„Zapach kobiety", „Tango Roxanne", „Amelia", „Lista Schindlera" to tylko niektóre z tytułów, które z wielkich ekranów przebojem wchodzą do sal koncertowych. Muzyki filmowej będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę, 20 stycznia 2018 r.
Po koncercie odbędzie się III Bal Gdański.
Zanikająca granica między dźwiękiem a obrazem
Wśród najpiękniejszych melodii światowej kinematografii będą również perełki polskiej muzyki filmowej. W 2015 r. soliści Natalia Walewska oraz Paweł Nowak wraz z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa dokonali nagrania płytowego pod nazwą Amber Tango Najpiękniejsza Muzyka Filmowa.
Od tamtej pory projekt z powodzeniem gości na wielu estradach, za każdym razem spotykając się z gorącym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyków muzycznych.
Na scenie Polskiej Filharmonii, podczas III Balu Gdańskiego, do grona solistów dołączy sopranistka Magdalena Chmielecka, a w programie koncertu znajdzie się pokaz tanga w wykonaniu profesjonalnej pary tanecznej. Muzyczną warstwę koncertu dopełnią specjalnie przygotowane wizualizacje.
Natalia Walewska – znakomita skrzypaczka, laureatka prestiżowych międzynarodowych konkursów. Solistka i kameralistka wykształcona m.in. przez legendarnego wirtuoza Leonida Kogana. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jej profesjonalizm i umiejętności spotkały się z uznaniem dyrygentów takich jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz , J. Maksymiuk, J. Domarkas, Sir Neville Marinerr, E. van Tiel, M. Vengerov, V. Papian, P. Chromcak, S. Chrzanowski, M. Caldi.
W dorobku autorskim skrzypaczki znajdują się nagrania płytowe, wysoko cenione zarówno przez melomanów, jak i dziennikarzy z branży muzycznej. „Romanza Classica” nagrana wspólnie z Romanem Peruckim i „ Cztery Pory Roku” z Capella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego osiągnęły status złotej i platynowej płyty.
W 2014 r. została zaproszona do współpracy przy filmie „Kobiety bez wstydu” Witolda Orzechowskiego i nagrała „Pocztówkę z Paryża”, ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Piotra Salabera.
Paweł A. Nowak – akordeonista i pedagog, twórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 330 sztuk kolekcji akordeonów, organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 r. Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z biciem rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów. Występuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Almost Jazz Group, Milonga Baltica i Klezmoret. Od 10 lat współpracuje z Dorotą Lulką tworząc wspólnie z nią ceniony w całej Polsce projekt „Piaf po polsku”. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette.
Szymon Morus – doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 r. koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Bałtycką czy Filharmonią Koszalińską. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Stale propaguje muzykę współczesną, dokonując szeregu prawykonań utworów polskich kompozytorów. Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016.
Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane.
Magdalena Chmielecka – sopranistka, laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hariclei Darclee w Braili w Rumunii – nagroda dla Najlepszego Młodego Artysty, laureatka Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku Brała także udział w kursach mistrzowskich i seminariach prowadzonych przez takich artystów jak Helena Łazarska, Irena Sylya, Teresa Żylis-Gara, Izabela Kłosińska, Bogdan Makal, Paul Esswood czy Claudio Desderi. Współpracowała z Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica”, Królewską Orkiestrą Salonową, Orkiestrą Kameralną „Progress”, Orkiestrą „Tutta Forza”, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Po zakończeniu koncertu, około godz. 20.30, rozpocznie się Bal Gdański połączony z kolacją. Karnety na bal w cenie 85 zł/os.
Informacja o balu.
III Bal Gdański – najpiękniejsza muzyka filmowa
- 20 stycznia 2018 r., sobota, godz.19.00
- Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
- Sala Koncertowa
- ul. Ołowianka 1
- Gdańsk
- Bilety: 39-89 zł