Nowy program FEP 2021-2027 będzie następcą regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020 oraz jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. Budżet środków unijnych w programie wyniesie 1,67 mld euro, z czego 1,25 mld euro pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a prawie 420 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Wsparcie w ramach FEP skupi się przede wszystkim na sferze gospodarczej, cyfryzacji, transporcie, energetyce i środowisku. Natomiast w sferze społecznej planowane działania mają dotyczyć zwiększania dostępu dzieci i młodzieży do wysokiej jakości edukacji, poprawy warunków rozwoju zawodowego pracujących i poszukujących pracy mieszkańców Pomorza oraz wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Początek rozmów nad kształtem FEP

Cinzia Masina jest kierownikiem ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej. Jednocześnie z ramienia Komisji jest także nowym opiekunem ośmiu polskich regionów, w tym województwa pomorskiego.

Spotkanie robocze z przedstawicielką KE zostało zorganizowane 17 lutego 2022 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Obecni na nim byli m.in. wicemarszałek Wiesław Byczkowski, dyrektorzy departamentów urzędu oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

– Jesteśmy w trakcie uzgodnień zapisów nowego programu regionalnego na lata 2021-2027. Wiemy, jak potrzebne są nam te środki. Wiemy, jak dobrze je zainwestować. Na co dzień widzimy, jak obecność w Unii Europejskiej rozwija Pomorze i Polskę – mówi Marcin Fuchs, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP.

Spotkanie robocze nt. FEP 2021-2017 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Fot. Marcin Szumny

Rozmowy dotyczyły zapisów FEP 2021-2027 odnoszących się do spraw społecznych, w tym edukacji, pracy i zdrowia.

– W kilku punktach mamy nieco odmienne stanowisko niż Komisja Europejska, ale po to ze sobą rozmawiamy, aby zbliżyć do siebie pomysły dotyczące ostatecznego kształtu naszego programu. Chcemy, aby odzwierciedlał on nasze potrzeby i był zgodny z politykami Unii Europejskiej – zaznacza wicemarszałek Byczkowski.

Wątpliwości KE dotyczą przede wszystkim dofinansowania programów zdrowotnych.

– Nie chcemy rezygnować z tych jakże koniecznych interwencji, które umożliwiają środki finansowe z UE – dodaje Byczkowski.

Cinzia Masina podkreślała, że „dotychczasowa współpraca z województwem pomorskim jest doskonała i bardzo ją sobie cenimy”.

– Od razu powiem, że dialogu nie zaczynamy ze złej pozycji. Co prawda istnieją różnice co do celów i sposobów wydatkowania środków unijnych w perspektywie 2021-2027, ale są one marginalne. Jestem przekonana, że nasze wspólne działania wkrótce zakończą się sukcesem – mówiła Masina.

Najciekawsze projekty społeczne

Dzień wcześniej Cinzia Masina odwiedziła Słupsk, Ustkę i Rumię, gdzie zapoznała się z projektami społecznymi, które otrzymały wsparcie w ramach RPO WP 2014-2020.

– To niezwykle cenne inicjatywy, dzięki którym osoby wykluczone są włączane w życie społeczne, kulturalne i zawodowe. Dają im poczucie, że są potrzebni, mogą samodzielnie funkcjonować i się utrzymać. Cieszę się, że miałam okazję zobaczyć te projekty – powiedziała Masina.

Wizyta przedstawicielki Komisji Europejskiej Cinzi Masiny na Pomorzu. Mat. prasowy UMWP

W Słupsku przedstawicielka Komisji Europejskiej odwiedziła Fundację Przystań, która realizowała projekt „Sieć oparcia społecznego”. Jego celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną lub autyzmem w prowadzeniu samodzielnego życia, wykonywaniu codziennych obowiązków i podejmowaniu pracy. W ramach Sieci organizowane są liczne warsztaty, funkcjonuje dzienna świetlica, a podopieczni mogą skorzystać z usług indywidualnego i grupowego wsparcia. Fundacja Przystań otrzymała na te zadania ponad 1,3 mln zł.

– Cinzia Masina przyjechała odwiedzić Przystań jako jeden z najciekawszych i najbardziej efektywnych projektów wykorzystujących fundusze europejskie – podkreśla Marek Biernacki, kierownik Biura Zamiejscowego UMWP w Słupsku.

Z kolei projekt realizowany w Ustce skierowany jest do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, którym oferowane są usługi psychologa, fizjoterapeuty, a w razie potrzeby również logopedy, dietetyka czy asystenta osoby niepełnosprawnej. Ponadto działa tam Aktywny Klub Seniora oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Dofinansowanie z UE przeznaczono także na mieszkanie wspomagane dla osób niesamodzielnych.

Natomiast w Rumi w ramach trzech realizowanych projektów zaplanowano m. in. utworzenie świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze. Utworzony został także Zagórski Klub Rodziny, w którym organizowane są szkolenia dla rodziców oraz zajęcia edukacyjne dla młodzieży. W ramach punktu wsparcia osoby niesamodzielnej rozwijana jest pomoc sąsiedzka oraz usługi asystenckie, a dzięki klubowi integracji społecznej bezrobotni mieszkańcy uzyskują wsparcie w powrocie na rynek pracy.