Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) są formą współpracy samorządów, które dzięki wsparciu środków unijnych mogą realizować określone przedsięwzięcia, a tym samym rozwiązywać wspólne problemy i poprawiać jakość życia mieszkańców. W najbliższych latach na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot wskazanych zostało aż 126 projektów, na które w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza przeznaczonych zostanie 780 mln zł.

Aneks podpisany. Co się w nim znalazło?

Pierwsze 12 projektów, które mają szansę na realizację na obszarze metropolitalnym, wskazano w aneksie do porozumienia w sprawie ZIT. Aneks ten został podpisany 31 lipca 2024 r. przez Zarząd Województwa Pomorskiego ze Stowarzyszeniem OMG-G-S, a w wydarzeniu tym wzięli udział m.in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Marcin Skwierawski oraz dyrektor Biura OMG-G-S Michał Glaser.

Przede wszystkim będą to przedsięwzięcia dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynków placówek oświatowych w Gdyni i Redzie, szkół podstawowych w Bolszewie, Nowym Dworze Wejherowskim i Wysinie oraz urzędu gminy i biblioteki gminnej w Liniewie. Chodzi tutaj też o termomodernizację mieszkalnych budynków komunalnych w Wejherowie, biblioteki publicznej im. Zaślubin Polski z morzem w Pucku, szkół podstawowych w Chmielnie i Miechucinie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie oraz Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.

Natomiast w ramach inwestycji z zakresu transportu miejskiego zaplanowano budowę tras rowerowych na terenie Gdańska w dzielnicach: Śródmieście, Siedlce, Chełm, Ujeścisko – Łostowice, Jasień, Brętowo, Matarnia, Oliwa i Osowa, a także budowę oraz przebudowę drogi rowerowej w Sopocie na odcinku od ulicy Jana z Kolna do Placu Dwóch Miast.