Edukacja i sport
Nareszcie wakacje. Rok szkolny oficjalnie zakończony i co dalej….

Nareszcie wakacje. Rok szkolny oficjalnie zakończony i co dalej….

Fot. pixabay.com
25.06.2021
Anna Skrzynecka

Anna Skrzynecka
AUTOR
Anna Skrzynecka

Anna Skrzynecka
25.06.2021

Po trudach związanych z ograniczeniami pandemicznymi i funkcjonowaniem on-line, nareszcie nadeszły upragnione wakacje. Przed nami dwa miesiące pełne spotkań, festiwali, wystaw i koncertów organizowanych w Trójmieście i regionie.

Co poza plażowaniem

W Gdańsku, jak i na terenie całego Trójmiasta, odbędzie się w tym roku wiele eventów, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednym z najbardziej wyczekiwanych festiwali jest Gdański Festiwal Kolorów, czyli kolorowa, muzyczna i świetna zabawa. W tym roku odbędzie się 22 sierpnia tradycyjnie na placu Zebrań Ludowych, wstęp za darmo.

Temat przewodni – FILM

Przez dwa miesiące, do końca sierpnia, na dachu Teatru Szekspirowskiego możemy oglądać w wybrane dni filmy, otoczeni pięknym krajobrazem Głównego Miasta. Kolejnym kinowym wydarzeniem są pokazy filmów dla dzieci w Gdyńskim Centrum Filmowym. W każdy poniedziałek, środę i piątek odbywają się pokazy dla najmłodszych, a w inne dni znajdziemy różnego rodzaju atrakcje takie, jak joga czy warsztaty dla każdego. W Sopocie w dniach 10–18 lipca odbywać się będzie 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Sopot Film Festival w sopockim Multikinie oraz na hipodromie. Z tym wydarzeniem powiązane są również koncerty muzyki filmowej.

Sztuka w Trójmieście

Wraz z początkiem lata mamy również wiele ciekawych i wartych zobaczenia wystaw. W Gdańskiej Galerii Fotografii do 28 sierpnia można obejrzeć ,,Archiwa Błyskawiczne”, czyli fotografie wykonane techniką natychmiastową – polaroidami i Fuji. Gdyńskie Muzeum Emigracji oferuje wystawę ,,Klimaks”, czyli o relacji człowieka z jego środowiskiem naturalnym na podstawie emigracji Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. W Sopocie do 17 sierpnia możemy zobaczyć wystawę monograficzną autorstwa Johna Faltina przedstawiającą jego dorobek w dziedzinie fotografii i jak zmienił się krajobraz Sopotu na przestrzeni lat.

Muzyka dla każdego

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów festiwali są muzyczne. Gdańsk zaprasza od 26 czerwca do 15 sierpnia na plac Zebrań Ludowych, by uczestniczyć w Letnich Brzmieniach, gdzie wystąpią znani i lubiani polscy muzycy, między innymi: Kwiat Jabłoni, Sanah, Vito Bambino, Paweł Domagała, Mrozu. W Gdyni odbędzie się cykl koncertów – Open’er Park od 15 lipca do 22 sierpnia w dniach czwartek-niedziela. Gdyński Park Kolibki przywita takich artystów, jak: Dawid Podsiadło, Brodka, Sokół, formacja Maneskin i wielu innych.

Podróż w plener

Poza granicami Trójmiasta również znajdziemy wiele wartych zobaczenia miejsc. Na Hel dostać się można pociągiem dalekobieżnym z Gdyni. Co warto odwiedzić ? Na pewno Fokarium – część placówki naukowo-badawczej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Warto też odwiedzić latarnię morską z 1942 roku, a na fanów połowów ryb czeka Muzeum Rybołówstwa. Zmieniając kierunek, warto zajechać do Szymbarku, gdzie znajdziemy nietypowy budynek – dom do góry nogami. Jest to ciekawy obiekt, do którego każdy może wejść i z uśmiechem wyjść po próbie utrzymania w nim równowagi. Kaszubski Park Miniatur to kolejna atrakcja dla całej rodziny. Spacerem możemy się przejść dookoła świata, zobaczyć piękną architekturę Kaszub oraz przeróżne budowle z Polski. Wszystko to w skali 1:25, a robi naprawdę duże wrażenie.

To niektóre z wielu wydarzeń i miejsc, jakie oferuje w tym roku Pomorze i które warto zobaczyć.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.