Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/filonek_bezogonek.jpg Filonek Bezogonek, fot. mat. prasowe Animafest 2021

Nie tylko dla najmłodszych. Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku

Filonek Bezogonek. Fot. mat. prasowe Animafest

Chcesz zobaczyć filmy animowane z polskich i światowych festiwali? Na seanse dla najmłodszych i dorosłych widzów Animafest zaprasza do kin w Gdańsku.

Oprócz premier, projekcji filmowych klasyki polskiej animacji odbędą się spotkania z twórcami i warsztaty. Od 14 do 17 października 2021 r. dawne Kino Watra oraz Multikino Gdańsk zapraszają kinomanów. Dodatkowo, w dniach 18-29 października będzie można zobaczyć on-line pokazy konkursu filmów krótkometrażowych.

Animafest

To pokazy najlepszych filmów animowanych z całego świata, filmowe konkursy, spotkania z twórcami animacji i warsztaty edukacyjne. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu to Antologia Polskiej Animacji. Będzie to prezentacja w kilku pasmach programowych zarówno najnowszych polskich produkcji i koprodukcji, jak i filmów mistrzów, klasyki polskiej animacji dla dzieci oraz filmów z wybranych polskich studiów filmowych. Będą pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych widzów. W tym roku zgłoszono 2553 animacje, z czego widzowie obejrzą 68 filmów.

Organizatorzy przygotowali też Antologię Polskiej Animacji. Na kinomanów czekają spotkania z twórcami i przedstawicielami polskich studiów animacji, m.in. z Mariuszem Wilczyńskim, studiem animacji Grupa Smacznego, które współtworzyło m.in. serial „Kajko i Kokosz”, oskarowym Breakthru Films, w którym powstaje nowa pełnometrażowa animacja „Chłopów”, a także z Katarzyną Warzechą, laureatką kilkudziesięciu nagród i wyróżnień za animowany dokument „We have one heart”.

Nie tylko dla dzieci

Festiwal przypomina, że animacje to nie tylko filmy dla dzieci. W konkursie pełnometrażowych filmów animowanych będzie można zobaczyć obrazy prezentowane i nagradzane na festiwalach w Cannes, Annecy, Sundance, nominowane do Oscara, Złotych Globów i Europejskich Nagród Filmowych, m.in. duńsko-szwedzko-francuski „Flee”, reż. Jonas Poher Rasmussen – animowany dokument, który wygrał tegoroczny konkurs międzynarodowy festiwalu Sundance, „Sekret Wilczej Gromady”, reż. Tomm Moore, Ross Stewart oraz filipiński „Hayop Ka!” reż. Avid Liongoren, pierwsza animacja z tego kraju, która trafiła w tym roku do prestiżowego festiwalu w Annecy

Jury

Filmy w konkursie głównym festiwalu będzie oceniać jury. W tym roku są to: Mariusz Wilczyński – mistrz polskiej animacji, autor filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Katarzyna Warzecha – reżyserka wielokrotnie nagradzanego animowanego dokumentu „We have one heart” i Robert Jaszczurowski – producent, reżyser, współzałożyciel GS Animation/Grupy Smacznego.

W konkursie krótkometrażowych animacji najlepsze filmy w czterech sekcjach: fabuła, teledysk, eksperyment/impresja ora film dla dzieci zostaną poddane ocenie festiwalowej publiczności, która będzie głosować po każdym pokazie.

 Nie tylko filmy konkursowe

Poza filmami konkursowymi na widzów czekają pełnometrażowe animacje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przedpremierowo zobaczyć będzie można prezentowany w tym roku na festiwalu w Cannes „Belle” japońskiego mistrza anime Mamoru Hosody. Pełnometrażowa propozycja dla całej rodziny to przedpremierowy „Dziki Zachód Calamity Jane”, nagrodzony w ubiegłym roku na festiwalu w Annecy, jednym z najważniejszych festiwali kina animowanego na świecie.

 – W ramach pokazów z cyklu Antologia Polskiej Animacji pokażemy filmy krótkometrażowe dawnych mistrzów – Jana Lenicy i Witolda Giersza, filmy z programu Młoda Polska Animacja realizowanego w Studiu Munka z okresu ostatnich 10 lat, filmy polsko-brytyjskiego studia animacji Breakthru Films, w którym powstał oskarowy „Piotruś i Wilk” oraz najlepszy polski film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni z 2020 roku, czyli „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, z którym odbędzie się spotkanie po projekcji – mówi Michał Grubman, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu

Dla najmłodszych widzów, w wieku od lat 4, organizatorzy przygotowali pokazy filmów „Filonek Bezogonek” – adaptację serii książek o tym samym tytule oraz klasyczne polskie bajki „Proszę Słonia” Witolda Giersza z 1978 roku, „Tato nie bój się dentysty”, czyli kinowa wersja serialu „Piesek w kartkę” z 1985 r. w reżyserii Zofii Ołdak oraz filmów „Basia” i „Mami Fatale”.
Więcej informacji znajduje się na stronie Festiwalu Filmów Animowanych
Animafest 2021, plakat. Fot. mat. prasowe festiwalu

Animafest 2021, plakat. Fot. mat. prasowe festiwalu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.