Polska Filharmonia Bałtycka w środę, 13 marca 2024 r. zaprasza na koncert. Melomani usłyszą m.in. Preludium Rachmaninowa. A co jeszcze przekonacie się na Ołowiance?
- Jürgen Geiger – organy
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
- Jürgen Geiger – „Orff meets Monteverdi”
- Jan Sebastian Bach / Jürgen Geiger – Sinfonia D-dur „Ratswahlkantate” BWV 29
(Wir danken dir Gott, wir danken dir) - Louis Vierne / Jürgen Geiger – „La ronde fantastique des revenants z Solitude” op. 44
- Domenico Scarlatti / Jürgen Geiger – Sonata E-dur Longo 375 „Capriccio”
Franz Liszt / Vladimir Horowitz / Jürgen Geiger – Marsz Rakoczego - przerwa [20′]
- Siergiej Rachmaninow – Preludium cis-moll op. 3 nr 2
(Cinq morceaux de fantaisie Vocalise op. 34 nr 14) - Jürgen Geiger – „Toccatina e Saltarello”
- Improwizacja nt. obrazu „Ze spaceru” (1889) Olgi Boznańskiej
- Improwizacja nt. obrazu „Portret kobiecy – Cyganka” (1888) Olgi Boznańskiej
- Parafraza koncertowa – „Rondo alla turca”
(XI Sonata fortepianowa KV 331 Wolfganga Amadeusza Mozarta)
Czas trwania koncertu: ok. 90′
Jürgen Geiger
Urodził się w 1976 r. Otrzymał gruntowną edukację w zakresie gry na fortepianie, organach oraz dyrygentury. Następnie ukończył studia muzyczne w Staatlichen Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Zdał egzamin koncertowy na fortepian. Uzyskał też dyplom w klasie organów i improwizacji organowej. Równolegle studiował muzykę kościelną i uzyskał tytuł edukatora muzycznego. Wraz ze stypendium dla młodych muzyków otrzymywał wsparcie z Yehudi Menuhin Organisation Live Music Now. W 1996 r. dostał nagrodę miasta Landsberg am Lech dla młodych muzyków. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów w zakresie improwizacji organowej: Orgues sans frontiers (Saarbrücken), Fugato (Bad Homburg), Stift Schlägl (Austria), St. Albans (Wielka Brytania). Koncertuje jako organista, pianista oraz wykonawca muzyki kameralnej w całej Europie z uznanymi muzykami i dyrygentami. W 2011 r. wziął udział w wyjątkowym projekcie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Solidarity of Arts La Révolte des Orgues. Specjalnie na Europejski Festiwal Organowy Via Claudia Augusta w 2005 r. skomponował The Divertimento Via Claudia in Five Movements. Jego specjalnością są niezwykle wirtuozerskie transkrypcje fortepianowe legendarnego pianisty Vladimira Horowitza. Dzięki skrupulatnej pracy jego utwory zostały odtworzone na podstawie oryginalnych nagrań. Obecnie mieszka w Weilheim, gdzie pełni funkcję organisty w miejscowej parafii. Artystę wyróżnia nie tylko zdumiewająca biegłość w kwestiach technicznych, ale również niezwykła wrażliwość przekładająca się na język muzyczny.
Niezwykła sztuka transkrypcji organowej – Jürgen Geiger
- Koncert symfoniczny – Ostatki w filharmonii
- 13 marca 2024 r., środa, godz. 18.00
- Polska Filharmonia Bałtycka
- ul. Ołowianka 1
- Gdańsk
- Sala Koncertowa
- Bilety: 16-70 zł