Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/423568367_2671624419674307_8034299732415151234_n.jpg Nowa głowa i szyja w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Zmiany za ponad 5 mln złotych

Nowa głowa i szyja w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Zmiany za ponad 5 mln złotych

Fot. Marcin Józefowicz
01.03.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.03.2024

Na Oddziale chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi i chirurgii robotycznej jest 16 miejsc dla pacjentów. Jest nowoczesna sala pooperacyjne i izolatki. Oddział został wyposażony w nowy sprzęt medyczny m.in.: tor wizyjny 4K, egzoskop i komputery. To pierwszy tak wysokospecjalistyczny ośrodek na Pomorzu sprofilowany na diagnostykę i leczenie chorych na nowotwory głowy i szyi.

Otwarcie oddziału z udziałem m.in. marszałka Mieczysława Struka i członkini Zarządu Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło 1 marca 2024 r.

Nowa jakość dla pacjentów

Na Oddziale chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi i chirurgii robotycznej leczeni są pacjenci z nowotworami złośliwymi w obrębie głowy i szyi. Dotyczy to też nowotworów zlokalizowanych w górnej części układu pokarmowego i oddechowego oraz m.in. raka ucha, gruczołów ślinowych czy tarczycy.

– Cieszę się, że dzięki kolejnym inwestycjom szpital rozszerza leczenie o zabiegi mikrochirurgiczne, co przyczyni się do skrócenia czasu hospitalizacji  – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Będzie można też leczyć większą liczbę pacjentów z ciężkimi chorobami, którzy po terapii szybciej wrócą do sprawności i aktywności – dodaje marszałek.

To pierwszy tak wysokospecjalistyczny ośrodek na Pomorzu, unikalna w skali regionu jednostka, ściśle sprofilowana na diagnostykę i leczenie nowotworów z obszaru głowy i szyi.

– W oddziale, na nowoczesnym bloku operacyjnym, będą wykonywane operacje nowotworów: jamy ustnej, gardła, krtani, węzłów chłonnych szyi, skóry głowy i szyi, jam nosa i podstawy czaszki – tłumaczy rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. – Ponadto, w znieczuleniu miejscowym będą usuwane drobne nowotwory skóry twarzy i szyi – dodaje Pisarewicz.

To już kolejna inwestycja w ramach spółki Szpitale Pomorskie dofinansowana z budżetu województwa pomorskiego. Marszałek Mieczysław Struk przypomniał, że na poniedziałkowej sesji sejmiku (26 lutego) na potrzeby nowego oddziału przekazano kolejnych 600 tys. zł na zakup m.in. aparatu USG, fotela zabiegowego i mikroskopu.

Co się zmieniło?

Na potrzeby Oddziału chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi i chirurgii robotycznej przebudowano fragment parteru budynku Gdyńskiego Centrum Onkologicznego. Po remoncie jest teraz 10 łóżek w 3 pokojach 3-osobowych, izolatka 1-osobowa oraz sala pooperacyjna/obserwacyjna z 6 łóżkami. W sumie to 16 miejsc dla chorych. Ponadto, w oddziale znajdują się m.in.: pomieszczenie obserwacji – sala pooperacyjna, węzły sanitarne, izolatka wraz ze śluzą, pokój lekarski, gabinet diagnostyczno-zabiegowy i punkt pielęgniarski.
Przebudowa pomieszczeń w budynku nr 5 kosztowała ponad 5,3 mln zł, w tym prawie 5,2 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, szpital dołożył prawie 150 tys. zł. W ramach inwestycji wykonano projekt, roboty budowlano-montażowe, dostarczono wyposażenie medyczne i niemedyczne oraz kupiono sprzęt medyczny. Chodzi m.in. o: tor wizyjny 4K, egzoskop i nawigację śródoperacyjną, zestawy narzędzi, meble, lampy zabiegowe, lampy czołowe, zestawy komputerów i telewizory.

Oddział został ozdobiony przekazanymi w darze pracami artystki Edyty Barańskiej, której dzieła są wykonane ze szkła artystycznego. Te wyjątkowe prace zostały zawieszone na salach chorych, jak i na korytarzu oddziału.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.