Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/joanna-gierak-nike.jpg Joanna Gierak-Onoszko

Nike Czytelników dla absolwentki gdyńskiej Trójki, reportażystki Joanny Gierak-Onoszko

Joanna Gierak-Onoszko. Fot. Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta

Do nagrody Nike Czytelników nominowanych było siedem książek polskich twórców. W internetowym i tradycyjnym plebiscycie najwięcej głosów zdobyła książka „27 śmierci Toby'ego Obeda” autorstwa absolwentki gdyńskiego liceum Joanny Gierak-Onoszko.

Nike to polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 r. Poza laureatem głównej nagrody wybieranym przez jury, czytelnicy wybierają w drodze głosowania, ich zdaniem, najlepszą powieść spośród nominowanych.

 

Kanadyjski reportaż

Książka „27 śmierci Toby’ego Obeda” to reportaż o Kanadzie, który Joanna Gierak-Onoszko napisała podczas swojego dwuletniego pobytu w Toronto. Powieść opowiada o tworzonych od XIX wieku w Kanadzie szkołach z internatem dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Miało to na celu doprowadzenie do ich integracji z resztą społeczeństwa. Szacuje się, że prawie 150 tysięcy dzieci było tam ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, a także molestowania seksualnego. Tytułowy bohater książki jest nazywany „ocaleńcem”, ponieważ udało mu się przetrwać pobyt w takim internacie.

Do tegorocznej nagrody Nike nominowanych było siedem tytułów. Poza „27 śmierciami Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko były to: „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady, „Pusty las” Moniki Sznajderman, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego, „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Reszki oraz „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka, który został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nike.

 

Dziennikarka, felietonistka, reportażystka

Joanna Gierak-Onoszko jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (klasa matury międzynarodowej z wykładowym językiem angielskim). Po ukończeniu gdyńskiej Trójki studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie kontynuowała naukę w Instytucie Reportażu będącym częścią Polskiej Szkoły Reportażu. Jako dziennikarka, reportażystka, felietonistka pisała artykuły dla gazet takich jak: „Polityka”, „Duży Format” (dodatek do „Gazety Wyborczej”), „Pismo. Magazyn opinii” oraz „Non/fiction – nieregularnik reporterski”. Prowadziła również bloga o nazwie „Mrs. Canada. Opowieści z Kanady”. W swoich reportażach i felietonach często poruszała kwestie społeczne, prawnicze i dotyczące praw człowieka.

Pisarka za swoją twórczość była nominowana m.in. do Nagrody Kapuścińskiego, do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o pomocy lekarzy i wolontariuszy z Berlina udzielanej uchodźcom. Otrzymała nagrodę za najlepszy reportaż prasowy w 2017 roku na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo, a kilka dni temu została nominowana do literackiej Nagrody Conrada, o którą mogą ubiegać się wyłącznie debiutanci wybrani przez Kapitułę Nagrody. W tym roku zgłoszono aż 70 pozycji, spośród których Kapituła wybrała pięć najlepszych. O tym, która z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Uroczysta Gala wręczenia statuetki oraz nagrody odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków 25 października 2020 r. podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 24 października głosy mogą oddawać internauci.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.