Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/child-613199_1280.jpg Na młodzieżowym sporcie nie można oszczędzać. Od nowego roku zwiększamy wydatki na ten cel!

Na młodzieżowym sporcie nie można oszczędzać. Od nowego roku zwiększamy wydatki na ten cel!

Fot. pixabay.com
27.12.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.12.2023

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia dzieci i młodzieży. Wpływa też na rozwój społeczny i budowanie silnej, lokalnej społeczności. Dlatego samorząd województwa przeznacza coraz więcej środków na sport i szkolenie młodych talentów.

Od nowego roku wydatki na ten cel wzrosną o 1,5 mln zł.

Stawiamy na sport

O tym, że sport i regularna aktywność fizyczna wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny wie każdy. Wpływa również na rozwój społeczny i budowanie silnej, lokalnej społeczności. Sport dzieci i młodzieży to również jeden z priorytetów samorządu województwa pomorskiego.

– Warto przypomnieć, że nasz region od wielu lat plasuje się na 5-6 miejscu w klasyfikacji Systemu Sportu Młodzieżowego. Jako samorząd województwa stale podejmujemy działania, których celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju młodych talentów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dlatego została podjęta decyzja, aby w 2024 r. zwiększyć finansowanie sportu.

1,5 mln zł więcej

Od wielu lat samorząd województwa finansuje organizacje sportowe, funduje stypendia dla młodych sportowców czy współorganizuje imprezy sportowe.

– Potrzeby są ogromne, dlatego w 2024 r. zwiększamy środki finansowe przeznaczone na sport. Będzie to o 1,5 mln zł więcej – wyjaśnia marszałek Struk. – Ta decyzja wynika z konieczności dostosowania się do wysokiej inflacji, rosnących kosztów funkcjonowania organizacji sportowych i nowych zadań, które przed nimi stoją – dodaje.

Warto zaznaczyć, że dotychczasowy budżet w tym zakresie wynosił ponad 6 mln zł. A na co zostaną przeznaczone pieniądze?

– Około 600 tys. Zł  trafi do najlepszych klubów sportowych w regionie. Przy podziale środków liczyć się będą wyniki w Systemie Sportu Młodzieżowego. Pozostałe środku zostaną przeznaczone na współprace ze specjalistami, badania diagnostyczne czy organizacje imprez sportowych – wylicza Maciej Kowalczuk, wicedyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP.

W podziale środków współpracować będzie Pomorska Federacja Sportu.

Stypendia czekają

Do 29 grudnia 2023 r. będą przyjmowane wnioski w konkursach grantowych dotyczących szkolenia dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo, aktywizacji mieszkańców województwa w sporcie dla wszystkich oraz wspierania imprez sportowych. Szczegółowe informacje znajdują się BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału w naszych inicjatywach sportowych. Sport to nie tylko zdrowie, ale także wartościowe doświadczenia i wspólne budowanie społeczności – zaprasza marszałek województwa.

A o najciekawszych wydarzeniach sportowych będziemy informować na pomorskie.eu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.