Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/mural_Brunon_Zwarra-1.jpeg Mural przedstawiający postać Brunona Zwarry

Na wiadukcie PKM powstaje kolejny mural - upamiętni pisarza Brunona Zwarrę

Projekt muralu upamiętniającego Brunona Zwarrę. Fot. Piotr „Tuse" Jaworski
23.07.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
23.07.2020

W ramach współpracy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z Piotrem „Tuse" Jaworskim powstanie kolejny mural na wiadukcie kolejowym – tym razem przy ul. Polanki. Jego bohaterem będzie Brunon Zwarra, zmarły przed dwoma laty znany pisarz, postać zasłużona dla Gdańska i Pomorza.

Piotr Jaworski jest gdańskim malarzem związanym z graffiti i street artem, znanym głównie z dużych produkcji z fotorealistycznymi portretami. Artysta tworzy pod pseudonimem Tuse, a jego dzieła zdobią wiele miejsc w przestrzeni publicznej. Dziś w nocy Tuse rozpoczął prace nad muralem, którego bohaterem będzie zmarły w sierpniu 2018 r. Brunon Zwarra.

„Sam dobieram postacie godne uhonorowania”

Już kilka miesięcy temu lokalne media informowały, że Tuse planuje namalować w Gdańsku mural upamiętniający znanego pisarza, zasłużonego dla miasta i regionu. – Pomysł namalowania tego muralu układa mi się od kilku lat – mówi artysta. – Sam dobieram postacie, które są godne uhonorowania. Na pewno do tych osób należy Brunon Zwarra.

Brunon Zwarra to rodowity gdańszczanin, nazywany ostatnim gdańskim bówką, który za swoją działalność w polskich organizacjach na terenie Wolnego Miasta Gdańska w czasie II wojny światowej był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych. Popularność zyskał jako autor serii książek „Wspomnienia gdańskiego bówki” oraz „Gdańszczanie”, opisujących realia życia w międzywojennym Gdańsku.

– Pomorska Kolej Metropolitalna i samorząd województwa pomorskiego kolejny raz wspierają artystów, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać ważne społecznie tematy. Przykładem są ubiegłoroczne „Kobiety wolności” na przystanku PKM Gdańsk Strzyża, a kontynuacją będzie mural przy ulicy Polanki – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.Początkowo swój pomysł Tuse chciał zrealizować na Biskupiej Górce, gdzie Zwarra mieszkał przed wojną. Ostatecznie, lokalizacją jego pracy będzie wiadukt PKM znajdujący się przy ul. Polanki.

Duet Tuse&Titos po raz kolejny maluje w Gdańsku

Mural przedstawiać będzie portret Brunona Zwarry na tle przedwojennej panoramy Gdańska. Jego malowanie artysta rozpoczął 22 lipca 2020 r. wieczorem wspólnie z Titosem, swoim przyjacielem z Piły.

– Ponieważ mamy wiele detali do namalowania, po zmroku rozrysowaliśmy projekt na ścianie korzystając z projektora. Dziś będziemy malować. Mam nadzieję, że na koniec dnia skończymy pracę. W piątek wprowadzimy ewentualnie jakieś poprawki – wyjaśnia Tuse.

Ostatnio duet Tuse&Titos namalował mural dla PKM na wiadukcie przy ul. Grunwaldzkiej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.