Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/magnolia-2218788_1280.jpg Nareszcie pierwszy dzień wiosny! Lato coraz bliżej

Nareszcie pierwszy dzień wiosny! Lato coraz bliżej

FOT. PIXABAY.COM
21.03.2024
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
AUTOR
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
21.03.2024

W tym roku astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypadł 20 marca. Data ta jest ruchoma i zależna od tego, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. Równonoc wiosenna może przypadać między 19 a 21 marca. Za to kalendarzowa wiosna niezmiennie wypada na 21 dzień marcowego miesiąca.

Mimo, że pierwszy dzień wiosny nie oznacza nagłej poprawy pogody i ciepła, to wielu z nas czeka z niecierpliwością na ten moment.

Wiosenne tradycje

Dawniej, nasi przodkowie obchodzili Jare Gody w pierwszy dzień wiosny. Symbolizowały one zakończenie zimy i początek czegoś nowego. Całość polegała na składaniu podziękowań bogom za przepędzenie zimy, a radosne zabawy i obrzędy były dla Słowian doskonałą możliwością na zacieśnianie więzi z przyrodą. Wierzenia przodków były mocno związane z naturą.

Jednym z najbardziej znanych obrzędów na powitanie wiosny było topienie Marzanny. Przygotowane przez społeczności kukły, symbolizowały zimę. W niektórych rejonach tradycja ta polegała na paleniu lub zakopaniu Marzanny. Wszystko to odbywało się albo w pierwszy dzień wiosny, albo w równonoc wiosenną. Całej zabawie towarzyszyły śpiewy i tańce.

W Jare Gody, gdy Marzanna została już utopiona, dziewczęta i chłopcy przygotowywali przystrojone drzewka. Tradycja ta była poświęcona Dziewannie, bogini, u której wypraszano błogosławieństwo dla narzeczonych. Z drzewkami chodzono po wsi, nie raz śpiewano i tańczono, a po zabawie drzewka odnoszono do lasu.

Tradycją, która do tej pory jest w domach wielu z nas są wiosenne porządki. Dokładne sprzątanie, mycie okien, wietrzenie pomieszczeń i wymiana pościeli to jedne z wielu czynności jakie do dziś wykonujemy w pierwsze wiosenne dni.

Dzień wagarowicza

Od bardzo dawna pierwszy dzień wiosny połączony jest z dobrze nam wszystkim znanym Dniem Wagarowicza. Mimo, że nie jest to oficjalne święto, wielu uczniów korzysta z tego pretekstu i idzie na wagary. Szkoły z powodu dużej popularności tej „tradycji”, postanowiły zacząć wprowadzać różnego rodzaju aktywności i festyny z okazji pierwszego dnia wiosny. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym, a ponieważ nie jest to oficjalne święto, opuszczanie lekcji tego dnia jest równoznaczne ze zwykłą nieobecnością. Dlatego szkoły uznały, że zaplanowanie tego dnia dla uczniów w bardziej aktywny sposób i lżejszy od nauki, będzie dobrym pretekstem do zrezygnowania z opuszczenia lekcji.

Przez wiosnę do lata

Od teraz równo 3 miesiące dzielą nas od lata. W przypadku tej pory roku mamy sytuację podobną do wiosny. Astronomiczny pierwszy dzień poprzedza kalendarzowy, tak więc najdłuższy dzień roku czeka nas dokładnie 20 czerwca i będzie trwać średnio 16 godzin i 46 minut.

Pamiętajmy też, że w nocy z 30 na 31 marca następuje zmiana czasu na letni.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.