Uczestnicy wirtualnego biegu w całej Polsce będą mieli do pokonania 5 km. W każdym z 11 miast będzie 7 dni na pokonanie trasy .Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej i po to, aby motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail on Tour trwają.
Formuła tegorocznej edycji została zmodyfikowana. Oznacza to, że ze względu na pandemię koronawirusa nie będzie rywalizacji, ale każdy będzie mógł sprawdzić się na 5-kilometrowych trasach w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Bieg w dwóch wariantach
City Trail on Tour to impreza organizowana od 2015 r. zawsze w drugiej połowie lipca. W poprzednich latach odbywała się w formule biegów rozgrywanych w dni powszednie – od poniedziałku do piątku. Biegacze, którzy udostępnią organizatorom informacje o swoim biegu zostaną sklasyfikowani, a ci, którzy wybiorą odpowiednią wersję pakietu startowego, otrzymają pamiątkowe medale. Druga możliwość to bieg na własnej, 5-kilometrowej trasie, w dowolnym miejscu na świecie. Nie będzie klasyfikacji, ale wszyscy zweryfikowani znajdą się na liście finisherów. Każdy zawodnik otrzyma wirtualny medal, którym będzie mógł pochwalić się na Facebooku. – Wirtualne bieganie to namiastka tego, co możemy zaproponować biegaczom w tradycyjnej formule – mówi Piotr Książkiewicz z Fundacji Krok do Natury. – Zdecydowaliśmy się na taki krok przede wszystkim, aby zachęcić naszych biegaczy do regularnej aktywności, bo wiemy, że wiele osób ma w tych dziwnych czasach problem z motywacją do biegania. Nie tracimy nadziei, że jesienią wrócimy na nasze przełajowe trasy i będziemy mogli spotkać się z biegaczami w realu. Na ten moment pozostaje nam działanie w okrojonej formie, ale nie mamy wątpliwości, że jest ona potrzebna – podkreśla organizator City Trail.
Otwarcie tras wirtualnej odsłony City Trail on Tour nastąpi 13 lipca. Jako pierwsi do zabawy ruszą biegacze z Lublina. Mieszkańcy Trójmiasta będą startować od 16 lipca. Bieganie zakończy się 30 lipca w Łodzi. Biegacze, którzy wystartują na własnych ścieżkach mogą biegać przez cały, 3-tygodniowy okres trwania imprezy (13-30 lipca).
Biegi z ekologicznym przesłaniem
Ważnym elementem City Trail on Tour jest współpraca z Fundacją Las Na Zawsze, dzięki której biegacze uczestniczący w imprezie mogą posadzić las, a dokładnie od 1 do 10 mkw lasu. – To u nas nowość, chociaż wątki proekologiczne są obecne na naszych imprezach od dawna – mówi Justyna Grzywaczewska, PR manager Fundacji Krok do Natury. – Przy okazji wirtualnego biegania postanowiliśmy zrobić coś bardzo namacalnego wspólnie z biegaczami, którym tak jak nam zależy na losie Ziemi posadzimy las, który będzie rósł już zawsze. Taka jest bowiem koncepcja Fundacji Las Na Zawsze – sadzenie lasów na ziemiach, które są jej własnością i których dzięki odpowiednim działaniom nigdy nie będzie można wyciąć – tłumaczy Narloch.
W cyklu City Trail on Tour 2019, który odbył się w dziesięciu miastach wzięło udział 4239 osób, w tym 3009 dorosłych i 1230 dzieci. Letnia jest promocją jesienno-zimowego cyklu Grand Prix City Trail z Nationale-Nederlanden, na który składa się 60 biegów rozgrywanych od września do marca.
Kalendarz biegów:
- 13-19 lipca – Lublin, Zalew Zemborzycki, okolice Kempingu Dąbrowa
- 14-20 lipca – Warszawa, Las Młociny
- 15-21 lipca – Olsztyn, Jezioro Długie
- 16-22 lipca – Gdańsk, Trójmiejski Park Krajobrazowy, okolice AWFiS
- 17-23 lipca – Bydgoszcz, Myślęcinek
- 18-24 lipca – Szczecin, Jezioro Szmaragdowe
- 20-26 lipca – Poznań, jezioro Rusałka
- 21-27 lipca – Wrocław, Las Osobowicki
- 22-28 lipca – Katowice, stawy Janina-Barbara
- 23-29 lipca – Kraków, Puszcza Niepołomnicka
- 24-30 lipca – Łódź, Park Baden-Powella
- 13-30 lipca – bieg na własnej trasie, w dowolnym miejscu na świecie