Edukacja i sport
Nastolatki przed mikrospokopem

Noblistka w dziedzinie chemii w Gdyni. Będzie gościem festiwalu E(x)plory Week

Fot. mat. prasowe E(x)plory Week 2020.
20.11.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
20.11.2020

Profesor Ada Yonath wygłosi wykład podczas tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week. W programie wydarzenia finał konkursu naukowego E(x)plory, wykłady i pokazy naukowe najlepszych uczelni w Polsce w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz dyskusje o szkole w czasach pandemii w ramach specjalnego kongresu. Wydarzenie będzie można oglądać w Internecie od środy do piątku, 25-27 listopada 2020.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej się zarejestrować na stronie E(x)plory.

 

Wykład noblistki

Gdynia E(x)plory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Składa się z trzech części: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz XI Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem tegorocznej edycji będzie prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy, związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.

– E(x)plory są miejscem, gdzie wielu młodych ludzi rozpoczyna swoją drogę naukową – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. – Zależy nam na tym, aby młodzi naukowcy mierzyli wysoko, a spotkanie z autorytetem naukowym, takim jak prof. Ada Yonath z pewnością wskaże im właściwą drogę. Jest nam niezmiernie miło, że profesor wygłosi wykład podczas Gdynia E(x)plory Week, a dodatkowo odpowie na pytania młodych naukowców – tłumaczy Gogolińska.

 

Młodzi naukowcy z pomysłami

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału.

– Od ośmiu lat w Gdyni wraz z organizatorami E(x)plory Week przekonujemy młodych ludzi, że warto mieć dobre pomysły, dobrze je opracowywać, a później z dużą determinacją realizować – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Wierzymy, że stwarzanie możliwości rozwoju młodym naukowcom do realizacji ich śmiałych i innowacyjnych pomysłów jest niezwykle ważne. Wsparcie, jakie otrzymują uczestnicy w ramach Gdynia E(x)plory Week, bardzo często przekuwa się na ich zawodowe życie. Dzięki temu z dumą i niekłamaną radością możemy obserwować, jak wiele młodych talentów wykiełkowało i rozwinęło skrzydła właśnie w Gdyni – podkreśla Gruszecka-Spychała.

W tegorocznym krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory wezmą udział 34 projekty. Zostały one wyłonione spośród 163 biorących udział w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach w całej Polsce. Podczas Gdynia E(x)plory Week młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

 

Eksperymenty i pokazy naukowe bez wychodzenia z domu

Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020 młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki.

W programie m.in. wykład „Power4change – o podróżach technologii i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości”, który wygłosi Marek Kamiński, mówca motywacyjny, podróżnik i filozof. Ponadto wirtualnie będzie można spotkać twórców kanałów popularnonaukowych z Youtube’a, Crazy Naukę i Astrofazę.

Szczegółowy program, zapisy i prezentacje prac konkursowych na stronie E(x)plory.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.