Infografika została opublikowana z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Dane dotyczą trzech ostatnich kwartałów 2021 r. i pierwszego kwartału 2022 r.

Na Pomorzu lepiej niż w Polsce

W Polsce 93,3 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu. W województwie pomorskim jest jeszcze lepiej, bo taką usługę ma prawie 96 proc. z nas. Z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku wynika, że również w przypadku szerokopasmowego Internetu Pomorzanie (95,6 proc.) wyprzedzają mieszkańców Polski (92,6 proc.). Warto dodać, że regularnie tzn. przynajmniej raz w tygodniu korzysta z niego 91 proc. mieszkańców naszego regionu, czyli o ponad 5 proc. więcej niż Polski. Jeśli chodzi o tych, którzy nigdy nie używali Internetu, to jest to 5,1 proc. Pomorzan i ponad 9 proc. Polaków. Coraz więcej z nas posługuje się też Internetem, aby załatwić urzędowe sprawy. Kontakty z administracją publiczną w tym zakresie deklaruje ponad 55 proc. Polaków i prawie tyle samo Pomorzan.

Buszujemy w sieci

Najwięcej internautów w wieku 16-74 lata poszukuje informacji o towarach i usługach (ponad 86 proc. Pomorzan i ponad 85 proc. Polaków). Dużo z nas korzysta też z poczty elektronicznej. Pisanie i czytanie e-maili deklaruje prawie 79 proc. Pomorzan i prawie 80 proc. Polaków. Co ciekawe, więcej mieszkańców województwa pomorskiego (ponad 78 proc.) niż Polaków (prawie 74 proc.) korzysta z prasy on-line. Ponadto, chętnie korzystamy z serwisów społecznościowych (prawie 70 proc. Polaków i prawie 66 proc. Pomorzan) i bankowości elektronicznej (prawie 64 proc. Polaków i prawie 65 proc. Pomorzan). Najmniej z nas ściąga gry lub w nie gra. To prawie 20. proc. Pomorzan i niewiele ponad 20 proc. Polaków.

Pomocne medium

Dzięki wykorzystaniu Internetu m.in. kopiujemy lub przenosimy pliki między folderami (ponad 60 proc. Pomorzan i 57,5 proc. Polaków), edytujemy teksty (ponad 41 proc. Polaków i Pomorzan) oraz obliczamy za pomocą arkuszy kalkulacyjnych (prawie 33 proc. Pomorzan i prawie 30 proc. Polaków). Warto zauważyć, że Polacy (ponad 34 proc.) chętniej od Pomorzan tworzą prezentacje (prawie 31 proc).

Co kupujemy w sieci?

Najczęściej w sieci kupujemy odzież i obuwie (Pomorzanie prawie 44 proc., Polacy prawie 37 proc.), kosmetyki (Pomorzanie prawie 21 proc., Polacy 18 proc.) oraz gotowe posiłki (Pomorzanie ponad 12 proc. Polacy 9 proc.). Najrzadziej zaś żywność (Pomorzanie ponad 6 proc., Polacy ponad 5 proc.), sprzęt AGD i RTV (Polacy 8 proc., Pomorzanie ponad 7 proc.) oraz leki i suplementy diety (Pomorzanie prawie 9 proc., Polacy ponad 7 proc.).

Historia święta

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego obchodzony jest 17 maja. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 27 marca 2006 r. Dzień ten znany był wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji i upamiętniał powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. W 2006 r. podczas konferencji w Antalya pełnomocnicy ITU postanowili połączyć oba wydarzenia w Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. To też okazja do omówienia zagrożeń, jakie powoduje korzystanie z Internetu.