W tym roku na majówkę nie wyjedziemy do hoteli i agroturystyk, nie spędzimy jej również w restauracji. Alternatywą może być grill we własnym ogródku, pizza na wynos lub… rowerowa albo piesza wycieczka turystycznymi szlakami Pomorza. Czynne są też wypożyczalnie kajaków, nie brakuje również zorganizowanych spływów kajakowych.
Obostrzenia z powodu pandemii covid-19 zaczną być luzowane dopiero po długim weekendzie majowym, więc warto pomyśleć o majówce na świeżym powietrzu.
Piesze szlaki Pomorza
W województwie pomorskim nie brakuje pięknych widoków i ciekawych miejsc. Północ to morze i Trójmiejski Park Krajobrazowy, do Borów Tucholskich prowadzą trasy przez pojezierze kaszubskie, a na północnym-wschodzie znajduje się tzw. mała Holandia, czyli Żuławy Wiślane z niespotykanymi nigdzie indziej panoramicznymi widokami i bogatą fauną oraz florą. Jest w czym przebierać. Gdziekolwiek się nie wybierzemy, mamy do wyboru dobrze oznakowane szlaki piesze, jak i rowerowe.
Najwięcej pieszych szlaków znajdziemy w Trójmieście i okolicy. To aż 14 tras o różnej długości i specyfice, które ciągną się od Żuław Gdańskich przez Kociewie po Kartuzy aż do Wejherowa. Sześć szlaków wychodzi z Trójmiasta (jeden z Gdyni, trzy z Sopotu Kamiennego Potoku, jeden z Sopotu i jeden z Gdańska) w różne strony i tym samym w różne części województwa. Siedem szlaków znajduje się wyłącznie na terenie Trójmiasta (Trójmiejski z Łącznikowym, niemal cały Źródła Marii i Do Wieży Kolibkowskiej, dwa całkowicie gdańskie – Wyspy Sobieszewskiej i Fortyfikacji Nadmorskich oraz jeden wyłącznie gdyński – Kępy Redłowskiej). Jeden prowadzi przez gminy Kolbudy i Pruszcz Gdański, w tym także miejską (Bursztynowy). Także jeden jest na Żuławach Gdańskich (Domów Podcieniowych).
Szlakiem Trójmiejskim (oznaczonym na ścieżkach kolorem żółtym) możemy m.in. przebyć leśną trasę przecinając rzekę Kaczą w Gdyni i wybrać się na górę Donas na gdyńskiej Dąbrowie, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której widok rozciąga się na całe Trójmiasto. Szlak jest tak położony, że można go zwiedzać w wielorakich wariantach. Znajduje się na nim wiele połączeń z innymi szlakami, wszystkimi które także przemierzają Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Opisy Pieszych szlaków Pomorza i dokładnie mapy znajdują się na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
A może rowerem?
Jeśli nie jesteśmy fanami pieszych wędrówek warto rozważyć wycieczkę rowerową. Tutaj również województwo pomorskie ma bogatą ofertę malowniczych tras do pokonania na dwóch kółkach. Gdziekolwiek byśmy się nie wybrali, znajdzie się tam propozycja zwiedzania okolicy rowerem.
Ciekawą trasą jest prowadzący przez Bory Tucholskie Zielony Szlak Kaszubskiej Marszruty. Ten szlak z Chojnic przez Brusy do Męcikału ma długość niespełna 42 km i nadaje się na jednodniową wycieczkę. Zielony Szlak prowadzi częściowo wzdłuż rzeki Brdy i wokół jeziora Charzykowskiego z pięknymi widokami, które gwarantuje Zaborski Park Krajobrazowy.
Dla tych, którzy lubią nadmorskie wycieczki rowerowe atrakcyjną propozycją może być fragment międzynarodowego szlaku Euro Velo 10/13. To trasa wzdłuż morza Bałtyckiego. Na pokonanie tej części trasy, która przebiega przez województwo pomorskie, zdecydowanie potrzeba co najmniej jeden dzień, ale zawsze można wybrać jedynie jej fragment. Szlak został podzielony na osiem etapów. W nadmorskim pasie od Ustki po Mierzeję Wiślaną nie brakuje pięknych widoków i miejsc do relaksu. By zapewnić sobie widok morza oraz Zatoki Puckiej i prostą, niewymagającą trasę warto wybrać odcinek prowadzący z Karwieńskich Błot do Helu. Ta trasa ma ponad 50 km i idealnie nada się na jednodniowy wypad. Szczegóły dotyczące Pomorskich tras rowerowych oraz propozycje wycieczek znajdują się na stronie pomorskie.travel.
Spływ kajakowy i nocleg w lesie
Pod koniec kwietnia rozpoczął się sezon na kajaki, więc wycieczka spokojną wodą Brdy, bystrym nurtem Łeby czy ekstremalny spływ Łupawą (tylko dla doświadczonych kajakarzy) również może być ciekawym sposobem na spędzenie majówki. Wypożyczalnie kajakowe stoją otworem, lecz warto wcześniej zarezerwować kajaki telefonicznie, szczególnie, gdy wycieczka dotyczy zorganizowanej grupy. Na majówkę też nietrudno znaleźć oferty spływów kajakowych jednodniowych lub weekendowych. Na stronie Pomorskich Szlaków Kajakowych można znaleźć namiary na operatorów kajaków i wybrać interesującą nas trasę spływu.
Nocleg w lesie
Każdy miłośnik survivalowych wypadów najbliższą majówkę może spędzić w lesie bez obawy o naruszenie prawa. Lasy Państwowe w porozumieniu ze środowiskami miłośników leśnych przygód od 1 maja 2021 r. pozwalają na spanie w lesie bez konieczności zgłaszania tego zamiaru. Jest to program pilotażowy, wiec ważne, by przed biwakowaniem w puszczy zapoznać się z regulaminem Lasów Państwowych. Należy też pamiętać o tym, że las jest domem wielu zwierząt i nie należy go zaśmiecać i niszczyć tamtejszej flory. Ogniska można rozpalać tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo, więc miejsce do biwakowania warto wybrać w okolicy takiego punktu.