Gryf Gospodarczy należy do najważniejszych i najwyżej cenionych nagród w środowisku pomorskich przedsiębiorców. W minionych latach finalistami konkursu zostało kilkaset najlepszych firm z naszego regionu, a ponad sto z nich zdobyło statuetkę Gryfa.

– Ta nagroda jest dedykowana przedsiębiorcom, którzy sięgając po nowe rozwiązania chcą rozwijać swoje firmy i konkurować na rynkach Polski, Europy i całego świata. Wręczając ją chcemy pokazać, jak ważni są przedsiębiorcy w życiu gospodarczym i społecznym całego naszego regionu – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Laureaci Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy 2021

W tym roku, spośród 67 podmiotów zakwalifikowanych do konkursu, nominowanych przez kapitułę Gryfa Gospodarczego zostało 35 firm i organizacji w ośmiu głównych kategoriach. Nagrodzeni zostali liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, Pomorski start-up oraz Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Nowością był Lider zielonej transformacji, czyli kategoria skierowana do przedsiębiorstw, które minimalizują negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko poprzez wprowadzenie systemowych rozwiązań w procesie produkcji lub organizacji.

Tradycyjnie nagrodom przyznawanym przez kapitułę towarzyszył również konkurs o Gryfa Medialnego, który przyznawany jest przez przedstawicieli pomorskich mediów.

.

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: AronPharma sp. z o.o. z Gdańska
AronPharma produkuje innowacyjne nutraceutyki bazujące na naturalnych, roślinnych związkach wykazujących aktywność farmakologiczną. Wykorzystując nowoczesną technologię opracowuje produkty wspierające pacjentów onkologicznych czy osoby z cukrzycą. Jednym z projektów jest COVIDAron – preparat o działaniu antywirusowym i wspomagającym odporność organizmu.

Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Hydromega sp. z o.o. z Gdyni
Hydromega dostarcza na rynek rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej i automatyki przemysłowej. Jest również jednym z liderów produkcji prototypowych pojazdów z napędem hydrostatycznym. W portfolio firmy jest także innowacyjna, pierwsza polska konstrukcja modułowego, wielopoziomowego systemu parkingowego.

Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: AK Construction sp. z o.o. z Kwidzyna
AK Construction prowadzi działalność w zakresie dostaw towarów i kompleksowych usług dla przemysłu papierniczego, chemicznego i petrochemicznego. Do kluczowych usług należą wykonywanie dokumentacji projektowej, zakup materiałów i podzespołów oraz produkcja i montaż maszyn przemysłowych.

Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Terma sp. z o.o. z Czapli
Terma produkuje grzejniki i grzałki elektryczne oraz produkty medyczne i maszyny budowlane. Eksport, m.in. do Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Włoch, ale też krajów arabskich, stanowi prawie 50 proc. jej przychodu. Spółka posiada oddziały w Rosji i Wielkiej Brytanii, planowane jest też otwarcie kolejnych we Francji, Chinach czy Turcji.

Lider Inwestycji – mikro i małe przedsiębiorstwo: SPAWMET sp. z o.o. z Chojnic
SPAWMET produkuje gazy techniczne, spożywcze, produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Zaopatruje największe szpitale oraz szpitale tymczasowe na Pomorzu w tlen medyczny. W czasie COVID-19 firma zainwestowała w drugą linię napełniania w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen medyczny.

Lider inwestycji – średnie i duże przedsiębiorstwo: BMG Goworowski sp. z o.o. z Gdyni
Rozbudowa salonu sprzedaży BMG Goworowski to inwestycja, dzięki której zwiększono liczbę miejsc pracy o 25 stanowisk. Budynek jest przystosowany dla osób z ograniczoną mobilnością i został zaprojektowany zgodnie z proekologiczną polityką firmy. Nowoczesne systemy oświetleniowe, ogrzewania i klimatyzacji, jak również panele fotowoltaiczne przyczyniają się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Lider odpowiedzialności społecznej – mikro i małe przedsiębiorstwo: Ecol-Group sp. z o.o. z Gdańska
W ramach inicjatywy Manifestu Klimatycznego powstał projekt Mapa Retencji, zachęcający i promujący zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej. Spółka Ecol-Group włączyła się do największej ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek oraz ich okolic pod nazwą „Operacja czysta rzeka”. Firma na wielu płaszczyznach realizuje działania proekologiczne oraz aktywizuje pracowników do zaangażowania się.

Lider odpowiedzialności społecznej – średnie i duże przedsiębiorstwo: SEVENET SA z Gdańska
SEVENET wspiera wybrane fundacje, m.in. Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej czy Akademię Sportu Młode Lwy Gdańsk. Współpracuje także za szkołami, zarówno w zakresie wsparcia finansowego, jak i merytorycznego. Dbając o środowisko i klimat firma wymieniła 80 proc. floty samochodowej na pojazdy hybrydowe.

Pomorski start-up: Chronospace sp. z o.o. z Gdańska
Startup tworzący autorskie rozwiązania oparte o technologię VR/AR/MR. Realizuje gry edukacyjne, inscenizacje historyczne czy symulatory szkoleniowe charakteryzujące się niezwykłą szczegółowością. Opracowuje urządzenie, które jest w stanie umożliwić interakcję człowiek-maszyna bez użycia „nieintuicyjnych kontrolerów”.

Lider kształcenia zawodowego: SEVENET SA z Gdańska
Zaangażowanie SEVENET we współpracę z Zespołem Szkół Łączności w Gdańsku obejmuje wiele obszarów. Firma zainwestowała m.in. w wyposażenie specjalistycznej pracowni przedmiotowej – laboratorium informatycznego. Współpraca ze szkołą jest długoletnia i wciąż się rozwija, wielu uczniów po okresie współpracy podczas nauki znajduje pracę w tej firmie.

Lider zielonej transformacji:
Northvolt Poland sp. z o.o. z Gdańska
Misją firmy jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym. Firma opracowała autorski program recyklingu baterii, oparty na hydrometalurgii. W swoich fabrykach firma korzysta z energii ze źródeł odnawialnych.
BAT sp. z o.o. z Sierakowic
Firma zainwestowała w instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, które znacznie ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Sukcesywnie wymienia wózki widłowe na elektryczne. Stosuje także praktykę belowania śmieci czy naprawy palet.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Malbork
Władze miasta aktywnie wspierały przedsiębiorców w trakcie pandemii. Działały także na rzecz przedsiębiorczości w regionie m.in. poprzez organizację konkursu Malborski Mistrz Biznesu. Innym projektem była produkcja i promocja filmu z udziałem lokalnych firm.

Gryf Medialny: Marion sp. z o.o. z Gdyni
Marion to rodzinna firma, która od 30 lat z sukcesem funkcjonuje w branży kosmetycznej w Polsce i za granicą. W czasie pandemii firma przestawiła się z działalności kosmetycznej na produkcję i sprzedaż wyrobów do dezynfekcji oraz maseczek ochronnych. Wprowadziła na rynek innowacyjne maseczki z opatentowaną powłoką biobójczą Nano Technology.

Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedziła debata gospodarcza dotycząca cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.

*  *  *

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Partnerem merytorycznym jest firma doradcza PwC, która przygotowała rekomendacje dla kapituły konkursowej. Głównym sponsorem konkursu oraz gali finałowej jest mBank SA. Sponsorem gali jest także Olivia Business Centre.