Prawie 100 przedsięwzięć zrealizowanych dzięki wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zostało zgłoszonych do konkursu „PROW zmienia Pomorskie”. W głosowaniu publiczności zwyciężyło siedem projektów, które dotyczyły m.in. inwestycji drogowych, gospodarki wodno-ściekowej, przedsiębiorczości czy integracji mieszkańców.
Konkurs „PROW zmienia Pomorskie” został przeprowadzony przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jego celem była przede wszystkim promocja projektów zrealizowanych w naszym regionie i dofinansowanych ze środków PROW na lata 2014-2020, a także popularyzacja wiedzy o funduszach europejskich i ich roli w rozwoju obszarów wiejskich.
Lepsza jakość życia lokalnych społeczności
Uczestnicy konkurs, w tym m.in. samorządy lokalne, instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje, koła gospodyń wiejskich oraz prywatni przedsiębiorcy, mogli zgłaszać swoje projekty w siedmiu kategoriach konkursowych obejmujących: inwestycje drogowe, gospodarkę wodno-ściekową, niekomercyjną infrastrukturę rekreacyjno-turystyczną, inwestycje w kulturze, ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego, przedsiębiorczość oraz aktywizację i integrację mieszkańców wsi.
– Projekty zgłoszone w konkursie pokazują, jak bardzo zmienił się krajobraz pomorskich wsi i małych miejscowości oraz jak ogromne znaczenie mają fundusze europejskie. Ważne jest, że to lokalne społeczności mają kluczowy wpływ na wybór projektów i inwestycji, które są dla nich najważniejsze – mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Marcin Skwierawski.
Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 99 projektów. Po ocenie formalnej 89 przeszło do kolejnego etapu, czyli oceny merytorycznej specjalnej komisji konkursowej. Oceniana była m.in. nowatorskość zrealizowanych przedsięwzięć, ich znaczenie dla ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu czy też skala oddziaływania na gospodarkę i społeczność lokalną. Następnie, wybrane przez komisję 34 projekty zakwalifikowały się do głosowania publiczności, w ramach którego wybrani zostali ostateczni zwycięzcy konkursu.
– To mieszkańcy najmniejszych miejscowości decydują o kierunkach rozwoju, co sprawia, że realizowane projekty odpowiadają na realne potrzeby i wyzwania. Efekty tych działań są widoczne na każdym kroku, poprawiają też jakość życia jej mieszkańców – zaznacza Justyna Durzyńska, dyrektorka Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP.
Laureaci konkursu „PROW zmienia Pomorskie”
Inwestycje drogowe: Miasto i Gmina Sztum
Przebudowa drogi gminnej w Zajezierzu była odpowiedzią na oczekiwania społeczności lokalnej. Inwestycja pozwoliła na oddzielenie ruchu samochodowego od ciągu pieszego i rowerowego, co umożliwiło bezpieczne przemieszczanie się w kierunku Sztumu oraz wygodny dostęp do cmentarza komunalnego. W ramach projektu zamontowano energooszczędne oświetlenie LED, a wybudowane z ażurowych płyt „zielone parkingi” przeciwdziałają kumulacji wody.
Gospodarka wodno-ściekowa: Gmina Czersk
Budowa oraz rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, modernizacja ujęć wody i oczyszczalni ścieków poprawiły jakość życia mieszkańców gminy Czersk. W ramach projektu wybudowano zbiorowy system zaopatrzenia w wodę oraz kanalizacji dla ścieków komunalnych w miejscowości Złotowo i w wybudowaniach Pod Łubnę. Powstały też przepompownia ścieków w Mosnej i stacja podnoszenia ciśnienia wody w Ostrowitym. Realizacja tych przedsięwzięć wpłynęła na ograniczenie negatywnego oddziaływania człowieka na obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Bory Tucholskie”.
Niekomercyjna infrastruktura rekreacyjno-turystyczna: Gmina Bytów
Na szczycie Góry Siemierzyckiej (256 m n.p.m.), która jest najwyższym wzniesieniem Pojezierza Bytowskiego, wybudowano w 2020 r. wieżę widokową, która jest dostępna bezpłatnie przez 365 dni w roku, a przez to często odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Wyjątkowym atutem projektu jest połączenie walorów przyrodniczych z edukacją ekologiczną, dzięki ścieżce dydaktycznej „Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa” prowadzącej do wieży.
Inwestycje w kulturze: Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy
Projekt pn. „Kobylnicka biblioteka wiedzy, integracji i rozwoju” obejmował modernizację i wyposażenie filii bibliotecznej w Sycewicach, a także stworzenie wielojęzycznej pracowni językowej oraz mobilnego punktu bibliotecznego tzw. bibliobusa. Jest to jedyny tego typu punkt w północnej Polsce, który bezpośrednio dostarcza książki, prasę i audiobooki do 250 mieszkańców z 19 wsi w gminie Kobylnica. Bibliobus został zaprojektowany z myślą o osobach najbardziej wykluczonych, takich jak rodziny z małymi dziećmi, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby z trudnościami komunikacyjnymi. Odwiedza również miejsca, gdzie społeczność lokalna organizuje różnorodne wydarzenia, promując literaturę oraz prowadząc animacje dla dzieci.
Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego: Parafia rzymskokatolicka pw. bł. Michała Kolaza w Ryjewie
Renowacja zakrystii kościoła pw. bł. Michała Kozala w Ryjewie miał na celu przywrócenie tej historycznej przestrzeni do jej pierwotnego stanu. Wyremontowana zakrystia została odtworzona z dbałością o najdrobniejsze detale architektoniczne oraz ozdobne elementy neogotyckiego stylu, w jakim został zbudowany kościół. Co ciekawe, w procesie renowacji elewacji zastosowano innowacyjną metodę czyszczenia suchym lodem, która skutecznie eliminuje zanieczyszczenia, nie powodując powstawania nowych pęknięć, ani rys na powierzchniach.
Przedsiębiorczość: Joanna Armatowska-Góralczyk
Projekt polegał na otwarciu jurty wypoczynkowo-rekreacyjnej położonej w lesie na terenie gminy Kaliska. Jest to obiekt oferujący nowe formy spędzania czasu, relaksu i dbania o zdrowie. Odwiedzający mogą skorzystać z takich usług, jak koncerty w hamakach, spotkania z opowieściami, gimnastyka dla kobiet, masaże dźwiękiem, rozmaite warsztaty, wyprawy piesze i rowerowe czy ziołowe spacery po lesie. W prowadzonej przez Joannę Armatowską-Góralczyk działalności gospodarczej charakterystyczne jest czerpanie inspiracji z bogactwa przyrodniczego oraz prowadzenie zajęć w zgodzie z naturą.
Aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie zakładał organizację bezpłatnych zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży, a także różnorodnych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców okolicznych sołectw. Ich tematyka była związana z lokalnym dziedzictwem historycznym, kulturowym oraz bogactwem przyrodniczym regionu. Liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne, takie jak zajęcia plastyczne, wokalne, i teatralne, warsztaty oraz koncerty były doskonałą okazją do integracji mieszkańców gminy Pelplin.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5 tys. zł w każdej z kategorii.