Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Gospodarka
Nowa przystań i modernizacja mostów. Dodatkowe 4 mln zł dla powiatu nowodworskiego na inwestycje na Pętli Żuławskiej

Nowa przystań i modernizacja mostów. Dodatkowe 4 mln zł dla powiatu nowodworskiego na inwestycje na Pętli Żuławskiej

Fot. Edyta Kozakiewicz/zulawy.tv

Dodatkowe wsparcie samorządu województwa przeznaczone będzie na przebudowę mostów na Tudze. Dzięki temu do nowej przystani w Nowym Dworze Gdańskim dopłyną żeglarze. Bez wsparcia samorządu województwa realizacja inwestycji byłaby wręcz niemożliwa.

Decyzję o dodatkowych środkach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przekazał władzom powiatu nowodworskiego marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Samorząd województwa pomaga

Wartość realizowanej w powiecie nowodworskim inwestycji, to ok. 12,4 mln zł. W związku ze zmianami na rynkach cena zaplanowanych zadań wzrosła. – Dodatkowe wsparcie jest odpowiedzą Zarządu Województwa Pomorskiego na prośbę władz powiatu, które wnioskowały o dodatkowe środki. Wiem, że bez tego realizacja tej inwestycji byłaby bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Ostatecznie unijne dofinansowanie wyniesie 10,5 mln zł.

 

Co to za inwestycja?

W ramach projektu powstanie przystań żeglarska w Nowym Dworze Gdańskim. – Będzie tu między innymi sezonowy bosmanat z zapleczem sanitarnym, pomost pływający do cumowania, ale również infrastruktura dla rowerzystów – wyliczał marszałek Struk. Cały przylegający teren zostanie uporządkowany. Co ciekawe, na terenie przystani zainstalowane zostaną nadajniki sieci wi-fi. Wraz z budową przystani projekt przewiduje prace na mostach w Tujsku i Rybni. Zostaną one odrestaurowane, a most w Żelichowie, dotąd stały, będzie mostem zwodzonym. – Obecnie do stolicy Żuław Wiślanych Tugą dopłynąć nie można. Ale dzięki uruchomieniu mechanizmów podnoszenia mostów droga wodna stanie się żeglowna – podkreślał marszałek. – Atrakcją będzie nie tylko szlak wodny, ale i zwodzone mosty, które niewątpliwie są jednym z charakterystycznych elementów żuławskiego krajobrazu – dodał. Cała inwestycja realizowana jest w ramach strategicznego przedsięwzięcia „Rozwój oferty turystyki wodnej w obrębie Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.