Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/Malgorzata-Walewska-fot.-Bartek-Banaszak-scaled.jpg Nie lada gratka dla melomanów. „Requiem” Verdiego tylko w ten piątek na Ołowiance

Nie lada gratka dla melomanów. „Requiem” Verdiego tylko w ten piątek na Ołowiance

Małgorzata Walewska. Fot. Bartek Banaszak
21.02.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
21.02.2024

Małgorzaty Walewskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta wybitna mezzosopranistka w towarzystwie m.in. chóru Filharmonii Łódzkiej zaśpiewa „Requiem” Verdiego. Koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 23 lutego 2024 r.

  • Orkiestra PFB
  • George Tchitchinadze – dyrygent
  • chór Filharmonii Łódzkiej
  • Artur Koza – przygotowanie chóru
  • Soojin Moon-Sebastian – sopran
  • Małgorzata Walewska – mezzosopran
  • Tomasz Kuk – tenor
  • Łukasz Konieczny – bas

Program:

  • Giuseppe Verdi – Requiem [84’]

Małgorzata Walewska

Jest wybitną polską mezzosopranistką. Została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków w zestawieniu tygodnika „Time”. W 1994 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie. Jeszcze w czasie studiów została laureatką Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu (II Nagroda, 1990) i Konkursu Alfreda Krausa na Wyspach Kanaryjskich (I Nagroda, 1992). Była też finalistką Konkursu Belvedere (Wiedeń, 1992), Konkursu Luciano Pavarottiego (Filadelfia, 1992) i Konkursu im. Stanisława Moniuszki (Warszawa, 1992).
Scenicznym debiutem artystki była rola Azy w Manru Paderewskiego na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie (1991). Z powodzeniem występuje także w repertuarze koncertowym i oratoryjnym, wykonując m.in.: Magnificat Jana Sebastiana Bacha, IX Symfonia Beethovena, II i III Symfonia Gustava Mahlera,  Msza C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, Msza Es-dur Franza Schuberta czy Te Deum Antona Brucknera. Występowała gościnnie w teatrach operowych m.in. Berlina (Deutsche Oper), Bremy, Düsseldorfu (Deutsche Oper am Rhein), Las Palmas, Luksemburga, Rzymu (Teatro della Opera), Santa Cruz i Florydy (Palm Beach Opera). W latach 1996-1998 związana była stałym kontraktem z wiedeńską Staatsoper, a od 1999 r. współpracuje z drezdeńską Semperoper.
Wśród jej partnerów scenicznych znaleźli się m.in.: Placido Domingo, Simon Estes, Edita Gruberova, Thomas Hampson, Luciano Pavarotti i Bernhard Weikl. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych. Śpiewała na scenach i estradach Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych.

Soojin Moon-Sebastian

Pochodzi z Seulu (Korea Południowa). Uzyskała z wyróżnieniem tytuł licencjata na Uniwersytecie Narodowym w Seulu. W czasie studiów występowała jako solistka na licznych koncertach z renomowanymi koreańskimi orkiestrami, takimi jak KBS Symphony Orchestra. W Korei zadebiutowała jako Despina w Cosi fan tutte w Centrum Kultury Koreańskiej Sejong. Po przyjeździe do Europy kontynuowała studia w Konserwatorium w Mediolanie u prof. Rity Orlandi Malaspina i otrzymała dyplom z Nagrodą za Śpiew Klasyczny oraz zdobyła stypendium Fundacji Sergio Dragoni. Brała też udział w kursach mistrzowskich Sherrill Milnes, Reginy Resnik, Renato Bruson, Janine Reiss, Daltona Baldwina i Monserrat Caballé. Zdobyła nagrodę Dong-A National Music Competition, pierwszą nagrodę na Koreańskim Konkursie Młodych Artystów (1993) w Korei Południowej, na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Toti Dal Monte w Treviso (1998) oraz na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Rocca delle Macìe (1999), III nagrodę na międzynarodowym konkursie śpiewu VERVIERS w Belgii (1997) i Bilbao (1998) oraz otrzymała nagrodę specjalną na międzynarodowym konkursie Riccardo Zandonai (1998). Wystąpiła jako Violetta i Mimì w Hessian State Theatre w Wiesbaden, Liù w Turandot w Gießen, Giulietta w Opowieściach Hoffmanna w Bonn, Cio-Cio San w Madame Butterfly w Orlando, w Komische Oper Berlin czy w Opera Zuid w Maastricht. W 2011 r. zagrała Małgorzatę w „Fauście” w Operze Narodowej w Seulu. W sezonie 2015/2016 zagrała rolę Lady Makbet w Teatrze Bielefeld oraz śpiewała partię Abigaille w Teatrze Pforzheimer i Teatrze Nordhausen. We wrześniu i październiku 2016 r.zadebiutowała rolą Ariadny w :Ariadnie na Naksos” w Nederlandse Reisopera w Enschede, Den Haag, Rotterdamie, Amsterdamie. Wykonuje również inne słynne partie sopranowe jak Tosca.

Tomasz Kuk

Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Helenę Łazarską, Ryszarda Karczykowskiego i Montserrat Caballé. Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych. Zdobył m.in. I nagrodę na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1994), II nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1996). Na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997) otrzymał III nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii Jontka z opery Halka Moniuszki. W 1999 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. V. Belliniego w Caltanissettcie. Na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Moniuszki w Warszawie zdobył I nagrodę. W repertuarze ma liczne partie Verdiowskie oraz m.in.: Don José w „Carmen” Bizeta, Artur w „Łucji z Lammermooru” Donizettiego, Tebaldo w „Capuletti e i Montecchi” Belliniego, Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” Mascaniego oraz Jontek w „Halce”, Stefan w „Strasznym dworze” i Idamor w „Parii” Moniuszki. Na stałe związany jest z Operą Krakowską, regularnie współpracuje Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, a także Operą Narodową w Warszawie. Często występuje gościnnie na zagranicznych scenach operowych, m.in. w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.

Łukasz Konieczny

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich takich pedagogów i śpiewaków jak m.in.: prof. Deborah Polaski, David Syrus, Jane Henschel czy Franz Grundheber. Kursy aktorskie w Międzynarodowej Szkole Filmowej „IFS“ w Kolonii uzupełniły przygotowanie sceniczne śpiewaka. W latach 2011-2019 solista Opery Reńskiej w Düsseldorfie. W ma repertuarze ponad 50 ról operowych. Występuje też systematycznie z repertuarem koncertowym. Zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Istambule w 2010 r. W 2015 r. śpiewak debiutował w roli Rocca w operze „Fidelio” Beethovena w Mainfranken-Theater w Würzburgu. Do osiągnięć śpiewaka należą też nagrania płytowe, m.in. „Pierścień Nibelunga” Wagnera (jako Fafner oraz Hunding) wraz z orkiestrą Duisburger Philharmoniker pod kierownictwem Axela Kobera czy „Powrót syna marnotrawnego” Feliksa Nowowiejskiego (partia Ojca) z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod kierownictwem Piotra Sułkowskiego, które to nagranie zostało nominowane do nagrody Fryderyk 2022. Ostatnio m.in. występował jako Sarastro w „Czarodziejskim flecie” Mozarta w historycznym Teatrze Goethego w Bad Lauchstädt, Rocco w „Fidelio” Beethovena w Operze Bałtyckiej, Colline w „Cyganerii” Pucciniego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a także jako Fafner w „Siegfriedzie” Wagnera w Operze Reńskiej w Düsseldorfie.

George Tchitchinadze

Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął karierę jako dyrygent operowy w 1998 r. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.  Współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Ponadto, prowadził orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. „Aidą” Verdiego, „Pajacami” Leoncavalla czy „Don Giovannim” Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję dyrektora muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga. Prowadził też Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 r.

Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Stał się zespołem zawodowym w 1969 r. dzięki staraniom ówczesnego szefa instytucji Stefana Marczyka. Pierwszym chórmistrzem był Tomasz Szymański. Chór dysponuje bogatym i wszechstronnym repertuarem obejmującym wiele gatunków muzycznych, stylów i epok. Jest to literatura muzyczna przeznaczona dla wokalistów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, zespołów kameralnych oraz śpiewających a cappella. W 2014 r. chór obchodził jubileusz 45-lecia swojej działalności – z tej okazji otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odbył wiele zagranicznych tournées, występując m.in. we Francji, Belgii i Austrii. Dokonał szeregu nagrań, m.in. dzieł wokalno-instrumentalnych Aleksandra Tansmana.
Od sezonu 2022/2023 chórmistrzem jest absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej oraz gitary klasycznej Artur Koza. W 2011 r. ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Od 2018 r. współpracuje z Chórem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu jako dyrygent asystent. W latach 2018-2021 był też dyrygentem asystentem Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, w którym w latach 2013-2018 był artystą śpiewakiem. Dyrygował zespołami kameralnymi, chórami oraz orkiestrami. Prowadził wykonania oper, musicali, utworów oratoryjnych, symfonicznych oraz kameralnych. Dokonał wielu prawykonań utworów wrocławskich kompozytorów.

Koncert symfoniczny – „Requiem” Verdiego

  • 23 lutego 2024 r., piątek, 19.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • Sala Koncertowa
  • Bilety: 43-168 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.