W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Somatycznym i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Psychiatrycznym w placówce w Dzierżążnie pojawili się nietypowi goście. Chodzi o wizytę alpak Chiken i Enzo oraz lamy Damy. Była to już kolejna wizyta zwierząt w ośrodku, który korzysta z nietypowej terapii.
Placówki działają w ramach Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
Terapia pomaga w wielu schorzeniach
Zwierzęta są podopiecznymi fundacji Alpaki na Kaszubach. Dzięki wsparciu firmy Gillmet Horses pacjenci ZOL-i mogą liczyć na nietypową terapię. W ramach alpako- i lamoterapii odbędzie się pięć wizyt z elementami rehabilitacji, edukacji i integracji.
– Każde spotkanie wiąże się z ogromną radością ze strony naszych pacjentów, ale przede wszystkim ma pozytywny wpływ na proces terapeutyczny – tłumaczy Marta Hess ze szpitala w Kościerzynie.
Terapia przy udziale zwierząt jest wykorzystywana do poprawy funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Ten rodzaj leczenia jest uzupełnieniem terapii konwencjonalnej. Głównie sprawdza się u osób ze specjalnymi potrzebami m.in.: stanami lękowymi, problemami emocjonalnymi, depresją, autyzmem, zaburzeniami ruchu, ADHD i nadciśnieniem. W przypadku dysfunkcji fizycznej puszyste futro sprawia, że bodziec dotykowy może być na tyle silny, że rozluźniają się skurcze, które często bardzo trudno było otworzyć za pomocą konwencjonalnych metod rehabilitacji lub fizjoterapii.
Fot. materiał prasowy szpitala
Łagodnie usposobione zwierzęta
Alpaki i lamy są zwierzętami z natury spokojnymi i przyjaźnie nastawionymi do otoczenia. Do pracy z ludźmi są dodatkowo szkolone. Terapia polega na tym, że pacjent może zwierzę m.in.: głaskać, karmić, przytulać, prowadzić na smyczy. Ponadto, wygląd alpak czy lam, ich miękka sierść oraz niewielki wzrost w przypadku alpak, powodują, że u pacjenta wzrasta poziom zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Alpaki i lamy są zwierzętami, które chętnie się uczą i dają dużo radości pacjentom w każdym wieku, którzy podczas pobytu ze zwierzętami otwierają się na otoczenie. Tego typu procesy wzmagają motorykę pacjentów oraz poprawiają ich samopoczucie. Spotkanie ze zwierzęciem, zabawa z nim pozwalają na oderwanie się od codziennych zmartwień. Dzięki zajęciom u osób starszych obniża się ciśnienie krwi i zwiększa zadowolenie z życia, a u pozostałych uczestników terapii zmniejsza się poziom depresji i wzrasta poczucie bezpieczeństwa.