Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/384421950_722034503085648_5712458395158198644_n-1.jpg Na to miejsce Gdańsk czekał od kilku lat. Centrum Opieki Wytchnieniowej już otwarte

Na to miejsce Gdańsk czekał od kilku lat. Centrum Opieki Wytchnieniowej już otwarte

Fot. Marcin Józefowicz
27.09.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
27.09.2023

Centrum Opieki Wytchnieniowej składa się z trzech budynków, w których są miejsca dla ciężko chorych. Pomoc jest udzielana w formie opieki hospicyjnej i dziennej oraz dwutygodniowych turnusów. Z pomocy korzystają dzieci, dorośli oraz ich opiekunowie.

Uroczyste otwarcie centrum odbyło się 27 września 2023 r. W wydarzeniu wzięła udział m.in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Trzy w jednym

Centrum Opieki Wytchnieniowej znajduje się przy ul. Kopernika 17 c w Gdańsku. Wbicie łopaty pod ten obiekt nastąpiło 11 lutego 2022 r., a budowa rozpoczęła w marcu ubiegłego roku. Centrum składa się z trzech połączonych łącznikami budynki, w środkowym jest część administracyjna oraz dla personelu medycznego i opiekunów. W pozostałych dwóch są 24 komfortowe, klimatyzowane jedno- i dwuosobowe pokoje z łazienkami dla podopiecznych oraz wspólna przestrzeń terapeutyczna. Łącznie placówka ma 44 miejsca opieki całodobowej (oddział stacjonarny Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz miejsca na czasowy pobyt stacjonarny w ramach opieki wytchnieniowej) i 20 miejsc opieki dziennej. Utworzono też gabinety rehabilitacji i terapii zajęciowej.

Skąd pomysł?

Centrum Opieki Wytchnieniowej jest inicjatywą Fundacji Hospicyjnej. Oferuje bezpłatną, czasową opiekę dzieciom i dorosłym niesamodzielnym z powodu choroby lub niepełnosprawności. W ten sposób umożliwia ich rodzinom odpoczynek, zadbanie o zdrowie lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje im czasu. Fundacja Hospicyjna od lat realizuje domową opiekę wytchnieniową, a teraz będzie ją organizować także stacjonarnie w nowym centrum. Szacuje się, że z opieki wytchnieniowej rocznie będzie mogło skorzysta ok. 500 osób.

– To bardzo ważny dzień nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale i Pomorza – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Opieka hospicyjna i wytchnieniowa są bardzo potrzebne, szczególnie, że dotyczą osób terminalnie chorych w różnym wieku, dla których komfort fizyczny i psychiczny jest niezwykle istotny. Dlatego na budowę, wyposażenie obiektu oraz opiekę wytchnieniową przekazaliśmy środki unijne. Zapewnią one m.in. wsparcie w codziennym funkcjonowaniu osób z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów i rodzin. Takie ośrodki jak Centrum Opieki Wytchnieniowej są niezwykle istotne społecznie – podkreślała Kapała-Sokalska.

Jaka pomoc?

Centrum, w ramach opieki wytchnieniowej, oferuje podopiecznym całodobowy pobyt do 14 dni w roku z pełnym wyżywieniem. Zapewnia też bezpłatny pobyt dzienny w godzinach 8-18. Dostępna jest profesjonalna opieka i wsparcie w codziennych czynnościach, zajęcia fizjoterapeutyczne oraz pomoc psychologiczna dla chorych oraz ich bliskich. Ponadto, Centrum Opieki Wytchnieniowej oferuje grupowe oraz indywidualne zajęcia terapeutyczne z zakresu m.in. terapii manualnej, arteterapii czy muzykoterapii. Nowo wybudowane centrum to też miejsce spotkań i szkoleń dla rodzin (opiekunów rodzinnych), które poszukują wsparcia psychologicznego, prawnego i edukacyjnego dotyczącego organizacji i sprawowania opieki w domu.

Koszt inwestycji

Inwestycja pochłonęła ponad 38 mln zł, w tym z funduszy unijnych będących w dyspozycji województwa pomorskiego na budowę, wyposażenie obiektu oraz zagospodarowanie terenu wydano prawie 16,5 mln zł, a prawie 2,2 mln zł na opiekę wytchnieniową. Wsparcia finansowego udzieliły też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Ponadto, 6 mln zł przekazała Fundacja JohnnyBros jako partner strategiczny.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.