Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/01/IMG_3165.jpg rowery mevo stojące w rzedzie

Nowe Mevo jeszcze w tym roku? W marcu podpisanie umowy z wykonawcą

Rowery Mevo 1.0. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Jesienią 2021 roku na ulicach Trójmiasta i okolicznych gmin ponownie mają pojawić się błękitne rowery miejskie Mevo. Nowy projekt zakłada mieszaną flotę rowerów (elektryczne i tradycyjne), nowe zasady abonamentu i już nie centralny system ładowania baterii. Natomiast kontrakt z operatorem ma obowiązywać przez 6 lat.

Do systemu Mevo, poza dotychczasowymi 16. gminami (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo) dołączyły Kolbudy i Kosakowo.

Zakończyły się spotkania z mieszkańcami

Od grudnia 2019 roku trwały spotkania i warsztaty z mieszkańcami metropolii dotyczące założeń nowego systemu Mevo. Można było przedstawić swoje rekomendacje i propozycje zmian w nowym systemie. We wtorek 12 stycznia 2021 r. odbyło się ostatnie spotkanie z użytkownikami roweru miejskiego z zespołem projektowym złożonym m.in. z oficerów rowerowych, specjalistów ds. zamówień publicznych i finansów oraz prawników, gdzie przedstawiono główne założenia nowego systemu. Zostały one wypracowane podczas dialogu konkurencyjnego na podstawie wcześniejszych uwag z trzema wybranymi firmami. Są to: konsorcjum BikeU i Freebike, firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo oraz Nextbike Polska.

Kolejnym krokiem jest zaproszenie wykonawców uczestniczących w dialogu do składania ofert, co ma nastąpić jeszcze w styczniu. Od momentu wysłania zaproszenia potencjalni wykonawcy będą mieli 30 dni na przesłanie ofert. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w marcu tego roku.

Jakie będzie Mevo 2.0?

Nowy rower metropolitalny ma składać się z 4099 rowerów, w tym przynajmniej tysiąca tradycyjnych. Co ważne, nie będzie już jednego, centralnego miejsca ładowania akumulatorów. Szczegóły, czy ładowanie będzie odbywać się na stacjach roweru, czy też zostanie wdrożone inne rozwiązanie, poznamy dopiero po wyłonieniu nowego wykonawcy. Kontrakt z firmą obsługującą Mevo zostanie podpisany na 6 lat, dzięki czemu w przypadku problemów inny operator będzie mógł obsługiwać system. W przeciwieństwie do Mevo 1.0 tym razem zamawiana będzie usługa, a nie dostawa rowerów. Infrastruktura oraz rowery będące w posiadaniu stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot zostaną wykorzystane w nowym systemie.

Abonament Mevo 2.0 ma być nie wyższy niż 30 zł, co pozwoli na 60 minut jazdy rowerem elektrycznym lub 120 minut tradycyjnym w ciągu jednego dnia. Bez zmian pozostanie system zwrotu rowerów. Będzie można zwracać je tak, jak do tej pory, również poza stacjami. System będzie działał w sezonie 9+3 – przez 9 miesięcy 100 proc. floty, od grudnia do końca lutego 50 proc. floty.

Planowane jest wznowienie systemu roweru metropolitalnego Mevo jeszcze jesienią 2021 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.