Marszałek: Tu w Gdańsku, na Pomorzu, żadna władza nie będzie ingerować w sztukę, w treść prezentacji, kreacji, w pomysły reżyserów, scenografów. Tutaj jest wolność.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 1 kwietnia 2019 r. wręczono Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrody Teatralne Miasta Gdańska i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
O nagrodach
Marszałek Województwa Pomorskiego, co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca), honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy członkowie są związani ze sztuką teatralną.Przyznawane są trzy nagrody indywidualne (finansowe w wysokości 10 tys. zł każda) dla wyróżniających się artystów, nagroda dla młodego artysty dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza (7 tys. zł) oraz nagroda honorowa za przedstawienie roku (tradycyjnie jest to dzieło sztuki autorstwa jednego z uznanych pomorskich twórców, w tym roku jest to obraz prof. Henryka Cześnika).
Od 11 lat – na prośbę prezydenta Gdańska – odbywa się wspólna gala, podczas której wręczane są Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Teatralne Miasta Gdańska. W trakcie gali odczytywane jest orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W przeszłości jego autorami byli m.in. Judi Dench, John Malkovich, Dario Fo, Krzysztof Warlikowski, Anna Augustynowicz, Anatolij Wasiljew. Autorem tegorocznego orędzia jest Carlos Celdrán – kubański reżyser teatralny, dramaturg, pedagog, profesor Instituto Superior de Arte w Hawanie. Przez wiele lat (1968–1996) był związany z hawańskim Teatro Buendía, od 1996 r. prowadzi w Hawanie zespół Argos Teatro, który szybko zyskał uznanie także poza granicami kraju. Celdrán był wielokrotnie nagradzany. W latach 1988–2018 szesnaście razy został wyróżniony Nagrodą Kubańskich Krytyków Teatralnych dla Najlepszej Inscenizacji. Otrzymał również nagrodę Distinción Nacional de la Cultura Cubana (2000 r.) oraz Premio Nacional de Teatro de Cuba (2016 r.).
Również stałym punktem uroczystości jest wystąpienie przedstawicielki Związku Artystów Scen Polskich (w tym roku wyjątkowo poprowadzi ją Jerzy Gorzko), który złoży życzenia i uhonoruje zasłużonych członków Związku z okazji Dnia Artysty Weterana, ogłoszonego przez Zarząd ZASP w 2012 roku.
Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego
– W tej świątyni sztuki mamy niezwykłą okazję, by złożyć hołd ludziom teatru. Nie tylko tego, w którym się znajdujemy, ale również teatrów z całego Pomorza. Bawicie nas, rozśmieszacie, zmuszacie do refleksji. To niezwykłe dzieło, które zawdzięczamy właśnie Wam – tak rozpoczął wręczanie nagród marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Cieszę się bardzo, że po raz kolejny możemy złożyć podziękowanie i dalszą zachętę, że tu w Gdańsku, na Pomorzu, żadna władza nie będzie ingerować w sztukę, w treść prezentacji, kreacji, w pomysły reżyserów, scenografów. Tutaj jest wolność – dodał marszałek. Oprócz trzech nagród wyróżniających najlepsze kreacje, realizacje sceniczne czy reżyserię, od zeszłego roku wręczana jest również nagroda dla młodego utalentowanego i świetnie zapowiadającego się artysty – wyróżnienie to dedykowane jest pamięci profesora Jana Ciechowicza – teatrologa, literaturoznawcy, profesora nauk humanistycznych, życzliwego i pogodnego promotora i opiekuna cieszącego się sympatią uczniów, współpracowników, kolegów po piórze, teatralnych twórców i odbiorców scenicznej sztuki.
Laureatów wskazuje specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Kapitułę tegorocznej nagrody tworzyli: Katarzyna Fryc, prof. Małgorzata Jarmułowicz, Beata Jaworowska, Alina Kietrys, dr Katarzyna Kręglewska-Powązka, prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Konrad Mielnik, Magdalena Olszewska, Gabriela Pewińska, Łukasz Rudziński, Małgorzata Talarczyk, Renata Wierzchołowskai i Władysław Zawistowski.
Nagrodę dedykowaną pamięci prof. Jana Ciechowicza otrzymała Magdalena Gorzelańczyk za pasję i nieustanną pracę nad poszerzaniem palety środków scenicznej ekspresji; za bardzo udany artystycznie rok 2018 na scenie Teatru Wybrzeże, szczególnie za kreacje: Jadwigi w spektaklu „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego, Wiery w „Ruskich” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz Polykseny w spektaklu „Trojanki” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.
Krzysztofa Matuszewskiego doceniono za bardzo udany twórczy rok, szczególnie za trzy wyjątkowe, wyraziste i dojrzałe kreacje: Jagiełły w „Śmierci białej pończochy” Mariana Pankowskiego, Dziadka w spektaklu „Ruscy” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz Polymestora w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty – wszystkie na scenie Teatru Wybrzeże.
Mirek Kaczmarek otrzymał nagrodę za serię wysmakowanych, uzupełniających treść i tworzących idealne tło opowieści: scenografię i kostiumy do „Trojanek” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty oraz scenografie do spektakli „Bella Figura” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego i „Święto Winkelrida. Rewia narodowa” w reżyserii Marcina Libera – wszystkie zrealizowane w Teatrze Wybrzeże;
Adam Orzechowski odebrał wyróżnienie za reżyserię spektaklu „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego w Teatrze Wybrzeże; za świetnie zbudowany, mocny i drapieżny spektakl, który nie pozostawia widza obojętnym.
Nagroda honorowa za Przedstawienie Roku – „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże.
Dzień Artysty Weterana
Związek Artystów Scen Polskich w Gdańsku z okazji Dnia Artysty Weterana podziękował zasłużonym pracownikom trójmiejskich teatrów i wyróżnił: Józefinę Siudaczyńską-Babicz – dyrygenta, kierownika chóru Opery Bałtyckiej; Mirosława Niebodajewa – kierownika technicznego Teatru Muzycznego w Gdyni; Zbigniewa Okęckiego z Teatru Miniatura w Gdańsku; Katarzynę Stasiuk – magazynierkę i garderobianą z Teatru Wybrzeże; Jerzego Gutarowskiego – inspicjenta w Teatrze Wybrzeże; Katarzynę Wołodźko – inspicjentkę w Teatrze Wybrzeże.
Nagrody Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury
Przyznawana jest od 2008 r. autorom najcenniejszych teatralnych kreacji artystycznych stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Corocznie prezydent Gdańska, na wniosek kapituły, przyznaje 3 równorzędne nagrody spośród następujących kategorii: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, debiut roku oraz całokształt dorobku artystycznego. Nagroda Teatralna ma wymiar finansowy (10 tys. zł). Kapituła wnioskuje również do prezydenta o przyznanie honorowej nagrody specjalnej za przedstawienie roku teatrowi, w którym nagrodzone przedstawienie zrealizowano. W tym roku nagrodą honorową jest dzieło autorstwa prof. Jana Szczypki. Laureatów wybiera specjalnie w tym celu powołana kapituła, do której w tym roku zostali powołani: Ewa Adamska, Grażyna Antoniewicz, prof. Małgorzata Jarmułowicz, Łukasz Rudziński, Andrzej Stelmasiewicz, Małgorzata Talarczyk i Celina Zboromirska-Bieńczak.
Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony kultury i jej upowszechniania na rzecz mieszkańców Gdańska wyróżnienia otrzymali:
- Maria Wit-Godwod z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej,
- Ewa Jendrzejewska z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej,
- Krzysztof Matuszewski z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej,
- Mirosław Baka z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej,
- Adam Orzechowski z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska
W tym roku kapituła doceniła osiągnięcia artystów/;
- Dorota Kolak – w kategorii rola żeńska (aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku)
- Maria Kielan – w kategorii rola żeńska (solistka baletowa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku)
- Jacek Głomb – w kategorii reżyseria za spektakl „Wieloryb” na podstawie powieści Jerzego Limona, Teatr Miniatura w Gdańsku, premiera 16 września 2018 r.), dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Muzyczny przerywnik
Tegoroczną odsłonę Międzynarodowego Dnia Teatru, artystycznie uświetnili: Jan Rejnowicz – instrumenty klawiszowe, Tomek Łosowski – perkusja, Marcin Wądołowski – gitara, Karol Kozłowski – bas, tworzący Quartado. Grupa powstała z inicjatywy Jana Rejnowicza, który wspiera zespół własnymi kompozycjami, w muzycznym arsenale zespołu znajdziemy również utwory jednego z najlepszych perkusistów w Polsce – Tomka Łosowskiego czy świetnego gitarzysty – Marcina Wądołowskiego, podparte solidnym basem Karola Kozłowskiego. Quartado to zespół, który powstał z chęci dzielenia się świetną energią oraz pasją do muzyki fusion oraz jazz.
Pożegnania i wspomnienia
Gala to również okazja do podsumowań minionego roku. Zebrani wspomnieli znaczące postacie, które pomorskie środowisko teatralne utraciło w ostatnim roku. Przywołano sylwetkiOd czasu naszego ubiegłorocznego spotkania odeszli od nas:
Joanna Puzyna-Chojka – kierownik literacki Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Kierownik literacki i selekcjoner Kaliskich Spotkań Teatralnych, kierownik literacki i dyrektor programowy Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. Współtworzyła projekt Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – jako autorka formuły, koordynatorka, członek Komisji Artystycznej i sekretarz kapituły. Była dyrektorem programowym Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Publikowała m.in. na łamach „Teatru”, „Dialogu”, „Didaskaliów, „Notatnika Teatralnego”, a także „Tygodnika Powszechnego” i trójmiejskiego dodatku „Gazety Wyborczej”. Była od początku istnienia członkiem redakcji ogólnopolskiego portalu Teatralny.pl. Pracowała jako adiunkt w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk na Uniwersytecie Gdańskim. Tam też stworzyła Teatr NieUGiętych. Autorka monografii „Gra o zbawienie. O dramatach Tadeusza Słobodzianka”, kilkuset artykułów poświęconych teatrowi, redaktorka czterech tomów zbiorowych. Aktywnie promowała współczesny dramat i teatr poprzez teksty krytyczne, wykłady, warsztaty, a także reżyserowanie czytań performatywnych i szkiców scenicznych.
Kazimierz Kutz – wybitny reżyser filmowy i teatralny. Artysta był związany z Teatrem Wybrzeże pod koniec lat 70. i w latach 80. W Gdańsku wystawił cztery bardzo istotne w historii Teatru Wybrzeże i polskiego teatru spektakle, wszystkie ze scenografią Mariana Kołodzieja – „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”, prapremierę „Już po wszystkim”, spektakl „Bałałajkin i spółka”, a także głośne prapremierowe „Opowieści Hollywoodu”.
Halina Słojewska – wybitna aktorka teatralna. W 1956 r. zadebiutowała w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W kolejnych latach związana z Teatrem im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrami Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy i Toruniu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Teatrem Starym w Krakowie. W 1967 r. zadebiutowała na deskach gdańskiej sceny w roli Ewy Braun w „Zmierzchu demonów”. Do 2001 r. w Teatrze Wybrzeże wykreowała ponad 50 wspaniałych, wybitnych i niezapomnianych ról, m.in. Panią Różmilską w „O mój tato, biedny tato, mama powiesiła cię w szafie na śmierć”, Śmierć w „Tragedii o bogaczu i łazarzu”, Pannę Pulcherię w „Cyganerii warszawskiej”, Elżbietę w „Marii Stuart”, Siri von Essen w „Nocy trybad”, Matkę w „Białym małżeństwie”, Radczyni w „Weselu”, Marę Miš (Gertrudę) w „Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna”, Rolisonową w „Dziadach”, Żonę w „Już po wszystkim”, Mumię w „Sonacie widm”, Poncję w „Domu Bernardy Alba”, Matkę w „Pułapce”, Rejcę w „Sztukmistrzu z Lublina”, Czarownice w „Kordianie”.
Maciej Maciejewski – w latach 1944-46 grał w krakowskich teatrach: Rapsodycznym i Grotesce. Od 1946 do 1948 r. był związany z Teatrem Wybrzeże. Działalność sceny zainaugurował – wraz z Zofią Perczyńską – rolą tytułową w „Homerze i Orchidei” Tadeusza Gajcego w reżyserii Iwo Galla. Na scenach Wybrzeża zagrał m.in. Gospodarza w „Weselu”, Księcia Wygnanego w „Jak wam się podoba” i Fon Kostryna w „Balladynie”. W latach 1948-1949 był aktorem Teatru Wojska Polskiego w Łodzi. Od 1949 r. związany ze warszawskimi scenami: w latach 1956-1959 grał w Teatrze Dramatycznym, natomiast w latach 1949-1956 i ponownie od 1959 r. był aktorem Teatru Polskiego.
Florian Staniewski – zadebiutował na scenie Teatru im. Stefana Jaracza jeszcze jako student, swój pierwszy sezon spędził w Teatrze Polskim w Szczecinie, ale już w 1969 r. związał się z Teatrem Wybrzeże. Na gdańskiej scenie wykreował wiele znakomitych pierwszo- i drugoplanowych ról, m.in. Hrabia Henryk w „Nie-boskiej komedii”, Anatol w „Połowczańskich sadach”, Szambelan w „Panu Jowialskim”, Tiossido w „Cmentarzysku samochodów”, Maszukow w „Teatrze odwiecznej wojny”, Stańczyk w „Weselu”, Plotyn w „Złodzieju idealnym”, Fiodor w „Czarnym romansie”, Czeladnik w „Szewcach”, Inocenty w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Szarm w „Operetce”, Oprawca w „Pułapce”, Dozorca w „Sonacie widm”, Kurt w „Tańcu śmierci”, Ojciec w „Spaleniu matki”, w „Beczce prochu”, Mękoła w „Medyku mimo chęci”, Anuczkin w „Ożenku”, Załupalski w „Jadzi wdowie”, Zbójnik w „Janosiku, czyli na szkle malowane”. Jego pożegnalną rolą na deskach Teatru Wybrzeże był Sargon w „Faraonie” Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy.
Zofia Czerwińska – aktorka przede wszystkim estradowa, filmowa i telewizyjna, ale także teatralna, związana z Teatrem Wybrzeże u zarania swojej kariery, w latach 1958-1960. Po ukończeniu w 1957 r. krakowskiej PWST i sezonie spędzonym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kolejne dwa oddała Teatrowi Wybrzeże, potem występowała w teatrach warszawskich, przede wszystkim w Teatrze Syrena. W Wybrzeżu zagrała m.in. Piastunkę Agatę w spektaklu „Jonasz i błazen”, Luzzi w „Pierwszym dniu wolności”, Sklepikarkę w „Nosorożcu”, a także Betty w „Operze za trzy grosze”.
Jacek Tomasik – choreograf przez większą część życia zawodowego związany ze Starym Teatrem w Krakowie, w latach 90. XX w. przez kilka sezonów pracował w Teatrze Wybrzeże. Opracował ruch sceniczny m.in. w „Każdemu wolno kochać”, „Królowej śniegu”, „Parawanach”, „Piotrusiu Panu” i „Wesołych kumoszkach z Windsoru” z 1994 r.
Andrzej Krajewski – malarz i grafik, autor licznych plakatów teatralnych i filmowych lat 60. i 70. W latach 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i do twórczości plakatowej powrócił w 2006 r., projektując dla Teatru Wybrzeże wizualną oprawę m.in. „G®upy Laokoona”, „Łupu”, „Willkommen w Zoppotach”, „Evy Peron”, „Statku szaleńców”, „Murzyna warszawskiego” i „Seansu”. Zaprojektowany w 2016 roku plakat do spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” okazał się ostatnim zaprojektowanym dla nas i ostatnim Jego plakatem w całej 65-letniej drodze twórczej.
Bogusław Jerke – grał w teatrach w Grudziądzu, Jeleniej Górze i Warszawie, ale przede wszystkim był lektorem Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki. Jego głos docierał do milionów Polek i Polaków, dodając otuchy i wspierając w działaniach rodzącą się opozycję. Występował również w teatrach polonijnych. Kiedy Polska odzyskała wolność, powrócił do kraju i zamieszkał w Gdańsku. Brał udział w licznych wieczorach poetyckich.
Ewa Wielebska – sufler i inspicjent w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, w którym pracowała przez 33 lata, zdarzało jej się również występować na scenie.
Florian Skulski – legenda gdańskiej sceny operowej, jeden z najwspanialszych polskich barytonów. Zagrał m.in. Malatestę w „Don Pasquale”, rolę tytułową w „Królu Rogerze”, Walentego w „Fauście”, Miecznika w „Strasznym dworze”, rolę tytułową w „Nabucco”. Jako solista występował również na scenach innych polskich oper: Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Śląskiej w Bytomiu i Opery Bydgoskiej.
Jerzy Pawłowski – muzyk, grał na fagocie i kontrafagocie. Pracę artystyczną rozpoczął w reprezentacyjnej Orkiestrze Marynarki Wojennej, w której występował w latach 1948-1953. Potem był przede wszystkim muzykiem Orkiestry Opery Bałtyckiej, w której grał od 1955 do 1981 roku.
Ludmiła Legut – przemierzyła niemal całą teatralną Polskę. Od debiutu w teatrze Młodego Widza w Krakowie w 1948 r. przez krakowski Stary Teatr, Teatry Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy, Teatry Dramatyczne w Szczecinie, Teatr Jaracza w Łodzi, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Dramatyczny w Elblągu, aż po Teatr Ziemi Gdańskiej, później Teatr Miejski w Gdyni, w którym występowała w latach 1971-1974 oraz 1982-1990. Zagrała tam m.in. Lebenbaumową w „Rodzinie”.
Ludmiła Sirowajska – harfistka Opery Bałtyckiej w latach 1975-1992.
Maria Zielińska – solistka Opery Bałtyckiej w latach 1950-1976. Wystąpiła m.in. w rolach tytułowych w „Madame Butterfly”, w „Aidzie” i „Turandot”, a także m.in. jako Anna w „Żywocie rozpustnika.
Nina Markiewicz – solistka Opery Bałtyckiej w latach 1953-1960, na scenie gdańskiej opery wystąpiła m.in. w roli Amelii w „Balu maskowym” i Marty w „Nizinach”.
Regina Bielska – popularna piosenkarka lat 50. i 60. Pierwszą piosenką, którą nagrała dla Polskiego Radia, był utwór Władysława Szpilmana „Pójdę na Stare Miasto”. Stała się ona znakiem rozpoznawczym Reginy Bielskiej i zapowiedzią kolejnych, wielkich przebojów. Była stałym gościem czołowych rozrywkowych programów radiowych i telewizyjnych. Koncertowała z najlepszymi orkiestrami krajowymi i europejskimi, jednocześnie pozostając wierną Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku i zespołowi Albatros.
Pomorski teatr to również inwestycje…
Teatr Wybrzeże, 18 października 2018 r. otworzył kolejną scenę. Stara Apteka to chyba najmłodszy obiekt na teatralnej mapie kraju. Zlokalizowana w zabytkowym budynku Starej Apteki scena wraz z widownią na 136 miejsc, została wkomponowana w przestrzeń pomiędzy ścianą tego historycznego gmachu a Wielką Zbrojownią. Stara Apteka nawiązuje swoją nazwą do budynku, który powstał tu w 1636 r., żartobliwie przez gdańszczan nazwanego Starą Apteką, gdyż wytwarzano tu kamienne piguły, czyli kule armatnie i nie narusza swą nazwą prawa farmaceutycznego, o co był posądzany.
Trwa modernizacja istniejącej sceny Malarnia, dzięki której poprawi się stan techniczny obiektu. Planowany termin zakończenia prac i ponownego otwarcia sceny to przełom 2019 i 2020 r. Przed Teatrem Wybrzeże stoi jeszcze jedno wyzwanie – modernizacja Dużej Sceny, do której wszyscy bardzo intensywnie się przygotowują.
Duże zmiany czekają także Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Po przebudowie, która rozpocznie się w 2020 r., zmieni się kubatura budynku oraz Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, który zyska własną siedzibę. Obiekt zostanie otwarty dla publiczności w 2020 r.
Najbliższa przyszłość
Pomorska Nagroda Artystyczna – najważniejsza nagroda w dziedzinie kultury w województwie pomorskim jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Wśród pretendentów do statuetki Gryfa znajdują się również przedstawiciele pomorskiej sceny teatralnej.
O najwyższy laur w dziedzinie kultury w naszym regionie konkurują:
- Dorota Kolak za wybitną kreację Hekabe w spektaklu „Trojanki” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty na deskach Teatru Wybrzeże. Jej Hekabe to królowa cierpienia, matka roju ofiar, co chwila poszerzająca wyobrażenie o granicy bólu i krzywdy,
- Krzysztof Matuszewski za kreacje w dwóch spektaklach w reżyserii Adama Orzechowskiego. Jego Jagiełło w „Śmierci białej pończochy” na długo zapada w pamięć – jest silny, bezkompromisowy, z pańskim zadęciem; natomiast w „Ruskich”, Matuszewski grający seniora społeczności, uwiarygodnia najbardziej niezwykłe fragmenty opowieści
- Adam Orzechowski za mistrzowską i nowoczesną reżyserię i inscenizację „Śmierci białej pończochy” Mariana Pankowskiego, sztukę znakomicie przyjętą przez publiczność i krytykę teatralną.
Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Fot. Bożena Micun-Gusman