Grudniowa sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego poświęcona jest uchwaleniu budżetu. Ale nie był to jedyny punkt obrad. Jakie jeszcze uchwały zostały podjęte?
XLIX sesja sejmiku odbyła się 22 grudnia 2022 r.
Dar dla Chersońszczyzny
Już ponad 300 dni trwa wojna na Ukrainie. Każdego dnia rosyjskie rakiety i pociski niszczą ukraińskie miasta. Atakowana jest również infrastruktura krytyczna, czyli elektrownie, rozdzielnie prądu i ciepłownie. Podczas sesji radni zdecydowali o przekazaniu 100 tys. zł z przeznaczaniem na przenośne i stacjonarne źródła ciepła i energii. Trafią one do wyzwolonego jesienią Obwodu Chersońskiego. Będą używane m.in. w tzw. strefach przetrwania, czyli specjalnych namiotach, gdzie można uzyskać pomoc, ogrzać się czy naładować telefon.
Pomoc Ukrainie
Przekazanie wsparcia dla Chersonia było okazją do podsumowania dotychczasowych działań, jakie samorząd województwa podejmował, aby pomóc ukraińskim uchodźcom. W tej chwili w województwie pomorskim przebywa prawie 137 tysięcy uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. Najwięcej znalazło dach nad głową w Gdańsku, to ponad 22,5 tys. osób. W szkołach podstawowych w naszym regionie uczy się ponad 15 tys. ukraińskich dzieci.
– Na wsparcie uchodźców samorząd województwa pomorskiego przeznaczył do tej pory około 30 mln zł. – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Wsparcie finansowe pochodził zarówno z budżetu województwa jak i środków europejskich. Za zgodą Komisji Europejskiej samorząd przeznaczył środki z programu transgranicznego Polska-Rosja na organizacje letnich obozów dla dzieci uchodźców. Karetki i sprzęt medyczny były wysyłane bezpośrednio do ukraińskich miast: Odessy, Tarnopola, Zaporoża i Chersonia. W szpitalach leczonych jest kilkunastu bardzo ciężko rannych ukraińskich żołnierzy. Wyjątkowe podziękowanie za dotychczasową pomoc otrzymał Marszałek Mieczysław Struk. Była to symboliczna statuetka Ambasador Dobra 2022, którą przyznało Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby. Wyróżnienie wręczyła Ola Aleksandra Cieszyńska oraz Kateryna Makhovska, obywatelka Ukrainy, która wspiera swoich rodaków na Pomorzu.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Sejmik Województwa Pomorskiego wyraził zgodę na połączenie Muzeum Narodowego w Gdańsku ze specjalnie utworzoną państwową instytucją kultury. Wskutek tej decyzji od 2023 r. MNG będzie zarządzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Istnieje potrzeba nowego otwarcia dla Muzeum Narodowego w Gdańsku, które ma ogromne zasoby, ale te zasoby nie są w pełni eksponowane, ponieważ brakuje na to miejsca, a na jakiekolwiek zmiany potrzebne są znaczące nakłady finansowe. Trzeba dać szansę rozwojowi tej instytucji – wyjaśniał marszałek Struk.
Co ważne, zachowany zostanie dotychczasowy dorobek kulturowy tej placówki wraz ze zgromadzonymi w niej zbiorami. Dotyczy to w szczególności unikatowego tryptyku Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Jednym z celów przekształcenia ma być m.in. zapewnienie optymalnych warunków do ekspozycji tego arcydzieła sztuki sakralnej, poprzez umieszczenie go w planowanym nowym Oddziale MNG – Skarbcu Mariackim.
Skarga do WSA
Kolejną uchwałą przyjętą przez sejmik było wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchylenie przez Wojewodę Pomorskiego uchwały dotyczącej planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Chodzi o podjętą na listopadowej sesji uchwałę, która określa zasady i kierunki ochrony środowiska przyrodniczego, zasobów kulturowych i krajobrazowych. Brak tej uchwały może umożliwić Lasom Państwowym nadmierną i niekontrolowaną wycinkę lasów TPK.