Kultura
Uczestnicy spaceru po Nowym Porcie

Na niezwykły spacer szlakami, zaułkami i podwórkami Gdańska zapraszają lokalni przewodnicy

Fot. Bartosz Bańka
04.09.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
04.09.2020

Do końca września można wybrać się na spacer alternatywnymi trasami Gdańska. Po dzielnicach będą oprowadzać lokalni przewodnicy i przewodniczki. Kilka razy w tygodniu zabiorą chętnych na bezpłatne wędrówki po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej.

Na spacery obowiązują zapisy.

Poznaj nieznane miejsca

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami. – W związku z dużym zainteresowaniem spacerami latem i koniecznością ograniczania na nich liczby osób ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, przedłużamy spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami do końca września – opowiada Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. – Wycieczki są świetną okazją do poznanie miasta od innej strony, popołudniowe wyjście w ciągu tygodnia czy weekendowy spacer z rodziną. Lokalni Przewodnicy zawracają uwagę na detale architektoniczne, opowiadają osobiste historie, przypominają ważne dla dzielnicy postacie. Każdy spacer jest inny, każda historia, autorsko opowiedziana. Nie ma dwóch tych samych wycieczek – wyjaśnia Sroka.

Szlakiem blokowisk

Bloki na Zaspie należą do jednych z najbardziej znanych w Europie. Nie tylko z powodu swoich założeń urbanistycznych czy historii związanej z działającym do 1974 r. lotniskiem. Na szczytowych ścianach bloków znajdują się wielkoformatowe murale. 60 prac tworzy Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.

Śladami dawnego Gdańska

Biskupia Górka jest jedną z niewielu dzielnic, które uniknęły zniszczeń wojennych. Styl miejskiej zabudowy oddaje charakter dawnego Gdańska. Interesujące detale architektoniczne, pozostałości po gazowym oświetleniu ulic, oryginalna stolarka okienna, unikatowe klatki schodowe przedwojennych kamienic – to wszystko sprawia, że spacer po uliczkach Biskupiej Górki staje się podróżą w czasie. W ramach święta ulicy Biskupiej, 6 września, odbędzie się dodatkowy spacer z Magdą Kamrowską.

Zrewitalizowane tereny

Dolne Miasto zmienia się co roku. Powstają nowe budynki lub rewitalizowane są kolejne kamienice. Zielone tereny wokół Motławy dają wytchnienie przy upale i są miejscem na pikniki po rowerowych przejażdżkach. Jak dzielnica wyglądała w średniowieczu i dlaczego nazywana była Świńskimi Łąkami? Jak z miejsca, w którym odpoczywali bogaci mieszczanie (m.in. rodzina Uphagenów) zmieniła się w dzielnicę fabryk: tytoniu, alkoholu, skór?

Z portowy klimatem

W Nowym Porcie można poczuć portowy klimat Gdańska. Kanałem Martwej Wisły wpływają kontenerowce lub wycieczkowce, które wciąż odzywają się na Zakręcie Pięciu Gwizdków. Klimatyczna zajezdnia tramwajowa i pobliski, nieistniejący już, cmentarz ewangelicki przypominają o przeszłości dzielnicy. Kiedyś był tu browar, obecnie działają elewatory zbożowe. Uczestnicy spacerów poznają historię strajku dokerów, a także opowieści o cinkciarzach i portowych mewkach. Obowiązkowym przystankiem jest zabytkowa latarnia morska.

Nie tylko park

Anegdoty o wesołym konduktorze Antonim Turzyńskim, który umilał czas podróżnym radosnymi wierszykami, opowieści o najstarszym zakładzie fryzjerskim na Oruni we wnętrzach, którego zachowały się oryginalne meble, fotele i lustra czy historie o Bałtyckiej Syrenie i legendy Parku Oruńskiego, czy wspomnienie kultowego kina Kosmos.

Piękna – stara i nowoczesna zarazem

Mowa o Oliwie, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie wokoło w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach Potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Dodatkowe spacery po Oliwie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami odbędą się 12 września w ramach Viva Oliwa.

Jedyna taka wyspa

Nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie Gustav von Gossler 31 marca 1895 r. o godz. 15.45 uroczyście otworzył przekop Wisły. W ten sposób powstała trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża – Wyspa Sobieszewska. Miejsce niezwykłe i nadal tajemnicze. W XX-leciu międzywojennym znajdował się tu port dla hydroplanów, w latach 50. tych XX w. wyłowiono w jej okolicach olbrzymią czaszkę finwala, 2004 r. największy jak dotąd na świecie okaz bursztynu ozdobiony pąklami. Na jej obszarze znajdują się rezerwaty przyrody: Mewia Łacha i Ptasi Raj. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają trzema trasami po Górkach Wschodnich, Centrum Sobieszewa oraz Świbnie i okolicy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.