Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4861-scaled.jpg Nad Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku zawisła wiecha. Chorzy skorzystają z opieki w tym roku

Nad Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku zawisła wiecha. Chorzy skorzystają z opieki w tym roku

Fot. Jacek Sowa
10.01.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
10.01.2023

To miejsce, w którym pomoc ciężko chorym dzieciom i dorosłym będzie udzielana w formie opieki hospicyjnej i dziennej oraz dwutygodniowych turnusów. Jednocześnie z pomocy w Centrum Opieki Wytchnieniowej przy ul. Kopernika skorzysta 60 osób. Symboliczne zawieszenie wiechy odbyło się 10 stycznia 2023 r.

W wydarzeniu wzięła udział m.in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Wbicie łopaty pod ten obiekt nastąpiło 11 lutego 2022 r., a budowa rozpoczęła w marcu ubiegłego roku. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu tego roku. Szacowany jej koszt to ok. 35 mln zł, w tym ok. 9,6 mln zł pochodzi z funduszy unijnych będących w dyspozycji województwa pomorskiego.

Nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt

Centrum będzie składało się z trzech połączonych łącznikami budynków, w których będą 24 jedno- i dwuosobowe pokoje. Placówka będzie przeznaczona dla 60 pacjentów, w tym 20 w ramach Centrum Opieki Wytchnieniowej, 20 dziennego pobytu, a także 20-łóżkowy oddział stacjonarny Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Zaplanowano też gabinety rehabilitacji i terapii zajęciowej. Powstające centrum będzie też miejscem spotkań i szkoleń dla rodzin (opiekunów rodzinnych), które poszukują wsparcia psychologicznego, prawnego i edukacyjnego dotyczącego organizacji i sprawowania opieki w domu.

Dla kogo i po co?

Centrum Opieki Wytchnieniowej jest inicjatywą Fundacji Hospicyjnej. Będzie pomagać chorym dzieciom, dorosłym i ich rodzinom. Chodzi m.in. o czasowe zastąpienie rodziny w sprawowaniu opieki w domu nad bliskim niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności. Fundacja Hospicyjna od lat realizuje domową opiekę wytchnieniową, a wkrótce będzie ją organizować także stacjonarnie w nowo powstającym centrum.

– Opieka wytchnienia to bardzo ważna i potrzebna pomoc, w szczególności dla opiekunów osób terminalnie chorych. Całodobowa opieka nad osobą ciężko chorą powoduje znaczne obciążenie psychiczne i fizyczne – tłumaczy członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Dzięki opiece wytchnieniowej, w czasie pobytu pacjenta w centrum, jego bliscy będą mogli załatwić swoje sprawy np. urzędowe lub zawodowe, czy pójść do lekarza ze swoimi problemami zdrowotnymi. Będzie to dla nich odciążeniem i wsparciem. W naszym województwie, podobnie zresztą jak w całej Polsce, wciąż brakuje takich miejsc, ich baza dopiero się tworzy. Cieszę się, że jako Zarząd Województwa Pomorskiego, mogliśmy wesprzeć środkami unijnymi rozwój tej niezwykle ważnej społecznie działalności – podsumowuje Kapała-Sokalska.

Ze środków unijnych samorząd województwa pomorskiego na opiekę wytchnieniową przekazał prawie 1,3 mln zł.

Jaka pomoc?

W centrum będą organizowane 14-dniowe całodobowe turnusy dla pacjentów. Chorzy będą też mogli skorzystać z pobytu dziennego w godzinach 8-18. Będą uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i terapeutycznych lub opieki wytchnieniowej w domu chorego zależnie od potrzeb opiekuna. Dzięki centrum osoby niesamodzielne będą miały szansę spędzenia czasu poza domem, dodatkowej rehabilitacji i udziału w zajęciach terapeutycznych, a także stałego monitorowania stanu zdrowia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.