Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/06/GDYNIA-ZDJECIE-GLOWNE.fot_.-Robert-Hajduk-scaled.jpg Największe regaty w historii Polski. Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw w 2027 roku!

Największe regaty w historii Polski. Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw w 2027 roku!

fot. Robert Hajduk/materiały prasowe
11.06.2024
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
AUTOR
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
11.06.2024

Mistrzostwa Świata World Sailing, druga po igrzyskach olimpijskich, najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, w 2027 roku odbędzie się w Polsce. Gospodarzem regat będzie Gdynia, do której przyjedzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje.

O prawo do organizacji imprezy walczyło 13 państw ze wszystkich kontynentów. Ostatecznie mistrzostwa zorganizuje Polski Związek Żeglarski w partnerstwie z Urzędem Miasta Gdyni, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Samorządem Województwa Pomorskiego.

Nowa formuła World Sailing

Mistrzostwa Świata World Sailing odbywają się raz na cztery lata w okresie olimpiady, czyli czterolecia między igrzyskami olimpijskimi. To pierwsza i najwyższa rangą impreza kwalifikacyjna do igrzysk. Jednymi z gospodarzy wcześniejszych edycji były m. in.: Santander (Hiszpania) – 2014, Aarhus (Dania) oraz Haga (Holandia) – 2023. Najbliższa edycja imprezy, po raz pierwszy w historii odbędzie się w nowej formule. Dotychczas regaty we wszystkich konkurencjach olimpijskich były rozgrywane w jednym miejscu. Doświadczenia, koszty, uwarunkowania logistyczne i organizacyjne spowodowały że mistrzostwa podzielono na dwie części – pierwsza odbędzie się w 2026 roku w Walencji, druga w 2027 roku w Gdyni. To bez wątpienia największa impreza w historii polskiego żeglarstwa oraz najwyższe rangą wydarzenie sportowe w Gdyni.

– Nowy format umożliwi żeglarzom efektywniejszą rywalizację, będzie mniejszym obciążeniem budżetowym dla gospodarzy i pozwoli realizować własne cele strategiczne, jak i oczekiwania World Sailing. Głównymi czynnikami są zrównoważony rozwój, gdzie bierzemy od uwagę listę wytycznych ekologicznych, jak dekarbonizacja, programy recyklingowe, oszczędzanie wody, wykorzystanie zielonej energii, a także kwestie parytetów – egzekwowanej przez MKOl polityki równości płci. Zarówno Gdynia, jak i Walencja podchodzą do powyższych zagadnień z pełną odpowiedzialnością. Z niecierpliwością czekam na mistrzostwa świata, które odbędą się w miastach o wielkim żeglarskim potencjale – mówi Quanhai Li, prezydent World Sailing.

Gdynia organizatorem mistrzostw

W Gdyni rywalizować będą żeglarze klas dwuosobowych: 49er, 49erFX, Nacra 17, 470 oraz żeglarze z niepełnosprawnościami. Walencja gościć będzie żeglarzy konkurencji jednoosobowych w windsurfingowej klasie iQFoil, kitesurfingowej Formula Kite oraz ILCA.

– Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że światowa federacja żeglarska World Sailing podjęła decyzję o organizacji Mistrzostw Świata klas olimpijskich w Gdyni. Żeglarstwo w naszym kraju rozwija się intensywnie. Polscy żeglarze zdobywają medale w najważniejszych imprezach, z igrzyskami olimpijskimi na czele. Mamy bardzo zdolną młodzież. Organizacja mistrzostw będzie dodatkowo świetną promocją dla naszego polskiego żeglarstwa – mówi Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

Mistrzostwa Świata World Sailing to największa w historii impreza żeglarska w Polsce. Praca nad samą aplikacją trwała wiele tygodni, a do przygotowania wniosku zaangażowana była liczna grupa osób. Poza zespołem Polskiego Związku Żeglarskiego w przygotowaniach udział wzięli przedstawiciele miasta Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu, Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządu województwa pomorskiego oraz zewnętrzni konsultanci.

– Wymagania World Sailing są bardzo duże. W aplikacji musieliśmy wykazać nie tylko zdolność organizacyjną i finansową do sprawnego przeprowadzenia tak ważnej imprezy, ale też przedstawić długofalowe korzyści dla światowego żeglarstwa, Polski i Pomorza będące pokłosiem organizacji mistrzostw. To m.in. popularyzacja żeglarstwa w każdej grupie wiekowej i społecznej, żeglarska aktywizacja osób z niepełnosprawnością, impuls dla gospodarki i rozwój infrastruktury, a także kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Komisja oceniająca wnioski brała pod uwagę kwestie logistyczne, potencjał turystyczny miasta i regionu, stopień zaawansowania ekologicznych standardów, potencjalne atrakcje dla uczestników mistrzostw, możliwości budżetowe, wsparcie organizacji rządowych i samorządowych, współpracę różnych grup interesariuszy. Wszystkie elementy znalazły odzwierciedlenie w złożonej aplikacji i finalnej prezentacji, którą przedstawiał zespół pod przewodnictwem prezesa PZŻ Tomasza Chamery. W zespole znaleźli się również: Agnieszka Pomaska – posłanka RP (doświadczona żeglarka), Katarzyna Gruszecka – Spychała (przewodnicząca Rady Społeczno – Gospodarczej dla obszaru metropolitalnego Trójmiasta) oraz współpracownicy PZŻ Paweł Brach i Piotr Oleksiak.

-Uzyskałem informacje, że nasza aplikacja, otrzymała najwyższe oceny merytoryczne. W kuluarach mówiło się, że dotąd nikt w całej historii nie przygotował tak dobrego wniosku. Fakt, że pokonaliśmy 12 bardzo mocnych kandydatur świadczy o naszym dotychczasowym potencjale i skali zaufania jakie mają do nas władze światowego żeglarstwa – dodaje Tomasz Chamera.

Miasto żeglarzy

Na ogromne zaufanie Polski Związek Żeglarski pracuje od wielu lat. Regularnie organizuje międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej w wielu klasach olimpijskich i nieolimpijskich. Są one wysoko oceniane m.in. za profesjonalizm, znakomitą organizację, dobre warunki do żeglowania na polskich akwenach. Większość z tych imprez organizowanych jest w Gdyni, w ramach odbywającego się tutaj od 25 lat festiwalu Gdynia Sailing Days. W efekcie właśnie to miasto będzie gościć najlepszych na świecie żeglarzy w klasach olimpijskich.

– Bardzo się cieszę, że Gdynia będzie gospodarzem tak dużej i ważnej imprezy. Żeglarstwo to istotny dla Gdyni sport, a Gdynia konsekwentnie buduje swoją żeglarską tożsamość. Mistrzostwa świata w klasach olimpijskich to impreza bez precedensu w historii naszego miasta – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Korzyści na lata

Na organizacji Mistrzostw Świata World Sailing skorzysta nie tylko Gdynia, ale też cały region.

-Jako żeglarz z zamiłowania bardzo się cieszę z faktu, że najważniejsza impreza w olimpijskim żeglarstwie regatowym zostanie zorganizowana w Polsce, na Pomorzu. To szansa na pokazanie walorów naszego regionu oraz turystycznego potencjału, szczególnie jeśli chodzi o turystykę wodną. Mistrzostwa Świata World Sailing z pewnością będą kolejnym impulsem rozwojowym dla lokalnej gospodarki, nie tylko w perspektywie samego wydarzenia, ale też
w perspektywie długoterminowej – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

To właśnie korzyści długoterminowe, jakie z tego typu wydarzenia może odnieść Polska, województwo pomorskie i miasto Gdynia są jednym z priorytetów World Sailing.

-Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał i skalę mistrzostw. Do Polski, oprócz żeglarzy, zespołów wspomagających, kibiców i turystów, przyjadą dziennikarze z całego świata, aby relacjonować przebieg rywalizacji i pokazać piękno naszego kraju. Jestem pewien, że Mistrzostwa Świata World Sailing będą kolejnym kołem zamachowym dla rozwoju Polski i naszego żeglarstwa – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.