Zdrowie
Na Pomorzu 20 tysięcy nauczycieli zgłosiło się na szczepienia. Część dostała już pierwszą dawkę

Na Pomorzu 20 tysięcy nauczycieli zgłosiło się na szczepienia. Część dostała już pierwszą dawkę

Pani Aneta z Przedszkola nr 9 w Słupsku zaszczepiona pierwszą dawką preparatu AstraZeneka w słupskim szpitalu. Fot. materiał prasowy szpitala
16.02.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
16.02.2021

W Polsce do szczepienia nauczycieli do 60.roku życia zgłosiło się 268 tys. osób, w tym w województwie pomorskim prawie 20 tys. W piątek, 12 lutego 2021 r. rozpoczęły się szczepienia nauczycieli z grupy 1c. Pierwszą dawkę otrzymali m.in. nauczyciele klas I-III, przedszkoli oraz nauczyciele praktycznej nauki zawodu.

Na Pomorzu pierwsi nauczyciele w Szpitalu MSWiA zastrzyki otrzymali dzień wcześniej, tzn. 11 lutego.

Punkty szczepień w regionie

W województwie pomorskim na szczepienia zapisało się 19 457 osób. Nauczyciele są zaszczepiani w szpitalach węzłowych m.in. w Gdańsku (np. szpital MSWiA, UCK, Copernicus), Gdyni i Wejherowie (Szpitale Pomorskie) oraz Słupsku. Dla przykładu do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku zgłosiło się 1400 pedagogów. 12 lutego zostało zaszczepionych 100 osób. Kolejni chętni są szczepiani od poniedziałku. Tygodniowo zastrzyk może otrzymać 300 pracowników oświaty. Pierwszymi, które dostały preparat AstraZeneca były panie Małgorzata i Aneta z Przedszkola nr 9 w Słupsku. Podobna sytuacja dotyczy spółki Copernicus. W piątek też zaszczepiono 100 osób, a w tym tygodniu szpital ma dostać 300 dawek szczepionek dla kolejnych nauczycieli. W ramach Szpitali Pomorskich – w piątek ruszyły szczepienia w Wejherowie, a od soboty w Gdyni i szpitalu zakaźnym w Gdańsku. W Kościerzynie szczepienia rozpoczną się od 17 lutego. Szpital dostał 300 dawek.

Kto skorzysta ze szczepień?

Przypomnijmy, że od 8 do 10 lutego dyrektorzy placówek oświatowych, korzystając z Systemu Informacji Oświatowej, mogli zgłosić i zarejestrować nauczycieli. W tym czasie na szczepienia zarejestrowano 65 proc. uprawnionych nauczycieli, czyli 268 tys. Ponadto, o poniedziałku rozpoczęły się zapisy nauczycieli nieujętych w grupie I, w tym nauczycieli akademickich.

Którą szczepionką?

Nauczycieli są szczepieni preparatem firmy AstraZeneca, który jak zapewnia koncern, ma  60-procentową skuteczność. Początkowo środek był rekomendowany dla osób do 60. r.ż., jednak podniesiono ten próg do 65 lat. Polska do końca lutego miała dostać ponad milion dawek. W pierwszej transzy 6 lutego do naszego kraju dotarło 120 tys. z nich. Nauczycieli starsi będą szczepieni preparatami Pfeizera

Trwa testowanie

W ubiegłym tygodniu testowano na obecność wirusa SARS CoV-2 nauczycieli z klas I-III oraz szkół specjalnych. Przetestowano 24 tys. osób z 30 tys. zgłoszonych. Wynik pozytywny uzyskało  2 proc. z nich. W tym tygodniu będą przetestowani nauczyciele z przedszkoli.

Ile zakażonych, a ile w kwarantannie?

Dane nie uwzględniają wyników badań przesiewowych i pochodzą z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Ich wyniki są zbieżne z tymi podawanymi w raportach Ministerstwa Zdrowia, a dotyczącymi całego regionu. Oznacza to, że najwięcej osób w izolacji i na kwarantannie jest w Gdańsku. Stosunkowo duża liczba dotyczy też mieszkańców powiatu wejherowskiego. Na Pomorzu zakażonych jest 159 nauczycieli i 126 uczniów. Najwięcej  pedagogów w wynikiem pozytywnym jest w Gdańsku (33), powiecie wejherowskim (22) i Słupsku (20 – miasto i powiat łącznie). Odpowiednio uczniów zakażonych w Gdańsku (37), Gdyni (32) i Słupsku (13 – miasto i powiat łącznie). W kwarantannie przebywa 118 nauczycieli i 2642 uczniów.  Najwięcej nauczycieli na kwarantannie jest w Gdańsku (50), Gdyni (22) i powiecie puckim (10). Z kolei najwięcej uczniów w kwarantannie jest w Gdańsku (733), Gdyni (344) i powiecie gdański (252).

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.