W sobotę, 23 lipca 2022 r. rozpocznie się 762. edycja Jarmarku św. Dominika. Tradycyjnie impreza potrwa trzy tygodnie. W sercu historycznego Gdańska pojawią się rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy. Otwartych zostanie 705 stoisk handlowych i gastronomicznych, a także wyjątkowa Uliczka Pomorska. Pojawią się też specjalne strefy, w których organizowane będą różnorodne warsztaty, koncerty i seanse filmowe.
Tegoroczne święto handlu nad Motławą otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Uroczystość rozpocznie się w sobotę, 23 lipca o godz. 12.00. Następnie z przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się barwna parada otwarcia, która przejdzie uliczkami miasta, przygotowana przez Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Otwarciu jarmarku towarzyszyć będą także m.in. Jarmarkowe Parady Szekspirowskie, XXIV Gdański Festiwal Carillonowy, Weekendowe urodziny Muzeum Bursztynu oraz koncerty Sima i Deaf Can Dance na wyspie Ołowiance.
Z kolei w niedzielę, 24 lipca zaplanowano XXVII obchody Gdańskiego Święta Chleba, które odbędą się w nowej lokalizacji na Targu Rybnym. Stałym elementem tego wydarzenia jest konkurs „Smakołyk Święta Chleba” oraz konkurs „Na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku”, organizowany przez Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku.
Szczegółowy program Jarmarku św. Dominika dostępny jest TUTAJ.
Ponad 705 stoisk handlowych
Łącznie na terenie historycznego śródmieścia Gdańska przygotowanych zostanie 705 stoisk handlowych dla 600 wystawców, m.in. artystów i rzemieślników, wytwórców regionalnych przysmaków oraz kolekcjonerów. Natomiast na stoiskach gastronomiczne będzie można posmakować różnych kuchni z kraju i ze świata. Oprócz kuchni regionalnej i europejskich, pojawią się specjały kuchni śródziemnomorskiej, orientalnej, a także kubańskiej i meksykańskiej.
W tym roku na jarmarku powstaną cztery strefy programowe: Przystanek Równość, Przystanek Radość, Przystanek Smaków oraz Przystanek Ołowianka pod Żaglami. To w nich organizowane będą wydarzenia specjalne, różnorodne koncerty, warsztaty, seanse filmowe oraz przedstawienia teatralne.
- Artyści i rzemieślnicy – ulice: Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, Św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
- Regionalne przysmaki – ulice: Szeroka, Grobla IV, Szafarnia, Podmłyńska
- Gastronomia / Food court – Park Świętopełka, ulice: Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
- Kolekcjonerzy – ulica Długie Ogrody
.
Wyjątkowa Uliczka Pomorska
Wśród wielu stoisk handlowych i gastronomicznych na ul. Szerokiej warto odwiedzić Uliczkę Pomorską. Będzie tam można samodzielnie wykonać pamiątki, uczestniczyć w grze miejskiej oraz zobaczyć galerię, którą prowadzą artyści działający w Pomorskim Inkubatorze Kultury.
Ponadto, na Jarmarku będzie można trafić na stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Wystawcami będą przedsiębiorstwa, które w swojej działalności wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. Spółdzielnia Socjalna Zeroban wykonująca torby i akcesoria upcyklingowe czy Spółdzielnia Socjalna Dalba produkująca rzemieślnicze piwa.
Wygodne i tanie parkowanie
Jarmark zlokalizowany jest w samym centrum Gdańska. W szybki i łatwy sposób można tam dojechać Szybką Koleją Miejską, tramwajem lub autobusem.
Kierowcy będą mogli zostawić swój samochód na parkingu P3 przy Polsat Plus Arena Gdańsk lub położonym obok parkingu AmberExpo, a następnie dojechać na miejsce specjalnym autobusem. Opłata za parking wyniesie 20 zł za dzień, a przejazd autobusem będzie bezpłatny.