Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/12/ars_seniorzy2019_kpck.jpg Zespół Folklorystyczny Kujawy Bachorne Stare. Fot. mat. prasowe Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Nie tylko tańczą, grają i śpiewają. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2022

Zespół Folklorystyczny Kujawy Bachorne Stare. Fot. mat. prasowe Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Eliminacje konkursowe, warsztaty, zabawy i koncerty czekają na wielopokoleniowe grupy artystyczne, solistów, duety i zespoły seniorów działające twórczo w kategoriach teatru, muzyki, folkloru i tańca. Artystyczny przegląd jubileuszowej XX edycji przeglądu zaplanowano na przełomie czerwca i lipca 2022 r.

Organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów ARS jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Z powodu pandemii w 2020 r. nie odbyła się 19. edycja przeglądu, ale organizatorzy zaproponowali warsztaty metodyczne „ARS 2020 on-line”. W tym roku spotkanie będzie miało miejsce  w Centrum Kultury Browar B we Włocławku.

Takie były początki

Pierwszy przegląd, czyli impreza o profilu artystycznym i metodycznym, miał miejsce w 1979 r. Prezentują się grupy ze wszystkich województw. Od 1994 r., na wniosek seniorów, spotkania odbywają się co dwa lata, a poprzedzają go eliminacje wojewódzkie. W województwach, w których nie są organizowane eliminacje wojewódzkie, podmioty artystyczne rekomendowane są przez odpowiednie departamenty urzędów marszałkowskich lub instytucje kultury o zasięgu wojewódzkim.

Dla kogo?

Od 2016 r. przegląd ma charakter międzypokoleniowy. ARS adresowany jest do grup wielopokoleniowych działających artystycznie w różnych środowiskach. Do zmagań konkursowych zgłaszają się zespoły, grupy i duety składające się z samych seniorów lub grupy mieszane, gdzie seniorzy muszą stanowić minimum 50 proc. członków. Natomiast osoby startujące indywidualnie, muszą być seniorami.

Konkursowe kategorie

Wykonawcy z całej Polski od 2018 r. rywalizują w 6 przestrzeniach twórczych: Folklor, Taniec, Muzyka, Teatr, Fotografia i Literatura. Komisja konkursowa ocenia pracę uczestników i przyznaje nagrody oraz wyróżnienia, w tym Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego, byłego kierownika Działu Artystycznego Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie KPCK), inicjatora ruchu senioralnego w województwie kujawsko-pomorskim i pierwszego organizatora ARS.

 

Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2022, plakat. Fot. mat. prasowe Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2022, plakat. Fot. mat. prasowe Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Seniorzy i młodzi wspólnie

Celem przeglądu jest zaprezentowanie dorobku artystycznego seniorów i ludzi młodego pokolenia. Najlepszy solista, duet, grupa lub zespół otrzymuje Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego. Spotkania dają możliwość konfrontacji twórczości artystycznej, pielęgnowanie tradycji ludowych i działalności zespołów artystycznych, oddziaływanie na szersze kręgi społeczne poprzez upowszechnianie właściwych wzorców aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wydarzenia towarzyszące

Przeglądowi od 2016 r. towarzyszą liczne imprezy integracyjne, takie jak dancingi międzypokoleniowe, potańcówki czy ogniska integracyjne z muzyką na żywo. Od 2018 r. jeden dzień jest przeznaczony na Latający Uniwersytet Każdego Wieku, podczas którego organizowane są otwarte wykłady i seminaria naukowe oraz warsztaty metodyczne dla uczestników, artystów amatorów, zespołów i instruktorów prowadzących zajęcia z amatorskimi zespołami artystycznymi, które poprowadzą specjaliści z zakresu teatru, tańca, folkloru, śpiewu, makijażu scenicznego itd. Uczestnicy przeglądu mogą poszerzać wiedzę, rozwijać pasje i zainteresowania artystyczne, a także aktywnie i ciekawie spędzać czas, wymienić się doświadczeniami oraz bawić się.

Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.