżkę w gm. Cedry Wielkie. Gotowa jest bowiem 7-kilometrowa, asfaltowa droga rowerowa przez Błotnik, Cedry Wielkie i Giemlice. Dodatkowo na trasie rowerzyści będą mogli wypocząć przy dwóch wygodnych i zadaszonych wiatach.
Jedna z dwóch nowych wiat dla rowerzystów w gm. Cedry Wielkie. Fot. Pomorskie Trasy Rowerowe / UMWP. |
– Trasy na wałach wiślanych w gminach Tczew i Cedry Wielkie to wizerunkowe odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – mówi Michał Bieliński. – Posiadają nawierzchnię asfaltową i znajdują się w najbardziej malowniczej części Doliny Wisły – zaznacza Bieliński.
Na zachodzie zmiany
Mowa tu o budowie drogi rowerowej i ciągu rowerowo-pieszego przy DW 203. Trasa połączy szlak EuroVelo 10/13, który biegnie przez województwo pomorskie i zachodniopomorskie. W tym miejscu już niebawem powstanie 12-kilometrowy odcinek sięgający aż do mostu na Słupi w Ustce. – Droga rowerowa jest już prawie gotowa – informuje Michał Bieliński. – Niebawem będzie można od strony granicy z województwem zachodniopomorskim rowerem dojechać do samej Ustki. Tamtejsze gminy wspólnie z powiatem słupskim w najbliższym czasie rozpoczną inwestycje w celu połączenia swoich odcinków – wyjaśnia Bieliński.
Prace w zachodniej części województwa. Fot. Pomorskie Trasy Rowerowe / UMWP. |
Co jeszcze wydarzy się na trasach w tym roku?
Rok 2020 jest bardzo obfity, jeśli chodzi o inwestycje w ramach projektu Pomorskie Trasy Rowerowe. – Mamy za sobą realizację już ponad 50 proc. inwestycji, a w tym roku zakończy się kolejny etap bogaty pod względem nowych, ciekawych odcinków – mówi Michał Bieliński. – Inwestycja w zachodniej części gm. Władysławowo powinna być już na wakacje gotowa. Pozostanie zatem do wykonania ostatni odcinek w gminie, wzdłuż rzeki Czarna Woda. Od niedawna w powiecie puckim można jeździć zupełnie nowym odcinkiem łączącym Puck z Błądzikowem wzdłuż drogi powiatowej. W tym roku liczymy też, że gmina Kosakowo rozpocznie swoje inwestycje, przez co uzyskamy ciągłość z Gdynią, która także przewiduje realizację inwestycji w północnej części miasta – wyjaśnia Bieliński.
Przejazd przez Trójmiasto jest praktycznie gotowy. Brakuje drobnych łączników, które sukcesywnie będą budowane. Natomiast wyjazd z Gdańska przez wał przeciwpowodziowy wzdłuż przekopu Wisły będzie gotowy dopiero w 2021 roku. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Oprac. Departament Turystyki UMWP. |
Rozpoczęcie prac planują także partnerzy z powiatu kwidzyńskiego, którzy będą budować drogi wzdłuż Wisły. Na Żuławach trwają właśnie także prace na wałach przeciwpowodziowych rzeki Tugi w powiecie nowodworskim. Niektóre odcinki są już gotowe, a na innych prowadzone są jeszcze roboty budowlane. – Od zeszłego roku gotowa jest już trasa wzdłuż Mierzei Wiślanej i zdobywa coraz większą popularność – tłumaczy Michał Bieliński. – Praktycznie z Gdańska można rowerem dojechać na mierzeję z wykorzystaniem promu w Mikoszewie. Taka wycieczka to prawdziwa rowerowa przygoda! – zachęca Bieliński.
Oprac. Departament Turystyki UMWP. |
Projekt Pomorskie Trasy Rowerowe to jednak nie tylko budowa samych tras rowerowych, ale również miejsc odpoczynku dla rowerzystów. Wiele z nich od dawna już funkcjonuje, chociażby w Krynicy Morskiej, Władysławowie, Cedrach Wielkich, Pucku. Planowane są kolejne. Łącznie będzie ich prawie 80. – Warto też wspomnieć, że z innego, międzynarodowego projektu rowerowego, w którym uczestniczył samorząd województwa pomorskiego, powstała nowoczesna wiata serwisowa dla rowerów – mówi Michał Bieliński. – Znajduje się w nadmorskiej miejscowości Poddąbie w gm. Ustka. Można w niej dokonać podstawowych napraw i regulacji roweru, a także zostawić swoje rzeczy w zamykanych na klucz szafkach – wyjaśnia Bieliński.
Więcej o turystyce rowerowej w województwie pomorskim na pomorskie.travel.
Zobacz: Mapa inwestycji Pomorskich Tras Rowerowych.
Czytaj także: Pomorskie Trasy Rowerowe wydłużyły się o ponad 100 km.
Pomorskie Trasy Rowerowe są elementami międzynarodowych szlaków rowerowych – szlaku EuroVelo 10 i 9. Międzynarodowy szlak R-10 (Euro Velo 10) wiedzie przez kraje basenu Morza Bałtyckiego. W województwie pomorskim prowadzi od Ustki do Krynicy Morskiej oraz do Kępek na granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Z kolei Wiślana Trasa Rowerowa R-9 (EuroVelo 9) przebiega wzdłuż Wisły do granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Trasy te prowadzą korytarzami europejskiej sieci Euro Velo. Długość obu tras wynosi około 670 km, z czego większość to drogi utwardzone, asfaltowe, z kostki betonowej lub nawierzchni mineralnych. Reszta to nawierzchnie szutrowe i gruntowe, które zapewnią optymalny i bezpieczny przejazd na rowerze turystycznym. |